Kajakář Zavřel vybojoval na mistrovství Evropy v Poznani bronz

V cíli hluboce vydechoval. „Plíce ještě musejí přijet,“ říkal kajakář Jakub Zavřel a zářil spokojeností. Na pětistovce na mistrovství Evropy v Poznani vybojoval bronz. Na evropském šampionátu tak na této trati přidal druhou medaili ke zlatu z roku 2017. Letos na ní slavil vítězství i na Světovém poháru v Barnaulu. Kanoistka Jana Zetek byla na pětistovce pátá. Čtyřkajak mužů si na ní zajistil přímý postup do finále, jeho členové Jakub Špicar a Daniel Havel budou na této distanci usilovat o medaile i na deblkajaku.

Před finálovou jízdou na pětistovce čekaly Jakuba Zavřela dvě rozjížďky na dvoustovce. Na singlu i na deblkajaku s Lukášem Neprašem měl jistotu semifinále, a tak se do cíle nehnal. O to víc zabral v odpoledním boji o medaile.

„Byl to těžký závod. Nepovedla se mi první půlka, tam jsem jel trochu zadrženě. Ale naštěstí jsem měl sílu do druhé poloviny a tam jsem to dohnal, takže závod má medailový konec. Jsem spokojený, medaile se vždycky počítá,“ řekl Zavřel, který má na pětistovce i titul mistra Evropy z roku 2019 v kategorii do 23 let.

Jel vedle vítězného Maďara Bálinta Kopasze, od kterého jej dělilo 1,56 sekundy. Na druhého Portugalce Joaoa Ribeira mu ale scházelo jen 25 setin, dotírajícího Rusa Viktora Gavrilenka za sebou udržel o sekundu.

„Od zlata jsem byl bylo daleko, Maďar je mistr světa na kilometru, je trochu jinde. Ale od stříbra byl kousíček. Portugalec, který byl druhý, měl lepší dráhu. Byl schovaný pod tribunou a foukalo z boku. Předjel mě až v konci, kde ho kryla tribuna, to asi udělalo ten rozdíl,“ líčil Zavřel.

Poslední dva roky se zaměřoval hlavně na dvoustovku, na níž usiloval o olympijské místo. „Což se mi nepovedlo. Takže jsem se zase vrátil k pětistovce. Mám ji v krvi, je to pro mě přirozená trať. Je pro mě super, že mám na to na ní pořád závodit se světovou špičkou,“ dodal.

V pátému místu pomohla i snídaně

Kanoistka Jana Zetek byla ve finále neolympijské pětistovky pátá. „Jsem velice spokojená. Je to ode mě super výsledek. Sama jsem si říkala, že kdybych dojela na šestém místě, bylo by to nad očekávání,“ řekla. „Už na Světovém poháru v Szegedu, kde jsem si zajela osobák, jsem věděla, že jsem na dobré cestě. A tady jsem se cítila připravená.“

Finále se jelo rovnou, a tak jí v přípravě prospěla i dopolední rozjížďka na dvoustovce. „A také to, že jsem tady všechno vzala lehčeji. Dala jsem si k snídani třeba i trochu vajíček, ne jen kaši. Nebyla jsem tolik svázaná. Od startu to bylo dobré. Měla jsem dráhu vedle Polky, což mi hodně pomohlo. Vyjela rychle a já chytla vlnu a ta mě krásně táhla asi 250 metrů. Věděla jsem, že mám na to pak jet dlouhý, silový záběr. Jelo se mi dobře.“

Špicar s Havlem vybojovali dvě finále

Čtyřkajak mužů na olympijské pětistovce ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka a Jan Vorel vybojoval hned ráno v rozjížďce třetí místo za Němci a Slováky a tím přímý postup do sobotního finále, které pojedou zhruba hodinu po finálové jízdě kanoisty Martina Fuksy na kilometru.

„Nejdřív jsme každý jinak ulili start, takže první záběr jsme netrefili všichni stejně. Pak jsme se postupně dostali do tempa, ve kterém jsme silní a jelo se nám v něm dobře. V závěru jsme začali ujíždět z pole. Byla to slušná jízda, měli jsme z ní dobrý pocit,“ řekl Vilém Kukačka.

Špicar s Havlem pak navečer postoupili do finále neolympijské pětistovky na deblkajaku. „Šli jsme do semifinále sebevědomě a po včerejší rozjížďce, kde nám to o kousek nevyšlo s Němci, jsme si věřili i na postup z prvního místa. Takže s touhle jízdou spokojenost,“ říkal Daniel Havel. Háček Jakub Špicar dodával: „Byla to kontrolovaná jízda, akorát mě to stálo víc úsilí než v rozjížďce, kde to tak naopak měl Dan.“

Myšlenky na deblkajak teď odkládají do sobotního finále na čtyřkajaku. „V obou disciplínách bychom rádi zabojovali o medaile. Myslím, že v postupových závodech jsme ukázali, že na boje o medaile pomýšlíme oprávněně.“

Jistá víkendová finále

Sobota

11:06 Martin Fuksa (C1 1000 m)

12:02 Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka, Jan Vorel (K4 500 m)

Neděle

9:06 Martin Fuksa (C1 500 m)

9:13 Jakub Špicar, Daniel Havel (K2 500 m)

10:32 Anežka Paloudová (K1 500 m, finále B)

14:08 Pavel Davídek (K1 5000 m)

15:23 Jakub Březina (C1 5000 m)

16:03 Jana Zetek (C1 5000 m)

Kompletní program a výsledky najdete ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Mistrovství Evropy, top


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00