Rathova olympijská myšlenka po sto letech. Vodáci jedou do Paříže na kajacích
V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath, cesta činila zhruba 400 km. Příležitosti, která se opakuje jednou za sto let, využil předseda českokrumlovského oddílu SK Vltava, Tomáš Palouda. K poctě zapomenuté legendy naplánoval obdobnou trasu po řece Seině. V den zahájení her vyráží spolu s čtyřčlennou skupinou vstříc Paříž. A co víc? S celou rodinou dopádlují do Paříže zafandit dceři Anežce.
Emerich Rath je sportovní legendou. Přes veškeré jeho sportovní události se v roce 1924 vydal na kajaku do Paříže, cesta činila přibližně 400 km. U té příležitosti mu osobně gratuloval i samotný zakladatel Mezinárodního olympijského výboru baron Pierre de Coubertin.
Podpora olympijské myšlenky, kanoistického sportu a tehdejší i soudobé olympiády nadchla předsedu českokrumlovského vodáckého oddílu, Tomáše Paloudu. “Nápad vznikl vlastně náhodně, při bádání o životě Emericha Ratha,” vysvětluje zrození myšlenky Tomáš Palouda. “Napadlo mě, že je tomu vlastně přesně sto let od olympiády, na kterou Emerich dojel a šance, zopakovat tento počin už nikdy nebude.”
Předseda českokrumlovského oddílu shledává a líčí tři hlavní motivy, proč se takto vydat do Paříže. “Za “kopcem” je olympiáda a bylo by fajn se jí zúčastnit i trochu jinak, než “jen” fandit. Vnitřní sportovní myšlenka představuje cestu po vodě, kterou člověk nejprve musí překonat, aby dojel k vysněnému cíli. Třetí a nejdůležitější idea je, upozornit na tuto velice zajímavou osobu (Emericha Ratha), která v běhu událostí a historie byla zapomenuta a popostrčit ji do širšího povědomí,” líčí předseda českokrumlovského oddílu.
Čtyřčlenné družstvo kajakářů vyplouvá od soutoku řeky Seiny s tokem Le Brevon v den zahájení olympijských her. Cesta sčítá 400 kilometrů a vodáci chtějí do Paříže dorazit 3. srpna,. “V době zahájení her vyrážíme směr Burgundsko, kde zahájíme naši plavbu. Myslíme si, že vyjedeme v místě, kde startoval i Emerich, a doufáme, že zde bude hloubka alespoň na ponoření pádla. Počítáme s osmidenní cestou, tedy nějakých 60 km denně. Budeme se rozhodovat a měnit plány tak nějak za pochodu. Cíl je ale jasný, dojet na olympiádu!”
Shodou okolností se v Paříži představí rychlostní kanoistka Anežka Paloudová. Rodiče a sourozenci přidávají k myšlence tak skvělý cíl v podobě fandění pod pěti olympijskými kruhy. “Pro naši cestu jsme se rozhodli už v listopadu roku 2023, což je dávno před tím, než se Anežka do Paříže nominovala. Její úspěšnou kvalifikací dostává naše cesta další motiv a my ji připádlujeme podpořit.” říká hrdý otec.
Memoriálovou plavbu Emericha Ratha zaštiťuje Český svaz kanoistů, město Český Krumlov a prostřednictvím Agentury pro rozvoj Broumovska také Rathova domovina, město Broumov.
Při vzpomínce na Emericha Ratha jsou zde stručně uvedeny aktivity, ve kterých vynikal. Nejvyšších závodů se účastnil v atletice, plavání, lyžování, veslování, kanoistice, cyklistice, boxu, zápasu, rychlobruslení, horolezectví, kulturistice, jízdě na bobech, lednímu i pozemnímu hokeji, fotbalu, tenisu, ragby či volejbalu. Opanoval vytrvalostní chůzi s vojenskou zátěží na 50 kilometrů, v které mnohokrát zvítězil. Reprezentoval Rakousko na dvou olympijských hrách. Roku 1912 se stal mistrem Německa v těžké váze. Jako hokejista reprezentoval Čechy na mistrovství Evropy v Berlíně v roce 1914 a je úzce spojen s nešťastným okamžikem Bohumila Hanče a Václava Vrbaty.
A tak skupina srdcařů vyráží směr Paříž, kam chtějí dovézt nejen sebe, ale i vzpomínku na osobu, která měla světu co předat. Jeden za všechny, všichni za Paříž!
Důležité odkazy:
- Článek na stránkách olympijského výboru
- Článek na stránkách mezinárodní kanoistické federace
- Více o Emerichu Rathovi
Tagy: rychlostní kanoistika, Olympijské hry, top