Před startem si zpívá Holubí dům. Kneblová zkusí v Troji navázat na Tacen
Když stojí na startu a kolem burácí diváci i komentátoři, zavře se do vlastní bubliny. Někdy tak dokonale, že si sama pro sebe notuje písničku, kterou jí kdysi zpívala maminka. „Holubí dům. Ta mě uklidňuje,“ usmívá se singlířka Tereza Kneblová.
Právě ona bude jedním z nejzajímavějších jmen, která se o nadcházejícím víkendu představí na Světovém poháru ve vodním slalomu v pražské Troji. A nepřijíždí jen tak. Do domácího závodu nastoupí krátce po životním triumfu, jen týden po zlatém závodu Světového poháru ve slovinském Tacenu.
Na vodě působí sebevědomě a dravě. Mimo ni ale mluví překvapivě otevřeně o tom, jak důležitou roli hraje psychika. A jak dlouhou cestu musela ujít, aby se naučila brát závodění zase jako hru. „Musela jsem si uvědomit, že to není celý svět,“ říká. „Je to pro mě důležité, ale když se z toho stane středobod všeho, závodí se mi mnohem hůř.“
Pohled dětskýma očima
Právě tenhle posun považuje za jeden z klíčových momentů posledních měsíců. Zatímco ještě minulou sezonu s tím bojovala, letos znovu objevila radost, která ji kdysi přivedla na vodu. „Snažím se na to dívat víc dětskýma očima. Hlavně aby mě to bavilo. Výsledky potom přijdou.“
Možná právě proto dnes působí uvolněněji než kdy dřív. Před startem už neřeší každou branku. Soustředí se na dech, poslouchá vodu a v poslední vteřině zvedne oči na trať.
A pak vyrazí.
Velkou oporou je jí také vizualizace. Závod si dokáže projet v hlavě ještě dřív, než skutečně začne. „Dřív jsem vizualizovala, protože jsem viděla, že to dělají ostatní. Teď už vím, že to funguje i přímo mně. Vidím výsledky.“
Studium i voda
Třeba právě v Tacenu, kde si dojela pro největší vítězství kariéry a ukázala, že mezi světovou elitou nehraje vedlejší roli. Přesto zůstává nohama na zemi. Vedle vrcholového sportu studuje obor kondiční trenér na vysoké škole a přiznává, že skloubit studium s reprezentací není vždy jednoduché.
Stejně otevřeně mluví i o tom, že budoucnost zatím neplánuje do posledního detailu. „Zatím vůbec nevím, co bych chtěla dělat. Doufám, že na to postupem času přijdu.“
Jisté je jen to, co ji čeká teď. Po triumfu ve Slovinsku se Světový pohár přesouvá do Prahy. A domácí publikum bude mít možnost vidět závodnici, která našla cestu nejen k rychlosti na vodě, ale i k většímu klidu sama v sobě.
Tagy: Světový pohár, vodní slalom, top
