• 1
  • 2
  • 3

  • Úvod
  • Rychlostní kanoistika
  • Reprezentace
  • Třetí zlato přidali Radoň a Dvořák, Kožíškové k němu chyběl jen kousek. Rychlostní kanoisté mají ze Světového poháru v Račicích sedm medailí

Třetí zlato přidali Radoň a Dvořák, Kožíškové k němu chyběl jen kousek. Rychlostní kanoisté mají ze Světového poháru v Račicích sedm medailí

zlaty denTřetí triumf při zlaté české neděli na Světovém poháru rychlostních kanoistů v Račicích přidali na pětistovce deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. A ke čtvrtému nakonec chyběl jen maličký kousek. Statečně o něj na pětikilometrové trati bojovala nemocná kajakářka Anna Kožíšková, v těsném finiši ji však předjela Novozélanďanka Teneale Hattonová. Česká výprava tak získala na domácím závodě elitní série sedm medailí s bilancí tří zlat, dvou stříbrných medailí a dvou bronzů, což je v nabité světové konkurenci se třemi desítkami olympijských medailistů vynikající výsledek. Navíc vzhledem ke zranění Daniela Havla chyběl bronzový čtyřkajak z olympiády, jistá medailová naděje.

„Bohužel Dan se tu nemohl předvést, ale ostatní závodníci naší elitní sedmičky ukázali, že patří mezi nejužší světovou špičku. Teď jde jen o to, aby byli zdraví a aby se všichni včetně Daneše ukázali na nejdůležitějších soutěžích sezony v nejlepší formě," řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „A stříbro Aničky Kožíškové je úžasný výkon, především kvůli tomu, že se od soboty potýká se silným nachlazením."
Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák ukázali doma výbornou formu. Z letošních závodů Světového poháru mají už čtyři medaile. V Miláně získali dvě stříbra, v Račicích po druhém místě na olympijském kilometru porazili o 169 tisícin sekundy na pětistovce v dramatickém finiši polskou dvojici Tomasz Kaczor a Vincent Slominski, která dvakrát zvítězila v Miláně.
„Před námi udělali zlato Pepa Dostál na kajaku a Martin Fuksa na singlkanoi, tak jsme si říkali, že by bylo krásné je napodobit a dát třetí zlato. Jsme moc rádi, že se to povedlo," řekl Jaroslav Radoň. „Porazit takhle silnou posádku, jakou je polská loď, je určitě plus. Potvrdili jsme si, že naše závěry se v letošní sezoně hodně zlepšily."
Filip Dvořák dodával: „Závod jsme jeli přesně tak, jak jsme si naplánovali. Akorát posledních padesát, třicet metrů je vždycky už trochu na morál a hladina laktátu je hrozně vysoká, tam už jsme trochu skomírali. Poláci do nás hodně šli, ale naštěstí jsme to udrželi. Vypadá to, že se s nimi letos budeme trochu tahat," řekl Filip Dvořák.
Poslední medaili pro českou výpravu získala v Račicích Anna Kožíšková. Mnohonásobná medailistka z maratonských tratí bojovala o vítězství, Novozélanďanka ji však předstihla v posledních metrech. „Ale pro mě je to jako vítězství. Jsem nemocná. Byl to úplně pohádkový závod, měla jsem ohromné štěstí na celý jeho průběh," líčila Kožíšková. „V závěru chyběly síly."
V Račicích získala medaili loni i v roce 2011. „Každý rok mám medaili ze Světového poháru, byť z neolympijských tratí. Tohle byla letos moje poslední šance ji mít. Jsem ráda, že jsem si splnila i svoje tajné přání."
Češi tak v Račicích získali jen o jednu medaili méně než před rokem, tentokrát však chyběl bronzový olympijský čtyřkajak. „Se světovou špičkou, která sem přijela, se porovnali zkušení i nezkušení. A nedopadli jsme vůbec špatně. Zejména na olympijských tratích. Kdybych se s takovým výsledkem vracel se svým týmem z olympiády v Riu, tak se před nimi pokloním," řekl šéf českých kanoistů Jan Boháč. „A nedělní medaile, to byly třešničky na dortu a bonusy jak pro psychiku a motivaci závodníků, tak pro funkcionáře. Rád bych také poděkoval všem, kdo se podíleli na přípravě závodu, protože ani bez nich by úspěchy nebyly. Navíc podmínky nebyly přívětivé."

Nejlepší české výsledky na SP v Račicích 2014
1. místo Josef Dostál K1 500 m
1. místo Martin Fuksa C1 500 m
1. místo Jaroslav Radoň, Filip Dvořák C2 500 m
2. místo Jaroslav Radoň, Filip Dvořák C2 1000 m
2. místo Anna Kožíšková K1 5000 m
3. místo Martin Fuksa C1 1000 m
3. místo Lukáš Koranda, Lukáš Hájek, Tomáš Janda, Radek Miškovský C4 1000 m
4. místo Josef Dostál K1 1000 m
5. místo Jakub Adam, Lukáš Trefil K2 1000 m
5. místo Jana Ježová C1 200 m
6. místo Jan Štěrba K1 500 m

Kompletní výsledky najdete zde: http://www.sportis.cz/csv.php?id=1451&co=startovka

Fotky od Zdeňka Rufera - http://zdenekru.rajce.idnes.cz/Racice_WC_2014

TEXT BARBORA ŽEHANOVÁ, FOTO IVANA ROHÁČKOVÁ

Další foto po kliknutí ZDE

jaroslav radon trener libor dvorak filip dvorak

 

 


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00