První Mistrovství světa sjezdu na divoké vodě proběhlo v roce 1959 v Treignacu. Po šedesáti letech byl dnes na této trati zahájen Světový pohár
Dnes (7.6.) proběhl zahajovací ceremoniál Světového poháru ve francouzském Treignacu. Po šedesáti letech se závodníci z celého světa opět vrací na tuto specifickou řeku. V roce 1959 zde proběhlo historicky první Mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě. Během těchto let došlo k výměně lodí, pádel či oblečení ale trať a okolí zůstali téměř netknuté.
Celou oblastí Treignac protéká řeka Vezere, na které šampionát probíhá. Od prvotního ročníku hostila tato řeka ještě Mistrovství světa v roce 2000, při němž reprezentoval Českou republiku například Kamil Mrůzek. Ani po devatenácti letech se situace nemění a Kamil nastupuje na start Světového poháru v roce 2019. Své zkušenosti zde uplatňují i Lukáš Novosad a Robert Knebel, a však z pozice trenérů.
„Krásná řeka se vším všudy. Trať je zde velice technicky náročná a bez tréninku si nedokáži představit závodní jízdu. Vždy vás překvapí nový kámen či předtím neobjevený průskok. Před devatenácti lety jsme zde započali zlatou vlnu medailí z hlídek mužů, když jsme si s Robertem Knebelem a Alešem Markem dojeli pro titul. Naše česká kajakářka Míša Mrůzková zde vybojovala své první zlato. Už je to pár let a já si nevzpomínám, jestli je stopa stejná, nebo došlo k nějakým změnám. Nebylo to jako dnes, kdy si člověk sedne k počítači a celou trať si „projede“ na videu. Tehdy jsme neměli žádnou techniku. Sedli jsme do lodí a jen jsme doufali, že najdeme správnou cestu do cíle. Jsem opravdu rád, že tu mohu opět startovat a projet si znovu tuto neobyčejně krásnou řeku.“ komentuje Kamil Mrůzek.
Velký dík patří muži jménem Emile Ballage. Měl obrovský vliv na uspořádání prvotního Mistrovství světa a rozvoj kanoistických oddílů ve Francii. Miloval řeku Vezere a znal její těžké pasáže, jenž pojmenoval například „Crazy-rocks“. Již v minulosti zde proběhlo pár závodů, ale Emil toužil po něčem větším. Vyjednal zvýšení průtoku vody z přehrady Bariousses, která se nachází kilometr nad závodní tratí. Díky nárůstu vodní hladiny mohlo proběhnout začátkem srpna roku 1959 první Mistrovství světa v dlouhém sjezdu.
V průběhu let se disciplína neustále rozvíjela. Lodě s dřevěnou konstrukcí, přes níž bylo natažené plátno, postupně nahradily laminátové lodě. Oddíly se zaměřením na divokou vodu rostly po celém světě. Od počátečního šampionátu již proběhlo čtyřiatřicet MS a dvanáct ME ve sjezdu na divoké vodě. Prvotních dvanáct kilometrů dlouhého sjezdu se zkrátilo na 15-20 minut a závody obohatil sprint, jehož délka se pohybuje kolem jedné minuty.
Přesně tak tomu bude i tento víkend. V sobotu proběhne dlouhý sjezd a neděle připadne sprintu. Záludnosti této trati se musejí pečlivě natrénovat, proto se český tým připravuje na řece Vezere již od středy. Voda se zde pouští pouze jednou ročně, proto jsou tyto závody takovou sváteční příležitostí pro mnoho závodníku ze všech koutů světa.
Sledujte web a sociální sítě českého vodního slalomu a sjezdu.
Výsledke ZDE
Live Stream ZDE
Veškeré informace naleznete ZDE
Tagy: sjezd, Světový pohár