Deblkajak Dostál, Šlouf byl na mistrovství světa čtvrtý, kanoista Fuksa pátý
Dvě desetiny sekundy dělily Josefa Dostála a Radka Šloufa od medaile ve finále deblkajaků na kilometru na mistrovství světa. Přesto oba křičeli radostí. Čtvrté místo pro ně znamenalo zisk míst pro olympijské hry v Tokiu. Díky pátému místu se kvalifikoval také kanoista Martin Fuksa. Naopak čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel dojel ve finále devátý a postup na olympijské hry mu nevyšel.
Josef Dostál se radoval hned za cílem. Radek Šlouf si nejprve počkal, až se na obrazovce objeví výsledky. Když u jejich jmen naskočilo čtvrté místo zajišťující místa pro olympijské hry v Tokiu, začal jásat taky. „Předem jsem říkal, že kdyby se nám místa povedlo vyjet, budu se radovat stejně jako z medaile, kterou jsme získali se čtyřkajakem na mistrovství světa v Račicích. Radoval jsem se o trošku míň, ale je to úžasný. Odmala dělám kanoistiku proto, abych se dostal na olympijské hry. Teď máme místo pro Českou republiku a já budu dál pracovat na tom, abych se tam příští rok podíval,“ řekl Radek Šlouf.
Jeho háček Josef Dostál, stříbrný na individuálním kilometru, dodával: „Vůbec mě nemrzí, že poprvé od roku 2014 mám jen jednu medaili z mistrovství světa. Tahle je bramborová, to se počítá aspoň za půlku díky tomu, že jsme vyjeli i druhé olympijské místo.“
Martin Fuksa vybojoval olympijské místo, čtyřkajak nikoli
Kanoista Martin Fuksa odjížděl z mistrovství světa tentokrát bez medaile. Páté místo ve finále olympijského kilometru mu sice vyneslo kvótu na olympijské hry, přesto byl zklamaný. „Můj jediný cíl by nominovat se na olympiádu s bráchou. To, že jsem medaili nezískal, mě samozřejmě mrzí, ale prostě jsem na to neměl. Kluci jsou rychlí, já myslím, že jsem na tom byl suprově. Trochu mě mrzí, že nefoukalo do zad, což mi sedí víc. Nevadí, věřím, že mi štěstí bude přát jindy víc. Budeme makat dál. Vyjel jsem si místo na olympijské hry, tak budu dělat vše proto, aby to na olympiádě bylo lepší,“ řekl Martin Fuksa.
V Tokiu 2020 však bude chybět čtyřkajak. Ve finále potřebovala posádka Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel být do sedmého místa, aby měla jistotu kvalifikace. Dojela však devátá. „První polovinu závodu jsme na sebe měli docela dobrou. Asi jsme až moc chtěli a nechali v té první půlce moc sil, které nám pak chyběly v závěru. Je smutné, že jsme byli devátí, a lodě jako Austrálie nebo Kanada, které byly v malém finále, už měly před startem jisté olympijské místo. V tom je mi to hrozně líto, ale holt je systém tak nastavený,“ řekl Daniel Havel.
Další posádky přidaly osmá místa
Deblkajak Filip Šváb, Ondřej Bišický byl na dvoustovce osmý. „Jsme spokojení, start se nám povedl, sto padesát metrů jsme jeli úplně parádně. V poslední padesátce nám docházelo, ale naštěstí jsme udrželi osmé místo. Trochu jsme chtěli sedmé, ale to se bohužel nepodařilo,“ řekl Ondřej Bišický.
Osmé místo přidala i čtyřkanoe Kryštof Hájek, Daniel Kořínek, Antonín Hrabal a Ivan Procházka. „Osmé místo je pro nás velké překvapení. Měli jsme v průběhu šampionátu menší zdravotní problémy, zároveň jsme ve startovním poli byli nejslabší posádka. Ukázali jsme, že se nemáme za co stydět, a ubojovali jsme, co šlo,“ řekl Antonín Hrabal, kterého trápilo nachlazení. Kryštof Hájek zase bojoval s úpalem. „Spal jsem před finále asi čtyři hodiny. Doktor mi řekl, že dám padesátiprocentní výkon, snad jsem dal víc,“ dodal Hájek.
Kanoista Jakub Březina dojel na pětikilometrové trati také osmý. Kajakářka Anna Kožíšková byla dvanáctá, kajakář Pavel Davídek sedmnáctý.
Kanoista Dan Drahokoupil byl čtvrtý ve finále B na dvoustovce. Čtyřkajak Štěpánka Sobíšková, Anna Kožíšková, Eliška Betlachová, Anežka Paloudová dojel ve finále B sedmý. Výsledky najdete ZDE.
Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, Olympijské hry