Ze soustředění se kanoista Fuksa vrátil spokojený. Jezdí na nové lodi
Nové tréninkové destinace i nová loď. Kanoista Martin Fuksa změnil před odloženými olympijskými hrami řadu věcí – zčásti kvůli pandemii a opatřením, jež překopaly zažité cestovatelské zvyky, zčásti cíleně. Jako v případě nové lodi. „Já se s tím nemažu,“ říká s úsměvem. „Potřeboval jsem pořádný nový impuls. Odhodlal jsem se, když se odložily olympijské hry. Uvidí se na závodech, jestli to bylo dobré rozhodnutí, ale já věřím, že jo. Pro moji hlavu to každopádně dobré rozhodnutí je. Jezdí se mi dobře. Dělali jsme i tenzometrie.“
Před pár dny se vrátil z amerického kontinentu, kde se svým týmem strávil sedm týdnů. Dva v Kolumbii, pět v kalifornské Chula Vistě. „Mám trochu jet lag, ale čekal jsem to horší. Když jsem se vracel před deseti lety, kdy jsem byl v Americe trénovat naposled, byl jsem úplně hotový. Budil jsem se v noci, teď bych naopak furt jen spal,“ líčí sedmadvacetiletý dvojnásobný mistr světa.
Obvykle jezdíval před sezonou trénovat do Portugalska, ale už loni uvažoval o změně směr USA. Zastávku v Kolumbii si musel s rodinným týmem dopřát kvůli cestovním pravidlům, neboť do Kalifornie musel letět ze země mimo Evropskou unii. Tuhle destinaci si vyhlédl na sociálních sítích. „Na instagramu mě začalo sledovat tamní tréninkové centrum. Viděl jsem, že tam jezdí některé soupeřky Jany Ježové i další kanoisté.“
Po několika letech se navíc chtěl vrátit za tréninkem do vyšší nadmořské výšky, kterou Guatapé nabízelo. „Jsem nadmíru spokojený, jak v Kolumbii, tak v Kalifornii to bylo úplně skvělý. Počasí dělá svoje. Když v Portugalsku někdy zapršelo, tak se nám na vodu nechtělo. Tady nebyl problém.“
Na podzim navíc trénoval nezvykle v Turecku, jelikož do japonského Kóči byl cizincům vstup zapovězen. „Jak v Turecku, tak v Kolumbii s Amerikou jsem prožil jedny z nejlepších soustředění, co jsem kdy absolvoval.“
V Turecku na podzim trénoval na řece, na mírně tekoucí vodě. „Takže to bylo dost podobné, jako tady u nás v Nymburce. Na vytrvalostní tréninky to bylo v pohodě, na to jsme zvyklí. A posilovna byla luxusní a krásně vybavená, stejně jako hotel.“
V Kolumbii s týmem brázdil zátoky s výhledem na horu El Peñón de Guatapé, na kterou i vyrazil na výlet. „Bylo zajímavé se podívat z výšky na místa, kde trénujeme. Zázemí sice nebylo tak luxusní, ale poradili jsme si a v posilovně jsme odtrénovali, co jsme měli. A voda byla perfektní.“
Stejně jako péče místního organizátora, který českou partu doprovázel na vodě i ji bral na výlety. „Ani jsme si nemuseli půjčovat auto. Vzal nás do pralesa k vodopádu, kde se dalo vykoupat. Půjčili jsme si vodní skútry. A byli jsme se podívat na vilu Escobara – i když to byl špatný člověk, tak pro zajímavost.“ Do Kolumbie by se Fuksa jednou rád vrátil. I kvůli jídlu. „Bavilo mě jíst opravdu čerstvé ovoce, které si utrhnete přímo ze stromu. Poznal jsem i nové druhy.“
V Kalifornii už s týmem trávil většinu času v tamním olympijském centru. „Jen jsme si o dni volna zajeli na kafíčko, na pláž, na nákupy. Spíš jsme se drželi dál od velkých davů.“ U vody se potkávali s kajakářskou partou kolem Josefa Dostála. „Chodili jsme na vodu v podobné časy – před snídaní i při dopoledním a odpoledním tréninku. Kecali jsme na břehu a na vodě jsme si každý jezdili to svoje.“
Opatření v olympijském centru jsou relativně přívětivá. „Je sice otravné, když musíte pořád nosit roušky, ale v dnešní době to tak musí být,“ říká Fuksa. „A že jsme si museli brát jídlo na pokoj, to byla maličkost.“ Uzavřenou regeneraci vyřešil konzultant českého týmu Jerzy Dziadkowiec. „Sehnal nám maséra v San Diegu, kam jsme občas jezdili. Jinak jsme měli vše, co sportovec potřebuje – jak v posilovně, tak na vodě. Tam jsme si tedy, když byly fishing days, lezli na nervy s rybáři, ale to je obehraná písnička.“
Do prvních nominačních závodů, které jsou v plánu od 22. dubna, bude nejspíš trénovat s bratrem Petrem, se kterým vybojovali olympijská místa pro hry v Tokiu, jen doma v Nymburce. „Zatím jsme ještě moc neplánovali, ale budeme si asi užívat domov a do Račic přijedeme nejspíš až na závody. Jsme zdraví, všechno je v pohodě a doufám, že to tak vydrží až do léta. Minimálně.“
Tagy: press, rychlostní kanoistika, Olympijské hry, top