• Úvod
  • zprávy
  • Mám rád lidi, kteří mají tah na bránu, říká o svěřencích a šampionátu v Troji Milan Bílý

Mám rád lidi, kteří mají tah na bránu, říká o svěřencích a šampionátu v Troji Milan Bílý

MilanLetos ho čekají dva velké úkoly. Podílet se na organizaci červnového Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze – Troji, a aby se jeho svěřencům dařilo na vodě co nejlépe. Bývalý předseda Českého svazu kanoistiky na divokých vodách Milan Bílý je nejen trenérem, pedagogem, funkcionářem, ale i zaníceným cyklistou a autorem řady odborných a vědeckých publikací. V rozhovoru prozradí, co ho u vodního slalomu tak baví a na koho ze svěřenců nejraději vzpomíná.

Co vás v loňském roku potěšilo a co naopak?

Všechny medaile na MS, skvělé výkony všech našich kajakářů. Míň výsledky mých deblkanoistů, kluci mají určitě na víc, ale z různých důvodů nevychází zejména zimní příprava podle mých představ. I když zimní soustředění proběhlo v pořádku, pak se to zase táhlo.
Teď kluci trénují, tak by to mohlo být lepší. Jezdí momentálně na singlech - je dobré si také od deblu trochu odpočinout.

IMG 0327Díky práci na fakultě vám prošla rukama celá řada slalomářů, rychlostních kanoistů, ale i dalších sportovců. Je někdo, kdo vám speciálně utkvěl v paměti?

Na fakultu jsem nastoupil po revoluci a pamatuji si všechny, kteří u mne studovali trenérské specializace. Jen namátkou, studoval u mě Jiří Prskavec senior, Ondra Mohout, Jarda Volf, z rychlostních kanoistů současný předseda svazu Jan Boháč, Pavel Hottmar, Martin Doktor, Jarda Radoň, Jan Štěrba. V předmětech lyžování a kanoistiky jsem učil také řadu známých sportovců z jiných sportovních odvětví (např. Víťu Veselého, Davida Svobodu a mnoho dalších).

Jste přísný pedagog?

To nevím, spíš ne. Záleží také kdy a kde. Jsem přísnější a náročnější při tvorbě bakalářských a diplomových prací. A mám rád, když funguje vzájemná komunikace. V praktických předmětech chci, aby si studenti osvojili základy techniky a pohybu a naučili se to dobře. Mám pro udělení zápočtů své pomocné IMG 0021kritérium – svěřil bych studentovi své potomky?

A trenér?

Asi jsem tolerantnější typ trenéra. Proto raději spolupracuju se závodníky, kteří mají sami o sobě „tah na bránu“, a které musím spíše brzdit a ne hlídat a držet nad ním pevnou ruku.

Co vás na práci trenéra nejvíce baví a co vás motivovalo při tomto sportu zůstat?

Trénovat a dělat servisní podporu závodníkům mě bavilo vždy. Myslím, že jsem si za ty léta vypracoval „analytické oko“ a dokážu podat závodníkům zpětnou vazbu. Bavilo mě cestování a už od mala mě baví vyhrávat. To byla asi největší motivace.

Cestování – máte nějaká oblíbená místa nebo tratě, kam se rád vracíte?

Mně se líbí skoro všude. Míst, kam se rád vracím, je hodně. Jezdím rád do Sea. Krásné prostředí, výborná cyklistika (smích), byl jsem tam na své první Olympiádě v roce 1992. Velmi rád jezdím na jih Francie (Pau, Bourg St. Maurice). Pro trenéry mého ražení je to ideální prostředí (voda, lyže, cyklistika – vše možné provozovat téměř po celou sezónu). Líbilo se mi v Deep Creeku a samozřejmě v Atlantě, resp. na Occoee. Tam se líbilo skoro všechno – krásná voda, prostředí tratě a hlavně výsledky OH, jen cyklistika tam byla mizerná (úsměv).
Jezdím rád do Liptovského Mikuláše, na Trnávku, Lipno...
Nejlepší to je ale pořád v Troji. Proto jsem tam skoro každý den (úsměv).

V Troji bude ME, jakou funkci budete mít a jak náročná je příprava takového šampionátu?

Jsem členem organizačního výboru, starám se mimo jiné o část technického zázemí a vlajky na závodišti i pro vyhlášení vítězů. Příprava a organizace ME v porovnání se Světovým pohárem je o něco náročnější, navíc budeme muset uspořádat slavnostní zahájení. Ale máme zkušený organizační tým, takže věřím, že to zvládneme opět na vysoké úrovni.

Co byste si osobně v tomto roce nejvíce přál?

V mém věku hlavně zdraví a pohodu, aby se povedlo mistrovství Evropy a klaply i nějaké ty medaile. Když to na domácím šampionátu nezacinká, tak tomu pak něco trochu chybí. Uděláme všechno pro to, aby to v Troji vyšlo.

IFORUM 13768 version1 bily6002Vizitka:

Jméno: Milan Bílý

Narozený: *20. 4. 1953.
Pochází z Třebechovic pod Orebem, kam směřují jeho sportovní začátky v lyžování a kanoistice. Gymnázium vystudoval v Hradci Králové. V roce 1978 ukončil studia na UK FTVS v Praze.

Zaměstnání: Vysokoškolský pedagog působící na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (FTVS UK), dlouholetý reprezentační trenér českých vodních slalomářů. V letech 1993 – 1996 byl šéftrenérem reprezentačního družstva slalomářů, v letech 2008 – 2012 šéftrenérem reprezentačního družstva závodníků do 23 let. Jako osobní trenér úspěšných závodníků včetně medailistů se zúčastnil čtyř OH, dvanácti MS a 19 ročníků SP.

V Českém svazu kanoistů na divoké vodě se věnuje zejména vzdělávání trenérů. V letech 1990 – 1994 jsem byl předsedou Českého svazu kanoistiky na divokých vodách, v letech 1996 – 2000 jeho místopředsedou, v současné době jsem členem výkonného výboru. V současné době je předsedou metodické komise.
Od roku 1996 je předsedou oddílu vodního slalomu Univerzitního sportovního klubu Praha a trenérem vysokoškolského sportovního centra.
Momentálně je trenérem deblkanoistů Tomáše Koplíka a Jakuba Vrzáně, ale v minulosti se u něj připravovali i Štěpánka a Luboš Hilgertovi, Jiří Prskavec starší, Pavel Přindiš a další.

Hobby: jeho koníčkem je zaměstnání a cyklistika

Tagy: slalom, Mistrovství Evropy

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00