Historie
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Už od pradávna se na českých řekách plavily nejrůznější lodě poháněné pádly. Již v patnáctém století rytíř Zachař z Pašiněvsi používal svůj kajak i k turistickým výletům. Ve druhé polovině devatenáctého století se turistický a sportovní ruch na našich řekách rozšířil díky vznikajícím veslařským klubům, Pražskému Sokolu, Klubu českých turistů a ČYK. Začátkem dvacátého století na českém území probíhala již velmi čilá kanoistická činnost. Tento druh sportování na vodě však plně nezapadal do atmosféry veslařských oddílů. Řešením situace bylo z iniciativy Josefa Rösslera - Ořovského založení Svazu kanoistů království Českého. Stalo se tak dne 29. listopadu 1913 v kavárně u Karla IV. na Karlově náměstí v Praze.
Po 1. světové válce se v Československu život na vodě dostal znovu do tempa. Svaz kanoistů pokračoval v činnosti jako Český svaz kanoistů. Rozvíjela se vodní turistika, byla zakládána tábořiště památných jmen a byly pořádány první závody charakteru spíše maratónského: Záhoří - Chuchle, České Budějovice - Praha, Cholín - Praha, Kamýk - Štěchovice a další.
Do historie české kanoistiky patří i úspěšná činnost českých funkcionářů na mezinárodním poli. Po ustavení Mezinárodní kanoistické federace - IRK se Český svaz kanoistů stal v roce 1925 jejím pátým členem. Aktivita českých zástupců vyústila v konání historicky prvního mistrovství Evropy, které se uskutečnilo v Praze v roce 1933. Úspěch tohoto Mistrovství i výsledky jednání pražského kongresu IRK pozitivně ovlivnily zařazení kanoistiky do programu Olympijských her. Kanoistická premiéra se konala na OH 1936 v Berlíně. Nejvýznamnějšího postavení v Mezinárodní kanoistické federaci dosáhl JUDr. Karel Popel, který v letech 1954 až 1960 tuto organizaci vedl ve funkci předsedy ICF. Za zásluhy o rozvoj světové kanoistiky byl odměněn titulem doživotního čestného předsedy ICF. K úspěchům české rychlostní kanoistiky patří i pověření pořádáním světových a evropských šampionátů: MS 1958 v Praze, MSJ 1993 a ME 2006 v Račicích a také mistrovství světa v maratónu a řada světových pohárů v Račicích i v Týně nad Vltavou. Především na základě úspěšně zvládnutých organizací dosavadních světových soutěží byl ČSK pověřen pořadatelstvím ME 2015 a MS 2017!
Z hlediska výsledků na OH byla zlatou érou české rychlostní kanoistiky léta před a po druhé světové válce. Od roku 1952 výsledky rychlostních kanoistů představovaly velmi dobrý průměr. Přestože naši reprezentanti získali v posledních šesti desetiletích mnoho světových a evropských titulů a medailí, jedinými medailemi z OH od roku 1952 jsou dvě zlaté Martina Doktora z Atlanty 1996 a bronz čtyřkajaku z Londýna 2012.
V listopadu 2013 oslavila česká organizovaná kanoistika 100 let. Věhlas české kanoistiky v jejím jubilejním stém roce tvrdily úspěšně zorganizované MS v Troji a SP v Račicích, obě soutěže navíc se skvělými výsledky našich závodníků. Během slavnostního galavečera v Betlémské kapli, za účasti předsedy Mezinárodní kanoistické federace, primátora Prahy a řady dalších vzácných zahraničních i domácích hostů, byly slavnostně připomenuty hlavní momenty historie české kanoistiky.
- K příležitosti tohoto výročí byla vydána kniha, která dokumentuje historii kanoistiky včetně podrobného přehledu výsledků. Zde je odkaz na internetové stránky vydavatelství Olympia, kde je možné knihu objednat: http://www.iolympia.cz/615-100-let-kanoistiky-v-ceskych-zemich.html
- Video z oslav stého výročí kanoistiky - naleznete v archivu ČT - http://www.ceskatelevize.cz/porady/10732522774-100-let-kanoistiky-v-cechach/213471291382103/