Parakanoistika
Český svaz kanoistů zastřešuje kanoistiku pro tělesně handicapované sportovce.
Paracanoe jako sportovní odvětví je oficiálně zakotveno pod Mezinárodní kanoistickou federací (ICF). Disciplína vystupovala poprvé pod názvem paddleability na Mistrovství světa ve sprintu v kanoích v roce 2009 v kanadském Dartmouthu a na následujícím ročníku v polské Poznani získala oficiální status parakanoe. Později v roce 2010 oznámil Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) na setkání v Guangzhou (CHN), že parakanoe bude mít svůj debut na paralympijských hrách v roce 2016 v Rio de Janeiru. Na hrách bylo šest medailových disciplín (tři muži, tři ženy), všechny v kategorii kajaků. V roce 2020 v Toku měla svůj paraolympijský debut Va'a (kanoe s přídavným plovákem) se třemi medailovými disciplínami – dvě pro muže a jedna pro ženy – celkem devět závodů na programu parakanoe.
Rychlostní kanoistika
Rychlostní kanoistika pro tělesně handicapované sportovce je totožná s rychlostní kanoistikou pro nehandicapované sportovce. Sportovci závodí na dvou typech lodí – kajak (K; k pohánění se používá oboustranné kajakářské pádlo) a kanoe (V; va’a; jednostranné pádlo; Va´a kanoe mají postranní ponton). Na programu paralympijských her jsou závody na single kajaku.
Muži i ženy závodí na trati dlouhé 200m
Klasifikace: sportovci jsou členěni dle svého handicapu do třech klasifikačních tříd
- KL1, VL1
- KL2, VL2
- KL3, VL3
Jak začít
- kontaktujte sportovně technickou komisi Paracanoe při ČSK
Historie:
Rychlostní kanoistika se poprvé představila na programu paralympijských her v Riu 2016 – závodilo se na kajacích (jednotlivci). Na hrách Paříž 2024 se objeví i disciplíny VL2 a VL3.
Odkazy:
- Mezinárodní federace – International Canoe Federation (ICF)
- Klasifikační třídy a klasifikace
Video: