
Kanoepolová U21 na MS v Číně na 15. místě
Mistrovství světa v kaneopolu Číně je již minulostí. Česká reprezentace do 21 let se umístila na 15. místě ve své kateogorii. Kategorii mužů ovládli po třetí v řadě Němci. V soutěži žen uspěl tým z Nového Zélandu. Zlato z kategorie mužů do 21 obhájilo Španělsko a v ženách do 21 zvítězila reprezentace Francie.
Z Česka vyrazil do Číny pouze jeden tým a to mužská U21, která si účast vybojovala už před dvěma lety na MS ve Francii. Ze soupisky, která hrála na MS 2022 zůstali v reprezentaci Gabriel Černík, Štěpán Koutník, Dominik Mencák a Vojtěch Jakubík, které pro MS 2024 doplnili Matouš Eiselt, Ondřej Janoušek a Vojtěch Bartoš.
V základní skupině se Češi potkali postupně s Francií, Polskem, domácí Čínou a Portugalskem. Zápas s Francií byl těžkým seznámením s realitou Mistrovství světa. Poté co Jakubík prohrál rozjezd, musel náš brankář poprvé tahat míč ze sítě v čase 00:15 a hra pokračovala v podobném tempu až do konce prvního poločasu. Do druhé půle, kdy už nebylo co ztratit, nastoupil český tým s větším klidem a v některých pasážích se soupeři vyrovnal. Zápas nakonec skončil 0:7 a Francie si poté dopádlovala až pro bronzové medaile.
Ve druhém zápase nastoupila proti našemu týmu reprezentace Polska. Díky geografické blízkosti jezdí české týmy pravidelně na polské turnaje. Hráči se tak znají už od kategorií do 12 let, kdy proti sobě sváděli tuhé boje o dětský Panda cup. Na hřišti a hlavně v takto důležitých zápasech, se tyto vzájemné zkušenosti a znalosti taktických záměrů soupeře musí vytěžit na maximum. Po úvodním gólu našeho soupeře záhy vyrovnal Janoušek, pro kterého to byl první reprezentační gól v kariéře. Poté převzali iniciativu Poláci a to hlavně kvůli české neukázněnosti v útoku, kdy byl několikrát odpískán útočný faul. Pár sekund před koncem prvního poločasu byli vyloučeni Mencák s Jakubíkem a češi byli nuceni hrát ve třech hráčích na hřišti a skóre bylo záhy 1:4. Na 2:4 se podařilo snížit Koutníkovi suverénní střelou z penalty a nakonec, když češi hráli s maximálním rizikem osobní obranu, inkasovali 2 smolné góly a utkání skončilo 2:6.
Po druhé prohře bylo jasné, že na postup bude potřeba porazit Čínu a alespoň remizovat s Portugalci. Zápas s Čínou se odehrál v předvečer prvního hracího dne. Borci se rozhodni asijského soupeře nešetřit a od začátku do konce diktovali hru a nesundali nohu z plynu dokud rozhodčí neukončil utkání, když na skóre svítil stav 15:0.
Poslední, nejdůležitější zápas ve skupině, přišel na řadu ve druhém hracím dni. Soupeřem bylo Portugalsko se stejným počtem bodů, ale s lehce horším skóre, což znamenalo, že by v případě remízy postoupilo dál Česko. V případě prohy, by ale Češi spadli do spodní skupiny, kde by skončili nejlépe třináctí. Utkání začalo vítězným rozjezdem Jakubíka a ve druhé minutě se Češi dostali do vedení díky střele Mencáka. Ani ne o minutu později se podařilo portugalcům vyrovnat. Poté zase začali tlačit Češi, ale útoky končili většinou na Portugalských pádlech a slibné akce se nedařilo proměnit. Poločas skončil pro nás příznivým výsledkem 1:1. Ve druhé minutě druhého poločasu nastal zlom, kdy po souboji „50 na 50“ u lajny rozhodčí nečekaně odpískal penaltu pro Portugalce. Tu Portugalci proměnili a český tým pokračoval dál v tlačení do Portugalské obrany. Tlak byl místy až brutální, ale Portugalská obrana dokázala všechny střely pokrýt a z ojedinělé akce v 16. minutě ještě jednou udeřit. Do konce utkání se poté už nic významného nestalo a Český tým pocítil naplno hořkost porážky v zápase, ve kterém byli minimálně vyrovnaným soupeřem a který bohužel rozhodla drastická chyba rozhodčího. Prohra s Portugalcem znamenala sestup do nižší skupiny a z boje o umístění na horních pozicích se stal boj o 14. místo, které by znamenalo kvalifikaci na příští MS.
Další trojicí soupeřů byly postupně Singapur, Austrálie a Litva. Singapur patří v kanoepolu stále Aurještě k rozvojovým zemím a zápas tak byl kočka-myš. Myš dostala „sedmičku“, když se trefili 2x Jakubík, 2x Mencák, Koutník, Černík a Janoušek. S Austálií už byl zápas o něčem jiném. Austrálie patří k tradičním kanoepolovým zemím a ve sbírce má několik titulů mistrů světa nebo mistrů Oceáni. Zápas byl od začátku postaven velmi defenzivně a na první branku se čekalo až do 14. minuty, kdy skóroval soupeř. Český tým ale po krásné střele brankáře Eiselta z poloviny hřiště vyrovnal a poté po sehrané akci otočil skóre Jakubík. Co čert nechtěl, Austrálii se podařilo v posledních 30 sekundách srovnat na 2:2.
Dalším soupeřem ve spodní skupině byla Litva. Tento zápas ukázal obrovskou vnitřní sílu českého týmu. Ze stavu 3:0 pro soupeře se v posledních 12 minutách náš tým dotáhl výsledek na 3:3 a to díky výkonu Janouška, který vstělil 2 branky.
Po výhře nad Singapurem přišel klíčový zápas číslo 2. Soupeřem byl Taiwan a v tomto utkání šlo o důležité 14. místo, které znamená přímý postup na další mistrovství světa. České U21 se vůbec nepovedl první poločas a i když vedli 1:0 po střele Koutníka, o poločase svítil na skóre stav 2:5 pro našeho soupeře. Vlažný výkon bohužel pokračoval i ve druhém dějství a utkání skončilo 6:8 pro tým z Taiwanu. V posledním utkání, kde šlo pouze o konečné umístění si Češi bez problémů poradili s Japonskem 6:4.
Když budu celkově hodnotit působení české U21 na MS, musím předně pochválit převedenou hru. V útoku i v obraně bylo jasně vidět, co chtějí borci hrát a po celý turnaj se prezentovali smyslupnou, vyspělou a trpělivou hrou. Herní progres tohoto týmu byl v porovnání s loňským ME obrovský. Na co ale náš tým po celý turnaj doplácel byly laciné chyby a to hlavně v útoku, kdy spousty akcí nevedly ani k zakončení. Stejně tak v klíčových situacích chyběl týmu střelec, který by to bral na sebe a doručoval každý zápas několik gólů. Toto mistrovství budeme mít spojeno se zápasem s Portugalci a chybně odpískanou penaltou pro soupeře. Ve sportu se ale na „kdyby“ nehraje a stejně, kdo ví jak by zápas skončil, kdyby penalta odpískána nebyla.
Cílem bylo vybojovat si účast na MS 2026 a to se bohužel letos nepovedlo. Další šance na kvalifikaci bude za rok na ME v Polsku, kam už se nyní formuje nová reprezentace U21. Ze současného týmu skončily dlouholeté opory Černík, Koutník a Mencák a na jejich místo se dere hned 19 potenciálních reprezentatů. Výsledky a výkony českých týmů mají za poslední roky, kdy se začínalo úplně z nuly a od posleního místa v roce 2019, rozhodně stoupající směr. Aktuálně se ve světovém měřítku pohybujeme zhruba uprostřed ICF žebříčku a do budoucna bychom rozhodně chtěli útočit na vyšší pozice, i když máme v Česku jenom jeden kanoepolový oddíl.
Za české kanoepolo děkuji ČSK za podporu reprezentačních týmů, děkuji i ICF za podporu na MS. Pokračujeme dál a za rok na ME a za dva roky na MS budeme mít cíle ve 3 kategoriích a to v MU21, WU21 a M.
Celkové pořadí na MS MU21
1. Španělsko
2. Dánsko
3. Francie
4. Itálie
5. Velká Británie
6. Polsko
7. Německo
8. Nový Zéland
9. Švýcarsko
10. Belgie
11. Nizozemsko
12. Portugalsko
13. Austrálie
14. Tchaj-wan
15. Česko
16. Japonsko
17. Rakousko
18. Litva
19. Singapur
20. Čína
Tagy: top