• 1
  • 2
  • 3

Kanoista Fuksa získal po dvou letech opět sedm zlat

V ruce držel sedm zlatých medailí, které se leskly ve světle velké obrazovky. Kanoista Martin Fuksa podruhé v kariéře ovládl na mistrovství republiky všechny disciplíny, do nichž mohl nastoupit. Vyhrál všechny individuální závody na kilometru, pětistovce i dvoustovce, na stejných tratích uspěl i na deblkanoi s mladším bratrem Petrem. Šampionát pak oba završili zlatou jízdou na čtyřkanoi s Filipem Dvořákem a Antonínem Zalubilem. Čtyři zlata získali vedle Petra Fuksy také kajakář Josef Dostál a kajakářka Anežka Paloudová.

„Jsem rád, že jsou všichni zdraví, udrželi si v téhle situaci motivaci do tvrdého tréninku a předvádějí výkony, jaké jsme si představovali. Jen doufám, že tu přípravu uplatní také v září na Světovém poháru, který se snad uskuteční. Zatím jsou přihlášky a další organizační věci v běhu. Když to bude možné, obsadíme co největší počet disciplín. V každé mohou startovat dvě lodě a doufám, že se ti nejlepší budou chtít dál připravovat až do konce září. Ale ani bych se jim nedivil, kdyby ztratili motivaci, pokud by o závodech nebylo jasno ani na konci srpna,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Už v předstihu ohlásil konec sezony po domácím šampionátu Josef Dostál. Kanoista Martin Fuksa ještě zváží, jak nastaví další program. „Dám si pár dní odpočinku a pak se dohodneme, kdy začneme trénovat, jestli nás budou čekat ještě nějaké závody, nebo se na to vyprdneme a budeme se znovu připravovat na olympijské hry v Tokiu. Ohledně Světového poháru se rozhodneme za týden nebo za dva,“ řekl Martin Fuksa.

Přestože v posledním dni musel zvládnout tři různé disciplíny, na jeho konci říkal: „Byl to fajn šampionát a jsem rád, že jsem si to mohl po dvou letech zopakovat. Před dvěma lety jsem byl víc vyždímaný, teď bych si dal klidně ještě něco. Program byl náročný a jsem rád, že to vyšlo. A taky, že jsem si na konec mohl užít rychlou jízdu na čtyřkanoi, to bylo super.“

Dostál čelil protivětru

Po pěti vítězstvích toužil kajakář Josef Dostál, dosáhl na čtyři – na všech individuálních tratích a na čtyřkajaku s parťáky Radkem Šloufem, Janem Vorlem a Vilémem Kukačkou. Na pětistovce, kde vyhrál s náskokem před Jakubem Špicarem a Danielem Havlem, toužil překonat nejlepší světový čas historie Toma Liebschera 1:35,04 z loňského mistrovství světa v Szegedu. V protivětru za ním však zaostal o téměř čtyři sekundy.

„Chybělo tomu hodně. Vítr byl dobrý, ale úplně v opačném směru. Trochu mě mrzí, že pokaždé, když mám formu, vítr se neumoudří a fouká proti. Ale odstup dvě a půl vteřiny od druhého je pěkný. Kdyby to bylo po větru, napovídá to tomu světovému rekordu,“ řekl Josef Dostál.

Pouze na deblkajaku na kilometru s Radkem Šloufem dojel na druhém místě za dvojicí Jakub Špicar a Daniel Havel. „Na deblkajaku jsme trochu podcenili přípravu, což by se na příští rok opakovat nemělo. Prohra mrzí, ale bylo to těsné. Rozhodně nelámeme pádla,“ dodal Dostál.

Reprezentační trenér Pavel Hottmar dodával: „Kuba Špicar s Danem Havlem nejsou žádná ořezávátka, byli tady v Račicích bronzoví na mistrovství světa a mají za sebou několik dalších světových výkonů. Takže jejich vítězství bylo překvapením spíš z toho pohledu,  že se jim v minulých letech nedařilo a teď najednou zase jeli špičkový výkon. Můžeme být rádi, že máme tolik výborných závodníků.“

Paloudová vládla čtyřikrát

Čtyři zlaté medaile dobyla také kajakářka Anežka Paloudová, která k titulům z pětistovky, kilometru a ze čtyřkajaku přidala v neděli i zlato na dvoustovce. „Sprinterská trať mi vůbec není vlastní, ještě ji nezvládám jezdit úplně tak, jak bych si představovala. Ráno jsem vstávala s tím, že mi bylo trochu špatně, takže jsem měla velký strach, jak to vlastně zajedu. Ale vystartovala jsem a cítila jsem, že tam síla je a že se budu moct rvát se soupeřkami. Ke konci mi síly už hodně docházely a jsem ráda, že to trať neměla dvě stě deset metrů, protože si nejsem jistá, že bych to vydržela.“

Dvěma zlaty završila šampionát kanoistka Jana Ježová. Na individuální dvoustovce vyhrála s náskokem sekundy před Denisou Řáhovou. Spolu pak zvítězily na deblu. „Jelo se mi fajn, bylo to dobré, docela jsem se na to soustředila. A hlavně se mi hodně líbil debl, kterého jsem se bála vzhledem k tomu, že jedeme kanadu, obě dvě napravo. I start se nám povedl, sedlo nám to,“ uvedla Jana Ježová.

V mezinárodním kalendáři zatím zůstává Světový pohár v Szegedu (23. až 27. září), jemuž by o týden měla předcházet regata Olympijských nadějí. Právě na ně vzejde nominace z domácího šampionátu, nicméně sestavit ji bude možné až po zveřejnění programu závodů. Co se domácích klání týká, v plánu jsou do konce září dva České poháry mládeže a mistrovství republiky na pět kilometrů.

Kompletní výsledky mistrovství republiky najdete ZDE.

Foto: filipfotograf.cz

Tagy: press, rychlostní kanoistika, nominace, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00