• Úvod
  • Sjezd na divoké vodě
  • Články
  • Jedenáct národností se zúčastnilo Evropského poháru ve sprintu v Českém Vrbném. Francouzský závodník zajel historicky nejrychlejší čas

Druhý srpnový víkend (8. - 9. 8.) proběhl v rámci českého poháru i ECA cup, tedy evropský pohár, mistrovství České republiky U23, veteránů a hlídek. Na startu se objevili závodnící, kteří se řadí ke světové špičce. Vítězství obhájila oba dny Martina Satková a Blaž Cof, závodník ze Slovinska. Nový rekordní čas na tomto kanále pokořil francouzský závodník Luca Barone.

Během letošního roku došlo k několika úpravám uvnitř Budějovického areálu. Jak zázemí, tak samotný kanál prošly několika rekonstrukcemi. Po dvouměsíční odmlce mohly opět proběhnout sjezdové závody,  které hostila trať na jihu Čech.
První do závodu vyrazili singlkanoisté. Jisté kvality zde potrvdil slovinský  závodník Blaž Cof, který ovládl sobotní i nedělní závod. Nad nejrychlejším českým závodníkem, Ondřejem Rolencem, zvítězil o necelou vteřinu. V rámci českého poháru se nejlépe vedlo Rolencovi, jenž ovládl svou kategorii v sobotním i nedělním závodě.

51866b8a 11a4 47d5 892b d2498e4ad3f1“Jsem velmi mile překvapen a potěšen. V poslední době jsem tréninku neobětoval tolik času. U vody jsem však byl neustále a spíše jsem zkoušel odjet nějaké tréninky na slalomu. Minulý rok jsem si vyjel i NKZ, tudíž mohu závodit častěji i v jiném odvětví. Obecně pokládám tyto závody za jedny z nepříjemnějších. Samozřejmě nesutále probíhá nějaká rivalita, ale všichni k letošnímu roku přistupují s větší radostí a pohodou. Celý víkend hodnotím určitě pozitivně,”  komentuje Ondřej Rolenc.

Mezi ženami na kajaku zvítězila v sobotním i v nedělním závodě Martina Satková. Po nevydařené kvalifikaci si ve finálové jízdě polepšila a zařadila se na první příčku před Anežku Paloudovou. Jeden titul ji nestačil a Martina si dojela pro výhru i na singlaknoi. Jak na kajaku, tak na singlakanoi obsadila druhé místo Anežka Paloudová. V nedělním závodě bodovala na singlkanoi Marie Němcová, která zajela nejlepší čas z celého víkendu, se kterým by se mohla měřit i s mnoha muži.

186ef15f 6871 491a ab88 2edf901061b7”Pro mne to nebyly závody po dlouhé době. Momentálně jsem naopak v hodně závodní sezóně, jelikož mám za seboou nominaci ve slalomu. Ve sprintu jsem se svými výsledky z kvalifikačníh jízd nebyla nadšena, ale to mě možná nakoplo a po finále to nemohlo dopadnout lépe. Díky konkurenci mezinárodních účastníků závod zase nabral jiné hodnoty a já jsem maximálně spokojená,”
  hodnotí své výkony Martina Satková.

Nejnabitější kategorii kajakářů se zúčastnilo i mnoho mezinárodních závodníků. Světová jednička Nejc Žnidarčič nenechal soupeřům okusit zlatou příčku. V sobotu zvítězil nad ostatními závodníky a z Českých Budějovic si odváží zlatý kov. Stříbrná medaile také nemíří do České Republiky, avšak do Francie. Zavodník Luca Barone překvapil svou sprintovou jízdou a dojel si pro druhou příčku. V neděli ohromil celé startovní pole. Dojel si pro zlatou medaili a podařilo se mu překonat historicky nejrychlejší čas na tomto kanále.

“Je to skvělý pocit. Vůbec jsem nevěděl, že jsem porazil dosavadní nejrychlejší čas. Dnešní závod byl skvělý a já jsem neuvěřitelně štastný. Mám rád České Budějovice a celkově závodění tady v Čechách. Z Francie nás přijelo pouze pět, ale jsem rád, že jsme mohli alespoň překročit hranice a někam se podívat,” dodává Luca Barone.

a8544d6f e594 4487 8a42 389413ed3b91 300 200Prvním českým závodníkem se stal Vojtěch Zapletal, který se stále řadí do kategorie U23 a dojel si tak pro mistrovský titul. V neděli chyboval a na stupně se již nedostal. O vítěznou příčku se podělil Karel Slepica s Adamem Satkem, kteří dokázali projet celou sprintovou trať za naprosto shodný čas. Své kvality opět prokázal i brněnský závodník Vojtěch Matějíček, jenž skončil druhý.

Individuální závod uzavřeli deblkanoisté. Ondřej Rolenc si ještě zlepšil své dosavadní úspěchy. S deblovým kolegou Danielem Suchánkem atakovali zlatou příčku. S téměř dvouvteřinovým náskokem zvítězili nad dvěma českými posádkami, které dojeli v naprosto totožném čase. Posádka Antonín Haleš - Martin Novák protla fotobuňku na setinku stejně jako posádka Marek Rygle - Petr Veselý. Dvě dvojice se tedy umístili na děleném druhém místě. V neděli se vše obrátilo a posádka Marka Rygela a Petra Veselého zvítězila.

cae499e0 2248 4c2e 8d37 eb22d79473e2 300 200 Ihned po skončení individuálních jízd následoval republikový šampionát v hlídkách. Nejlepší trojicí závodníků na singlakanoi se stala českokrumlovská posdáka Klíma - Haleš - Novák. Mistrovský titul mířil do Českého Krumlova i zásluhou kajakářek Paloudová - Novosadová - Kratochvílová. Devčata zopakovala stejný výkon i na singlkanoi s jedním rozdílem - Novosadovou vystřídala Plachtová. Mezi kajakářemi došlo k diskvalifikaci časem nejrychlejší hlídky z Bohemians Praha. První místo mířílo brněnským závodníkům, ve složení Satke - Matějíček - Bergmann. Deblový titul získala posádka z Pardubic.

Závodní sezóna stále není u konce. Momentálně se závodnící nachází přibližně v polovině ochuzeného kolotoče v rámci českého poháru. Poslední srpnový víkend proběhnou již tradiční závody pod lipenskou přehradou, kde se uskuteční jak sprint, tak dlouhý sjezd.