Čtyřikrát zlatý! Kanoista Fuksa vyhrál dvakrát i na Světovém poháru v Poznani
Co závod, to zlato. Stejně jako před týdnem v Račicích triumfoval kanoista Martin Fuksa i při Světovém poháru v polské Poznani na dvou tratích. Finále pětistovky a kilometru však tentokrát musel zvládnout během pouhých tří hodin. „Jaký byl dvojboj? Zlatý, to je důležité,“ řekl Fuksa. Kajakář Josef Dostál dojel na kilometru čtvrtý, stejně jako deblkanoisté Antonín Hrabal a Jiří Zalubil.
Oblíbenou pětistovku vedl kanoista Martin Fuksa od poloviny závodu, když odskočil domácímu Wiktoru Glazunowi. Vyhrál s náskokem délky lodi. Vítězný ceremoniál si však moc nevychutnal, do startu kilometru totiž nezbývala ani hodina. „Takže jsem si vítězství neužil, protože jsem byl okamžitě nervózní,“ líčil.
V 11:33 vyrazil do dalšího boje, i na kilometrové trati vedl s přehledem. „Ale upřímně řečeno jsem doufal, že ve finiši do mě nikdo příliš nepůjde, protože jsem neměl moc sil a přemlouvat se k tomu jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí,“ říkal desetinásobný medailista z mistrovství světa.
Vítr tentokrát foukal zprava, takže závod mu moc neutíkal. „Ale zvládl jsem to zdárného konce, takže je jedno, jak se mi jelo. Každopádně jsem moc rád, že to mám za sebou. Jak jsem projel cílem kilometru, po vteřině na mě všechno spadlo a teď jsem úplně mrtvej,“ dodal Fuksa, kterého čeká pár volnějších dní. „A těším se na další trénink.“
Reprezentační trenér Pavel Hottmar řekl: „Dvě vítězství Martina v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích jsou skvělou reprezentací a nebyla překvapením. Už je to mazák a jeho výkonnost a dlouhodobý přístup k přípravě jsou vzorem.“
Na pětistovce závodil Martin Fuksa i s mladším bratrem Petrem, který se do finále pustil s vervou a dojel šestý. „Jsem mírně spokojený a mírně nejspokojený. Vždycky chci zajet lepší výsledek. Šesté místo je super, ale kdybych byl pátý, byl bych spokojenější. Vypálil jsem, snažil jsem se vydržet, co to šlo. Ale ke konci jsem byl nervózně stažený a přišlo mi, že jsem se nemohl vydat na maximum,“ popisoval Petr Fuksa.
Čtvrté místo? Teď na jaře s větrem do zad slušné, hodnotil Dostál
Kajakář Josef Dostál v královské disciplíně na kilometru dotahoval ztrátu na soupeře a skončil o necelou vteřinu čtvrtý. „Závod hodnotím kladně. Vážně jsem si ho užil, protože už před startem jsem cítil dobrou energii, synchronizaci těla a techniky pádlování. Po startu jsem hezky vyrazil, dobře jsem takticky sednul na vlnu Agustinovi Verniceovi, akorát jsem finiš začal moc brzo, takže jsem ke konci ještě vytuhnul. Musím si příště počkat, je vidět, že jsem to takhle ještě mockrát nejel. Se čtvrtým místem jsem celkově velmi spokojený s tím, jaké byly podmínky nejen dneska, ale jaké panovaly celý víkend. Přeci jen ve větru do zad jet takhle na jaře je za mě velmi slušné,“ líčil Josef Dostál, kterého čeká vysokohorské soustředění v Livignu.
Reprezentační trenér Pavel Hottmar vyhlíží Dostálovu výkonnost hlavně pro světový šampionát v Kanadě v úvodu srpna. „Přestože Pepa teď na jaře v poolympijské sezoně není ve formě, v závěru kiláku tady v Poznani bojoval o medaili. Věřím, že na mistrovství světa, které je za více jak dva měsíce, bude dobře připravený a bude jako obvykle bojovat o medaili v nejužší tvrdé světové špičce.“
Deblkanoi dělily od medaile tři desetiny
Čtvrté místo si na kilometru na deblkanoi, nyní už neolympijské trati, díky sympatickému výkonu připsali Antonín Hrabal a Jiří Zalubil. „Trochu jsme si spravili chuť po sedmém místě v Račicích, tentokrát jsme neprohloupili a vyjeli jsme si trochu lepší dráhu. S tímto výkonem jsme určitě spokojení, vydali jsme ze sebe všechno a byli jsme medaili velice blízko,“ řekl Jiří Zalubil. Antonín Hrabal dodával: „Za mě super, fakt dobrý kilometr. Dlouho jsme se drželi vepředu, od pětistovky jsme do toho začali šlapat, co to šlo. Posledních dvě stě padesát metrů byla úplná agónie bolesti, ale závěr se nám i relativně podařil. Můžeme být spokojení.“
Reprezentační trenér Pavel Hottmar shrnoval: „Výkonnostní progres potvrdil Petr Fuksa i deblkanoe Tonda Hrabal a Jura Zalubil. Pro celý tým byly oba svěťáky důležitým rozběhem mezinárodní sezóny. Každý ví, na čem dál pracovat a kam cílit.“
Čtyřkjaku mužů finále nesedlo
Ženský čtyřkajak na pětistovce ve složení Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová si připsal osmé místo. „Postup čtyřkajaku dívek do finále a v něm jízda v kontaktu s polem byl příjemným překvapením,“ chválil reprezentační trenér Pavel Hottmar.
Osmá dojela i čtveřice Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel a Daniel Havel, což je vzhledem k ambicím zklamání. „Rozjížďka a semifinále tady v Poznani byly relativně povedené starty, finálový závod bohužel nevyšel. Příčínu velkého odstupu na lodě, se kterými kluci normálně závodí nebo je i standardně porážejí, musíme rozebrat,“ řekl Jan Štěrba, asistent reprezentačního trenéra pro čtyřkajak. „Za sebe jsem rád, že obě sestavy – jak v Račicích, tak tady v Poznani – postoupily do finále a je na čem stavět pro mistrovství světa a Evropy, což budou hlavní závody sezony.“
Odpoledne se ještě konají závody na 5000 metrů s trojím českým zastoupením. „Pětikiláky se ale v Poznani jedou s přeběhy s řadou netradičních pravidel,“ řekl Pavel Hottmar. Kanoistky Alžběta Veverková a Martina Malíková byly dle těchto pravidel v průběhu závodu staženy. Martin Sobíšek dojel mezi kajakáři osmý. „Mezinárodní kanoistická federace ICF se snaží inovovat disciplíny, být atraktivnější, ale už od devadesátých let jen nekoncepčně tápe. Nikdo neví, co nás v budoucnu čeká. Snad alespoň pětistovka by mohla zůstat stabilní olympijskou tratí, aby mládež měla dlouhodobý jasný cíl v přípravě,“ dodal Pavel Hottmar.
Výsledky najdete ZDE, další informace na stránkách ICF.
Tagy: press, rychlostní kanoistika, Světový pohár, top