• 1
  • 2
  • 3

Medaile nad očekávání. Deblkanoisté Minařík a Zalubil přidali v Montemoru stříbro

Druhou medaili vybojovali na mistrovství světa do 23 let deblkanoisté Jiří Minařík a Jiří Zalubil. K bronzu z kilometru přidali stříbro na pětistovce, která se stává novou olympijskou disciplínou pro hry v Paříži 2024. „Říkal jsem, že bych si odsud chtěl odvézt aspoň jednu medaili. Stříbro z olympijské tratě, to je nad očekávání, víc jsme si věřili na kilometr,“ říkal Jiří Minařík.

Jízda jim ve skvělých podmínkách vyšla podle představ a domluvené taktiky. „Máme pomalejší start, ale v trati umíme jet dobře. Spoléháme na to, že když do toho pořádně kopneme na dvě stě padesátce, jsme schopní sjet čelo závodu a na poslední stovce pořadím zamíchat,“ líčil Jiří Zalubil. Až u záznamu jízdy však pořádně zjistil, z jakých pozic se jejich loď prokousala vpřed. „Táta mi psal, že z nás jednou dostane infarkt. Vůbec se mu nedivím. Ani jsem nevěděl, že jsme tak vzadu.“

Ruská posádka vyhrála jasně, česká dvojice však v závěru předstihla ještě Němce. „Pětistovka je nevyzpytatelná, stačilo pokazit záběr a klidně jsme mohli být pátí, šestí,“ dodal Jiří Minařík. Dvě medaili jim však s parťákem dodávají chuť vyhlížet v budoucnu i olympijské hry, byť doma vládnou bratři Fuksovi, kteří se spolu prosazují i ve světové konkurenci. „Musíme makat, abychom byli nejdříve konkurenceschopní, proháněli je a pak je teprve můžeme předjet. Budeme se snažit.“

Juniorští kajakáři Eduard Lošťák a Jiří Humhal byli na pětistovce pátí, Tomáš Sobíšek s Jakubem Brabcem v kategorii do 23 let dojeli šestí. Stejnou příčku obsadily na dvoustovce Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová, jež odpoledne přímo z rozjížďky postoupily do finále pětistovky. Kajakářka Anežka Paloudová, stříbrná z kilometru, dojela na nejkratší trati osmá, Martin Sobíšek byl devátý a na pětistovce pojede finále B. Juniorský kajakář Lukáš Kučírek skončil na dvoustovce třetí ve finále B, kajakářka Kateřina Vrbenská dojela devátá.

Přímý postup do finále pětistovky díky vítězství v rozjížďce slavil bronzový medailista z kilometru v kategorii do 23 let, kanoista Petr Fuksa. Vítězně cílem v rozjížďce projal také čtyřkajak Patrik Podraský, Michal Kulich, Vilém Kukačka a Jakub Stejskal. Přímý postup vybojovaly i Kateřina Zárubová, Adéla Házová, Eliška Betlachová a Barbora Betlachová.

Livestream můžete sledovat ZDE, startovní listiny a výsledky pak ZDE. Šampionát v Montemoru finišuje v pondělí.

Pondělní finále s českou účastí na MS juniorů a U23

Finále A

11:04 Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová (U23, K2 500 m)

11:48 Petr Fuksa (U23, C1 500 m)

12:04 Kateřina Zárubová, Adéla Házová, Eliška Betlachová, Barbora Betlachová (U23, K4 500 m)

12:48 Patrik Podraský, Michal Kulich, Vilém Kukačka, Jakub Stejskal (U23, K4 500 m)