Čeští vodní slalomáři míří do Tokia, čeká je dvoutýdenní příprava
Do dějiště olympijských her míří první část české výpravy. Čtveřice vodních slalomářů ve složení Jiří Prskavec, Tereza Fišerová, Kateřina Minařík Kudějová a Lukáš Rohan odlétá do Tokia již 5. a 6. července. Reprezentanti budou mít více než dva týdny na to, aby na náročné trati absolvovali co nejvíce tréninků a naladili formu na vrchol sezony. Samotné olympijské klání elitních slalomářů je na programu od neděle 25. července, jako první pojedou o medaile kanoisté.
Český tým vodních slalomářů čeká v Tokiu nejprve povinná karanténa, poté už se budou moci věnovat tréninkům. „Na místě jsme přes rok nemohli strávit plánované kempy, na druhou stranu máme možnost dřívějšího příletu, takže nás dohromady čekají více než dva týdny tréninku,“ uvádí bronzový medailista z Ria 2016 Jiří Prskavec. „I když si tlak nechci připouštět, samozřejmě tam nějaký je – trošku jsem si zavařil titulem mistra světa i loňským titulem mistra Evropy,“ říká s úsměvem aktuální světová jednička. „Pořád jsem vnímal, že je olympiáda daleko, a tak nějak si nepřipouštěl, že už se blíží. Navíc všichni jsme měli v hlavách i tu možnost, že se to může zrušit. Teď už věřím, že proběhne, a už se nemůžu dočkat.“
Pod pěti kruhy se podruhé v kariéře představí také Kateřina Minařík Kudějová. „Do Tokia se těším, ale zároveň se i trochu bojím, jak to tam bude vypadat. Ale jsem ráda, že přišla konečně ta chvíle, kdy budu mít příležitost vylepšit desáté místo z minulé olympiády,“ usmívá se loňská mistryně Evropy z Troji. „To, že jsme nemohli absolvovat žádné soustředění během roku, považuju za určitou nevýhodu, stejně jako fakt, že nebudeme moct podstoupit dostatečný odpočinek před závodem. Musíme to během dvou týdnů natrénovat, takže si budeme muset vybrat, jestli upřednostníme trénink na úkor únavy při závodě, nebo dostatečný odpočinek na úkor méně tréninků,“ popisuje česká kajakářka. „Zatím žádný tlak nepociťuji, přece jen je na to ještě brzy, ale vím, že to přijde,“ uzavírá s úsměvem.
V Tokiu se vůbec poprvé v historii olympijských her uskuteční závod singlířek, kde nebude chybět česká naděje Tereza Fišerová. „Svůj cíl jsem si splnila už tím, že jsem se na olympiádu kvalifikovala, tak teď si to chci zejména užít,“ uvádí 23letá rodačka z Roudnice nad Labem. „Nemá cenu se nějak zatěžovat tím, že nám plánované kempy zrušili, stejně už to nezměníme. Budeme mít dva týdny před tím, než nám začnou oficiální tréninky, a myslím si, že to bude dostačující. Je potřeba do tréninků dávat 120 procent, abychom si na trať zvykli a věděli, jak zajíždět určité kombinace. Všichni to budeme mít stejné a není potřeba si tím lámat hlavu. Věřím, že trať zvládnu najezdit rychle, hrubou představu o ní už mám,“ dodává úřadující vicemistryně Evropy a dvojnásobná medailistka z letošní série Světového poháru.
Premiéru pod olympijskými kruhy prožije také 26letý kanoista Lukáš Rohan. „Věřím, že za více než dva týdny se dokážeme dobře připravit a s místní nevyzpytatelnou vodou sžít, jak to jen půjde. Od podzimu 2019 jsme na trati nejezdili, takže bude potřeba si alespoň v těch dvou týdnech před závody co nejvíce divokou vodu ozkoušet,“ popisuje vítěz letošního Světového poháru v Troji. „Tlak na sebe zvnějšku nepociťuji, ale sám od sebe mám ta největší očekávání. Vím, že jsem tomu dal maximum, jsem na tom momentálně výborně a chci to ukázat.“
Český tým vodních slalomářů na olympiádě nastoupí v originálních „bundošprajdách“, jejíchž design vzešel z veřejné soutěže uspořádané v březnu letošního roku.
Tagy: press, Olympijské hry, vodní slalom, top, reprezentace