Kanoista Fuksa porazil sám sebe a má v Poznani evropské zlato z kilometru

Ten moment si chtěl pořádně vychutnat. Kanoista Martin Fuksa vyhrál potřetí v kariéře závod mistrovství Evropy na olympijském kilometru, celkem přidal v Poznani devátý evropský titul. „V cíli jsem se cítil úplně skvěle. Měl jsem radost. Ale spíš mi spadl kámen ze srdce, že můžu být ještě hodně rychlý. Doufám, že to takhle budu dokazovat ještě pár let,“ řekl osmadvacetiletý Fuksa. V neděli pojede o další medaili na oblíbené pětistovce. Posádka čtyřkajaku Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka a Jan Vorel dojela pátá v dosahu medailových pozic.

Těšil se na televizní rozhovor s medailí na krku, jenže ceremoniál se opozdil. Po něm ale se zlatem pózoval fotografům i kameramanovi. „Byl jsem před závodem hodně nervózní. Jakože fakt hodně, protože jsem chtěl hrozně získat medaili a nejlíp tu nejcennější. Když mi Conrad na startu hodně ujel, snažil jsem se držet svoje tempo, fakt se soustředit na sebe,“ řekl Fuksa.

V průběhu závodu dotahoval Němce Conrada Scheibnera, který před ním vyhrál závod Světového poháru v Szegedu. V cíli ho ale předstihl o 1,5 sekundy. Třetí dojel Rus Kirill Šamšurin. „Říkal jsem si, že mi Němec fakt ujel už hrozně moc. Že musím naladit toho starého Martina, který byl v hlavě fakt v pohodě, jel čistě na sebe. Cítil jsem, že Němec trochu tuhne, přiblížil jsem se mu. A pak jsem dal ten svůj finiš a tomu nestačil naštěstí nikdo. Super pocit,“ dodal Fuksa.

Závod na kilometru na mistrovství Evropy pro něj byl posledním mezinárodním testem před olympijskými hrami v Tokiu na této trati. „Ale nejsem teď schopný říct, co mi tohle vítězství dává. Hlavně jsem rád, že jsem tak trošku porazil sám sebe. Dokázal jsem si, že umím vyhrávat závody, i takhle důležité, v plné konkurenci. Tohle je pro mě asi nejdůležitější.“

V neděli ho čeká ještě pětistovka, na které má zatím šest evropských titulů. „Budu se zase soustředit sám na sebe, snažit se podat co nejlepší výkon a uvidíme, jak to dopadne.“

Čtyřkajak pohání mladická dravost

Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka a Jan Vorel byl stejně jako na Světovém poháru v Szegedu pátý v dosahu medailí. Závod vyhráli Němci. Od stříbrných Slováků a bronzových Rusů dělily českou posádku necelé čtyři desetiny sekundy. „S jízdou jsme byli spokojení. Ale mrzí nás, že to je už druhý závod v letošní sezoně, kdy je to kousíček od medaile. Doufáme, že se to jednou zlomí a budeme na té správné straně s medailí na krku,“ řekl nejzkušenější člen posádky, dvojnásobný olympijský medailista Daniel Havel.

Start se posádce povedl. „Je znát, že každou jízdou se posouváme, každý trénink se cítíme lépe. Tady jsme se cítili velmi dobře, jak v rozjížďce, tak i ve finále. Na psychiku bylo náročné, že se opakoval start. Trochu jsme čekali, že budeme napomenutí. Cítili jsme, že jsme blok taky trefili. Ale napomenutí jsme nebyli a do druhého startu jsme šli úplně stejně a vyšlo nám to. I v tomhle se zlepšujeme, máme zase takovou dravost. Mladí kluci – Vilda s Honzou – do posádky vnesli takovou tu mladickou drzost a dovolíme si i tohle,“ dodal Havel.

Kanoistka Jana Zetek postoupila ze třetího místa v semifinále do finále na olympijské dvoustovce. „Jelo se mi dobře. Při startu jsem lehce lízla blok, ale i tak se poměrně povedl. S první stovkou jsem hodně spokojená, ta se vydařila. Pak mi přišly několikrát vlny zprava, asi se odrazily od betonového břehu, tak jsem trochu zastavila a snažila jsem se bojovat dál a stačilo to na třetí místo a finále. Jsem ráda. Ve finále se budu soustředit na výkon. Abych věděla, že jsem do toho dala úplně všechno a sedlo mi to i po technické stránce.“

Kajakář Jakub Zavřel, bronzový z pětistovky, pojede finále B na dvoustovce.

Nedělní finále

9:06 Martin Fuksa (C1 500 m)

9:13 Jakub Špicar, Daniel Havel (K2 500 m)

10:32 Anežka Paloudová (K1 500 m, finále B)

10:39 Jakub Zavřel (K1 200 m, finále B)

11:46 Jana Zetek (C1 200 m)

14:08 Pavel Davídek (K1 5000 m)

15:23 Jakub Březina (C1 5000 m)

16:03 Jana Zetek (C1 5000 m)

Kompletní program a výsledky najdete ZDE.

 

Mistrovství Evropy v ČT

Neděle 6. června

11:00–12:40 přímý přenos iVysílaní ČT, HBBTV

Pondělí 7. června

10:25–12:00 záznam z neděle na ČT Sport

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Mistrovství Evropy, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00