• 1
  • 2
  • 3

MSJ a U23 Austrálie den pátý: Češi přidali dalších pět medailí a jsou nejlepší reprezentací MSJ a U23

logo MSJ Penrith

Ačkoliv to tak po semifinálových jízdách nevypadalo, tak medailový stroj, který se na mistrovství světa juniorů a U23 v Australském Penrithu rozjel v pátek se ani dnes nezastavil. Do finálových jízd postoupily sice jen čtyři singlkanoistky, Češky ale dokázaly tuto účast přetavit do tří cenných kovů.

V kategorii do 23 let vybojovala stříbrnou medaili Monika Jančová, která zopakovala výkon z roku 2012, kdy v americkém Wausau dojela na MS U23 rovněž druhá. Monika zajela druhý nejlepší čas a k němu přidala šest trestných vteřin za tři doteky. V nejobtížnější situaci se Jančová ocitla v předposlední brance, kde Monika nenajela ideální stopu, do poslední povodné branky se však dokázala dostat a medaili ji tak neunikla. Zajímavé je, že naše singlířka podlehla stejně jako předloni australské soupeřce, Rosalyn Lawrencovou tentokrát na nejvyšším stupni vystřídala suverénní Jessica Foxová. Pro Foxovou je to další z nepřeberného množství úspěchů, na domácí trati tentokrát vyjela zlatý double, když vyhrála jak kajak tak i kánoi v kategorii U23.

Výsledky MS U23 kategorie C1 ženy v PDF

Hned dvě medaile můžou slavit české juniorky. Martina Satková nejprve vyhrála semifinálovou jízdu a i když dokázala svůj výkon ve finále ještě zlepšit, na vítězství to těsně nestačilo a jeden dotek jí stál titul mistryně světa. Pro Martinu představoval  průjezd brankovou kombinací šestnáct sedmnáct štěstí v neštěstí.  Satková udělala v přejezdu zbytečnou chybu a těsně nad

brankou sedmnáct se převrátila, naštěstí zvládla mimořádně rychlý eskymácký obrat a do následné  branky se s ťukem dokázala na poslední chvíli vejít a těsně unikla padesátivteřinové penalizaci. Satkové je teprve patnáct let, přesto už má ve své sbírce řadu úspěchů. Loni vybojovala na juniorském mistrovství světa ve sjezdu tři individuální tituly mistryně světa (na kajaku a singlkánoi)a dnes tedy přidala světové stříbro v singlkánoi ve slalomu. Hned za Martinou Satkovou najdeme ve výsledkové listině Anna Koblencovou, která si z Austrálie odveze bronz. Ani pro Koblencovou to není první cenný kov, loni získala na mistrovství světa stříbro. Světovou šampionkou se stala Francouzka Lucie Priouxová.

Výsledky MS juniorek kategorie C1 v PDF

V kategoriích singlkanoistů se Čechům tolik nedařilo, junioři ani závodníci U23 do finále nepostoupily. Nejblíže finálové desítce byl jedenáctý junior Roman Matula. Mistrovský titul vybojoval v kategorii U23 Ital Roberto Colazingari a mezi juniory Němec Florian  Breuer.

Výsledky MS U23 kategorie C1 v PDF
Výsledky MS juniorů kategorie C1 v PDF

Zlatá radost vypukla po závodech hlídek. Nejcennější medaili přidaly singlkanoistky do třiadvaceti let, tedy Monika Jančová a juniorky Martina Satková s Annou Koblencovou. Češky sice nezajely nejrychlejší jízdu, ale hlídaly si průjezdy branek a výsledkem byly pouhé tři doteky a zasloužený titul mistryň světa před druhými Britkami. Stříbro vyjelo také družstvo singlkanoistů v juniorské kategorii. Václav Chaloupka s Romanem Matulou a Tomášem Hegerem. Naši borci nestačili pouze na trio Slovenska a to zejména kvůli pěti dotekům, které zatížily deseti vteřinami konto nejrychlejšího času našeho týmu. Mistrovství světa zakončila soutěž singlkanoistek v juniorské kategorii družstev a zde opět vládly Češky, které vyhrály ve složení Martina Satková, Anna Koblencová a Jana Matulková.

V Penrithu Češi suverénně ovládli medailové pořadí národů mistrovství světa se ziskem pěti zlatých, čtyř stříbrných a jedné bronzové medaile. Z naší sbírky vyčnívají hlavně individuální tituly deblkanoistů Jonáše Kašpara s Markem Šindlerem v kategorii U23 a Michaela Matějky s Janem Větrovským v kategorii U18. Česká reprezentace se z Austrálie vrací v průběhu úterý a už za dva týdny nastoupí mladí reprezentanti do domácích českých pohárů a nominace na seniorské mistrovství světa, které se letos jede v září v americkém Deep Creek.