
Zlatý trenér Josef Capoušek zemřel ve věku 79 let
Josef Capoušek zemřel ve věku 79 let.
Duisburg. Jím vedení němečtí kanoisté se na olympijských hrách umístili na nejvyšším stupních vítězů 17krát. Duisburg byl po dlouhou dobu centrem jeho života.
Josef Capoušek ve svém životě vystřídal mnoho zaměstnání. Byl zedníkem, prodavačem novin a pracoval na montážní lince. Ale své pravé povolání našel jako kovář, přesněji medailéř, nebo ještě přesněji: výrobce zlatých medailí. Bývalý národní trenér německého kanoistického týmu získal v letech 1992 až 2004 17 zlatých medailí z olympijských her. Josef Capoušek z Duisburgu zemřel v sobotu na následky těžké nemoci ve věku 79 let.
Josef Capoušek přijel do Německa z politických důvodů. Po ruské invazi do tehdejšího Československa v roce 1968 opustil své rodné město Prahu a přestěhoval se do Frankfurtu. Na brutální potlačení „Pražského jara“ nezapomněl. Po ruské invazi na Ukrajinu Capoušek znovu zveřejnil na Facebooku stránku z novin ze srpna 1968.
Výše zmíněnými drobnými pracemi se zpočátku živil a financoval si studium sportu a politologie. V roce 1980 začínal v Duisburgu jako kvalifikovaný trenér juniorského národního týmu. O osm let později byl „Josef“ šéfem národního týmu rychlostních kanoistů. Jeho „výroba medailí“ zahájila výrobu. Dr. Jens Kahl, sportovní ředitel Německé kanoistické asociace, na tuto spolupráci vzpomíná: „Josef chápal, že soutěžní sport je spojen s úspěchem.“ Jednoduše řečeno: Chtěl vidět vítězství. Jeho hlášky byly přinejmenším nezaměnitelné, i když nikdy neztratil svůj český přízvuk.
Capoušek z Duisburgu se považoval za Evropana. Byl především trenérem, který byl oddaný svým sportovcům. Jednou řekl Der Spiegelu, že se všemi svými kanoisty pracoval „na stejné úrovni, a ne od shora dolů“. Mezi nimi byla kanoistická legenda Birgit Fischer, se kterou byl nějakou dobu ve vztahu, Katrin Wagner, Ronny Rauhe a Andreas Dittmer. A to je jen výběr.
V roce 2005 se Josef Capoušek opět dostal na titulní stránky novin: Muž z Duisburgu se stal trenérem čínského národního kanoistického týmu. Capoušek měl dát čínské kanoisty do formy pro olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Když hry v Pekingu začaly, muž z Německa už nebyl ve funkci šéftrenéra. Vedení v Číně ho odvolalo, údajně kvůli hrozícímu neúspěchu. Ve smlouvě se prý zavázal k alespoň jedné zlaté medaili. Capousek řekl: „Nesmysl.“ Mimochodem: MengGuanliang a Yang Wenjun skutečně vyhráli zlato v kajaku na 500 metrů.
Český rodák žil v Německu a později se vzdělával v Anglii a Itálii. Jeho obzory se dále rozšiřovaly. Capousek se znovu vydal do Číny jako trenér. Zde se také setkal se svou druhou manželkou Liu Xinhua. Žil s ní nějakou dobu v Ču-chaji na jihu země a naposledy opět v Duisburgu.
Josef Capoušek po sobě zanechal dvě děti z prvního manželství. Chce být pohřben v Praze. Světový trenérský šampion v rychlostní kanoistice se vrací domů.
Text od Hermanna Kewitze
Tagy: press, rychlostní kanoistika