„Olympijská trať v Tokiu je neregulérní,“ shodují se vodní slalomáři
Prskavec, Přindiš, Fišerová a další slalomáři se na přelomu listopadu a prosince vydali otestovat novou trať vybudovanou pro olympiádu v Tokiu. Ta od nich bohužel schytala především kritiku. „Je neregulérní,“ zní z úst závodníků.„Trať je proměnlivá, téměř všude rozhoduje náhoda. Pokud se na ní pojede olympiáda, pravděpodobně to nebude fér závod,“ hodnotí slalomovou dráhu kajakář Prskavec, úřadující mistr světa a bronzový olympionik z Ria.
Slalomáři se shodují, že trať, která byla vymodelována a navrhuta na ČVUT, by měla být těžší, chybí tam pěkné vlny, válce i pasáže, kde by se v závodě daly postavit zajímavé kombinace branek, zejména druhá část je „bez hlavy a paty“.
Přitom spád vody i průtok je podobný jako na slalomové dráze v Praze-Troji a prakticky totožný s olympijskou tratí v Riu de Janeiru. Problém je v tom, že Japonci při stavbě slalomové dráhy do koryta přidali příliš velké množství překážek, a tím průtok vody zpomalili a zadrželi.
„Člověk se tam nemůže na nic spolehnout. Jednu jízdu ho to krásně proveze a druhou se ‚brodí‘ vlnami a válci, které tam předtím nebyly, a to není úplně správné,“ popisuje Přindiš, letošní mistr Evropy. S ním souhlasí kanoistka Tereza Fišerová: „Není tam žádný pořádný válec ani vlna. Je to spíš o náhodě a přijde mi to celé takové nedodělané.“
Nejde ale jen o české závodníky. „Nemám rád, když proud není čitelný a rychlý. Když se kvůli překážkám voda zavírá a mění. Rozhodně to není regulérní,“ opakuje stříbrný olympionik z Ria Slovinec Kauzer. S ním souhlasí i světová jednička na kanoi i kajaku Australanka Jessica Foxová. Ta ale dodává, že navzdory tomu si užila tréninky, a připomíná, že na slalomové dráze se ještě budou provádět úpravy.
Japonci mají na úpravu slalomové dráhy ještě 5 měsíců. Nejpozději 21. května, kdy začíná další tréninkový kemp, však musí být vše hotovo a slalomová dráha už musí být připravená na olympijské hry.
Tagy: press, slalom, Olympijské hry