• 3
  • Úvod
  • Sjezd na divoké vodě
  • Články
  • Po osmdesáti letech se opět uskutečnil šampionát na řece Berounce. Závod rozhodl o konečném složení reprezentačního družstva juniorů.

58571152 1323585194466329 5671274348934070272 oPoslední červnový víkend (22. - 23.6.) se na řece Berounce konaly závody v juniorských a žákovských kategoriích. Na jeden víkend připadlo hned několik různých závodů. Český pohár doprovázelo sobotní Mistrovství České republiky dorostu v individuální kategorii i v hlídkách, naopak v neděli bojovali na MČR žáci. Zároveň zde probíhaly poslední dva nominační závody na mistrovství světa juniorů do Bosenské Banja Luky.

Je to přesně osmdesát let od prvního mistrovství České republiky ve slalomu, které se jelo na Radotínské peřeji na řece Berounce. Letos, na stejné trati, zde opět proběhl mistrovský závod, tentokrát ve sjezdu. Dvanáctiminutový závod z Černošic do Radotína ověřil kvalitu mnoha závodníků.

Mezi singlkanoisty vybojoval titul mistra české republiky Karel Rašner. Svou formu potvrdil i následující den, kdy si opět dojel pro zlato. Zajistil si tak postup do reprezentačního družstva z první pozice. Pouhý bod za nim skončil olomoucký závodník Filip Janů, mistr Evropy z loňského juniorského šampionátu, rozhodně bude chtít obhájit svůj titul i ve světě. Třetí místo bral Vojtěch Klima a sestavu singlkanoistů doplnil Matouš Beier.

thumb 59328199 1324505641040951 1497826890512072704 oV kategorii kajakářek vybojovala zlato Tereza Kneblová. Jak v sobotu, tak v neděli dojela do cíle před Dominikou Dvořákovou. Po celou dobu nominačních bojů byla děvčata mezi sebou velice vyrovnaná. Celkové první místo získala nakonec Dominika, jež skončila před Terezou o pouhý jeden bod. Také o třetí a čtvrté místo proběhly napínavé boje až do posledních chvil. Reprezentační trikot si nakonec obleče ještě Kristina Novosadová a Hanka Kolihová.

V ženské kategorii singlkanostek nevyhrál nikdo jiný než Tereza Kneblová. Čtyři individuální starty a čtyři zlaté medaile. Terka získává první příčku v juniorské nominaci a tyto závody opouští se stoprocentní úspěšností. Hned za sebou má svou oddílovou kolegyni Petru Štěpánkovou. Ženský kvartet doplní Zuzanka Dziadková a Tereza Kratochvílová.

Nejnabitější kategorií byli suverénně K1 muži. Sto jedna závodníků na kajaku odstartovalo na této trati. Nejlepším kajakářem a mistrem České republiky se stal Filip Novák, závodník z oddílu Bohemians Praha. V nedělním závodě měl nemalé komplikace s místním rybářem, který na něj během závodu bezdůvodně vystartoval. Kvůli tomu svůj den starý výsledek neobhájil a zařadil se na druhé místo za Vojtu Matějíčka. V nominaci berou tito mládenci stejný počet bodů a dělí se o první a druhou příčku. Třetí místo v reprezentaci získal Matěj Hradec a tým uzavírá Jan Šindelář. Pro všechny juniorské kajakáře je reprezentační družstvo a účast na mistrovství světa dokonce premiérou. To vše svědčí o neustále nabývající konkurenci v další generaci mladých závodníků.

Juniorské družstvo uzavírá kategorie deblkanoistů. První místo ve všech závodech, tedy i v celkovém součtu nominačních bodů, patří posádce Rašner - Vaněk. Tým doplňují posádky Klíma - Janů, Švéda - Smilek a Salaj - Šmakal.

Tituly jsou rozdané a nominace je uzavřená. Juniory nyní čekají dvě přípravná soustředění na trati nadcházejícího mistrovství světa v Bosně a Hercagovině. Juniorské družstvo doplní ještě družstvo U23, jenž mělo uzavřenou nominaci po sprintech ve Veltrusech.
Sledujte nás na sociálních sítích Českého vodního slalomu a sjezdu.