• 1
  • 2
  • 3

Špička rychlostních kanoistů má nominaci na evropský šampionát jistou, Dostál pojede i na singlkajaku

k4 duiVe výborné formě se ukázali čeští reprezentanti na Světovém poháru v Račicích, kde získali sedm medailí. Pro mnohé bylo představení na domácím kanálu prvním vrcholem sezony před červencovým evropským šampionátem a srpnovým mistrovstvím světa v Moskvě, kde elitní čeští závodníci budou patřit k medailovým nadějím.

Aby měla klid na náročnou přípravu, sedmičlenná mužská špička už má proto nominaci na mistrovství Evropy do Brandenburgu jistou ještě před červnovými kvalifikačními závody českého týmu. To se týká kanoisty Martina Fuksy, deblkanoistů Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka a členů bronzového čtyřkajaku Daniela Havla, Lukáše Trefila, Josefa Dostála a Jana Štěrby. Vzhledem k tomu, že Daniel Havel – jinak adept na start i na singlkajaku – se léčil ze zranění, v kategorii K1 dostane v Brandenburgu přednost Josef Dostál.
„Rozhodl jsem se nominovat Pepu přímo na singlkajak na mistrovství Evropy hlavně proto, aby se všichni jmenovaní kajakáři mohli soustředit na přípravu na evropský šampionát a nemuseli přizpůsobovat trénink nominačnímu závodu," uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Dalším důvodem je zranění Daniela Havla. Jde mi o to, aby pokud možno neuspěchal návrat do tvrdého tréninku a ve spolupráci s lékaři kontrolovaně stupňoval zatížení. Osm týdnů do evropského šampionátu je dostatečná doba, aby se mohl dostat do top formy, zatímco necelé tři týdny do nominačního závodu by mu pravděpodobně nestačily."
Havel a Dostál se měli utkat o nominaci na singlkajak už na prvním nominačním závodě a pak měli svou výkonnost prokazovat ve Světovém poháru. Jenže háčka bronzového čtyřkajaku zastavilo zranění ramene, kvůli jehož léčení do závodů dosud nenaskočil. Dostál mezitím skončil ve „světáku" na singlkajaku na olympijském kilometru sedmý a čtvrtý a měl stříbro a zlato z pětistovky. Hottmar se proto na Světovém poháru v Račicích rozhodl, že nominaci rozsoudí ještě před druhým kvalifikačním závodem českého týmu.
„Je to nešťastná situace, protože dlouhodobě je Dan stejně excelentní závodník jako Pepa," řekl reprezentační trenér. „Ale jejich šance na čtyřkajaku je obrovská, když budou tahat za jeden provaz. A to oni velmi dobře dokážou."
Posádka bronzových olympijských medailistů, která loni získala titul mistrů Evropy a stříbro na mistrovství světa, prokazuje špičkovou výkonnost dlouhodobě společně i individuálně, ale zároveň nemůže polevit. „Jak se blíží olympijská kvalifikace, konkurence roste, všechny státy už testují svoje možnosti v hromadných posádkách," dodal Hottmar.
Na společnou jízdu jsou kajakáři nabuzení. „Hodně se těším, až si zase spolu sedneme do lodi," říkal Jan Štěrba. A Josef Dostál s úsměvem dodával: „S Honzou jsme probírali, kdy se zase půjdeme projet. Těším se na to, až si zase sednu do nějaké rychlejší lodi."
Už nyní je jasné, že ačkoli vzhledem k mládí a rychlosti Dostál exceluje na singlkajaku zatím hlavně na pětistovce, na evropském šampionátu na něm absolvuje olympijský kilometr. „Kvůli časovému programu není možná kombinace K4 1000 metrů a K1 500 metrů, olympijský je jen kilometr a musím preferovat nominaci na čtyřkajak," vysvětlil reprezentační trenér Hottmar.
Reprezentanty nyní čeká spousta studijních povinností a hlavně období tvrdého tréninku, než vypuknou velké závody – šampionáty evropské, světové a akademické. Kanoista Martin Fuksa, který letos naposled chce posbírat co nejvíc úspěchů mezi dospělými i v kategorii do 23 let, se nejprve musí plně vyléčit z nachlazení. Zapracovat na traťovém tempu se chystá kajakář Josef Dostál. I když jejich skupina míří do Račic, deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák budou trénovat v Praze.
„Ačkoli to tady bylo skvělé a organizace závodu byla bezchybná, všichni se snažili, rádi budeme asi chvíli doma," řekl na konci račického Světového poháru Filip Dvořák. Ještě než se vydají na vysokohorské soustředění společně se členy čtyřkajaku, absolvují deblkanoisté tréninkový mikrocyklus v domácích podmínkách. „Systém tréninku je tak zaběhlý, že ho rozhodně nechceme měnit," dodal Jaroslav Radoň.

Nadcházející vrcholy reprezentace rychlostních kanoistů
26. – 29. června mistrovství Evropy juniorů a do 23 let v Paříži
11. – 13. července mistrovství Evropy seniorů v Brandenburgu
7. – 10. srpna mistrovství světa v Moskvě

Upřesnění nominačních kritérií bude zveřejněno do středy. Pro zbytek týmu bude pro nominace na světové soutěže klíčový výkon na nominačním závodě 6.-8.června.

TEXT BARBORA ŽEHANOVÁ, FOTO IVANA ROHÁČKOVÁ

k4 sp13


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00