• 1
  • 2
  • 3

"Vytrvalost člověk neztratí!" komentuje Satková první dlouhé závody ve sjezdu na divoké vodě

Krev, slzy a pot“. I tak by se dal popsat dlouhý sjezd v Postřelmově. Během parného víkendu se na Moravě uskutečnilo mistrovství České republiky žáků, dorostenců a U23. Aby toho nebylo málo, součástí se stala i nominace do reprezentačního týmu. Začátkem listopadu (5. – 8. 11.) by mělo proběhnout mistrovství Evropy juniorů a U23 ve Slovinsku.

Ne řece Moravě, která hostila víkendové závody, proběhly boje v několika věkových kategoriích. Zhruba dvanácti minutový úsek prověřil kvality a připravenost závodníků. Dusné počasí a nezvykle vysoké teploty měly velký vliv na psychickou i fyzickou stránku závodníka. Sobotní závod byl důležitý především pro kategorie dorostenců a U23, kteří zde bojovali o mistrovské tituly. Oba dny sbíraly tyto věkové kategorie i cenné body do nominace.

Vskutku obdivuhodný výkon předvedla během celého týdne Tereza Kneblová, jež dokázala zvítězit ve všech nominačních závodech na kajaku i singlakanoi. V Postřelmově skončila na celkovém druhém místě, ale mezi juniorkami definitivně zvítězila. Domů si odváží dva tituly mistryně České republiky v kategorii dorostenců a velmi zasloužené nominační body, které ji řadí na celkové první místo. Druhé místo v rámci MČR vybojovala Hana Kolihová a třetí skončila Zuzana Dziadková.

104688454 193243921966551 6910990459158490806 n Celkové první místo vybojovala Martina Satková. Obhájila titul z loňského roku a na nejvyšší stupeň si stoupla jak na kajaku, tak na singlkanoi. Nespokojenost po sprintové Roudnici si vylepšila Barbora Bayerová, která obsadila v kategorii K1 ženy druhou příčku. Na třetím místě dojela Barbora Dimovová.
„Jelo se mi dobře. Do cíle jsem sice dojela červená, unavená a vyčerpaná, ale z výsledků mám skvělý pocit. Dvě jedničky se vždycky počítají. Již v závodě jsem věděla, že jedu s náskokem a snažila jsem se ho jen zvyšovat. Myslím, že v této situaci na dlouhé sjezdy nikdo netrénoval nějak více, než ostatní. Na druhou stranu, máme všichni vcelku dobrou vytrvalost, proto si myslím, že souboj byl opravdu férový!“ hodnotí Martina Satková.

Ženy střídají během dne kajak i singlkanoi a v takto extrémních teplotních podmínkách je obdivuhodné jet dlouhý sjezd několikrát po sobě. Mezi juniorkami zvítězila, již zmíněná, Tereza Kneblová. Na stupínek dosáhly i Zuzana Dziadková a Tereza Kratochvílová. Martina Satková ovládla kategorii do dvaceti tří let. Druhé místo obsadila Petra Štěpánková a třetí skončila Marie Němcová.

104117657 2410228779275690 1692307769056518721 n Mezi kajakáři dvakrát zazářil plzeňský závodník Jan Šindelář. Dorostenec mladší získal mistrovský titul a první místo dokázal obhájit i v nedělním závodě. První den zvítězil o osm vteřin. V druhém závodním dni se dokázal dokonce zrychlit a jako jediný závodník stlačil svůj čas pod jedenáct minut. Druhé místo obsadil Filip Novák a třetí skončil Vojtěch Matějíček.

Mezi singlkanoisty získal titul mistra České republiky Matouš Beier. Aktuální mistr světa v dlouhém sjezdu tak potvrdil, že mu tratě na delší vzdálenosti opravdu sedí a dominuje v nich. S osmivteřinovým náskokem zvítězil nad stříbrným Karlem Rašnerem. Pro bronz si dojel litovelský závodník František Salaj.

Matěj Vaněk, který dvakrát zvítězil na sprintu v Roudnici, bral z individuálního závodu v Postřelmově nepopulární čtvrté místo. V kategorii C2 muži si zlepšil náladu, když spolu s Karlem Rašnerem získali titul mistrů České republiky. Druhé místo obsadila posádka Salaj František – Šmakal Petr a třetí skončila sourozenecká posádka Beier Alva – Beier Matouš.

Po náročném individuálním závodě následovalo mistrovství České republiky v hlídkách. Na úzkém úseku řeky Moravy probíhaly souboje mezi jednotlivými oddíly. Docházelo k předjíždění na trati, řešila se taktika a nálada byla neustále napjatá. Titul v kategorii 3xK1 i 3xC1 ženy míří do Olomouce. Mezi kajakáři vítězí hlídka z oddílu Bohemians Praha. Zlato v kategorii 3xC1 muži berou Litovelští singlakoisté, kteří vítězí i v kategorii 3xC2 muži.

104119982 265794101302993 8925739096211848068 n „Podmínky byli pro všechny závodníky stejné. Takový teplotní výkyv nečekal snad nikdo. Na druhou stranu byla závodní trať ve stínu mezi stromy, takže to ve výsledku bylo nejpříjemnější místo z celého závodního areálu. Po závodě jsme se všichni společně koupali v řece a přineslo to spoustu radosti všem vyčerpaným závodníkům,“ dodává Martina.

Náročnou sobotu vystřídala stejně náročná neděle. Opět se jednalo o nominační závod a tituly mistrů a mistryň České republiky se rozdávali v žákovských kategoriích. Dlouhý sjezd v těchto těžkých podmínkách opět navodil závodní atmosféru, jež během letošního roku nikde nebyla. Sjezdaři přišli o možnost závodit na přírodních řekách, které jsou vodnaté jen díky tajícímu sněhu. Vždy se dá najít nějaké východisko a právě Postřelmov byl jedním z nich.