• 1
  • 2
  • 3

Zlatý den v Račicích: Kajakář Dostál i kanoista Fuksa triumfovali na pětistovce

fuksa 500 m  kopieNad vodou se ozval mocný výkřik radosti. A pak ještě jeden. „Jóóó!" Kajakář Josef Dostál právě projel cílem závodu na 500 metrů na Světovém poháru v Račicích na prvním místě a poprvé na singlkajaku ochutnal vítězství v elitním seriálu. Neutekla ani čtvrt hodina a česká výprava slavila druhé zlato zásluhou kanoisty Martina Fuksy, který porazil konkurenty s náskokem dvou vteřin a obhájil domácí vítězství z loňského ročníku Světového poháru. Dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor si tak v cíli mohl pochvalovat: „Tohle se mi moc líbí."

Dostál zajel pětistovku v jednom z nejrychlejších časů všech dob 1:35,892 sekundy a o necelou vteřinu za sebou nechal dřívějšího olympijského vítěze této discipliny Australana Kennyho Wallace. Třetí byl včerejší vítěz na 1000m Němec Max Hoff. „Jsem rád, že to vypadalo jako hladké vítězství, protože já už jsem poslední stovku byl tak tuhej, že jsem koukal po soupeřích, ale naštěstí mě nedojeli," řekl mistr světa na singlkajaku mezi juniory i v kategorii do 23 let, který se pak na pódiu mobilním telefonem fotil s ostatními medailisty. „Doma je vítězství vždycky hezčí než v cizině."
Na rozdíl od sobotního závodu na olympijském kilometru Dostál nijak netaktizoval. „Do pětistovky jdu většinou tak, že to pořádně narvu. Říkám si, že to bude strašně bolet jen posledních třicet vteřin, že se to dá nějak zvládnout," uvedl Dostál, jehož v následujících dnech čeká další příprava. „Trénink vytrvalosti a nacvičení traťového tempa, protože jak mi trenér po sobotním kilometru vyčetl, nebylo to úplně optimální, hlavně začátek."
Se dvěma medailemi do sbírky se do další přípravy pustí i Martin Fuksa, který si po bronzu na kilometru vychutnával v neděli zlato, jež získal s velkým náskokem před Rusem Pavlovem a Polákem Kudlou. Před cílem dokonce mohl zpomalit. „Koukal jsem, že nikdo nejede, sám jsem se úplně divil, několikrát jsem se díval, jestli se nepletu. A nepletl jsem se, tak jsem si dovolil v cíli trochu zvolnit," řekl dvojnásobný mistr Evropy.
V Račicích vládlo nevlídné počasí, protivítr vystřídal neustávající déšť. „Trochu jsem bál, že jak budu mokrý, mohl bych rychle vytuhnout, ale bylo to dobrý. Jsem moc spokojený, že jsem obhájil zlato. Je jedno, z jaké je disciplíny. Navíc, když ho člověk získá před domácím publikem," dodal Fuksa.
Další medailovou naději mají ještě odpoledne na pětistovce deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří zatím absolvovali dvoustovku. Ve finále disciplíny, na kterou se nespecializují, skončili na osmém místě. Pátá byla mezi kanoistkami na dvoustovce Jana Ježová. „Jsem spokojená, od medaile to byl celkem kousek, takže jsem fakt ráda," uvedla závodnice, kterou od třetího místa dělily necelé tři desetiny sekundy. Šestý byl mezi kajakáři na pětistovce Jan Štěrba.
Program pokračuje odpoledne zbylými finálovými disciplínami a závody na 5000 metrů.