Rychlostní kanoisty čeká olympijská dokvalifikace i boj o místa v posádkách pro Rio
Čtvrtek 19. května, 13.37. To je čas, kdy deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák vystartují při dokvalifikaci v německém Duisburgu do boje o postup na olympijské hry v Riu de Janeiru. Čeká je totiž přímo finále, ve kterém nastoupí ve čtvrté dráze. „Kluci jeli ještě o víkendu rychlé úseky v Račicích a jsou připraveni dobře. Deblkanoe je rozhodně naší největší nadějí na dokvalifikaci,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.
Radoň s Dvořákem se rozhodli do dokvalifikace nastoupit na staré lodi, se kterou uspěli při boji o olympijské hry 2012 a pak v ní byli v Londýně pátí. Z jedné strany budou mít italskou dvojici Incollingo, Santini, z druhé pak Němce Kretschmera s Müllerem, Rumuny Dumitrescu, Mihalači a moldavskou dvojici Oleg Tarnovskij a Oleg Nuta.
„Rozhodne jedna jízda. Kluci jedou vedle Němců, kteří ale na domácí kvalifikaci prohráli letos už dvakrát s deblkanoí Sebastian Brendel, Erik Rebstock. A tak ani není jisté, že i kdyby tahle německá posádka vybojovala postup, pojede do Ria,“ dodal Hottmar.
Zatímco deblkanoisté mohou pro postup do Ria být i druzí, posádkám deblkajaků stačí jen vítězství. „Je to extrémně kruté, startují i borci, kteří mohou mít medaili na olympiádě,“ dodal Hottmar. Na kilometrové trati se pokusí uspět posádka Jakub Zavřel, Jakub Špicar. Oproti loňskému mistrovství světa
i letošním domácím nominačním závodům přehodili kajakáři své pořadí v lodi.
Dále se o dokvalifikaci pokusí Dan Drahokoupil (C1 200 m), Martin Seidl, Ondřej Bišický (K2 200 m), Michaela Fasnerová (K1 200 m), Lucie Matoušková (K1 500 m) a Michaela Mlezivová s Anna Kožíškovou (K2 500 m). Dosud má česká rychlostní kanoistika šest míst pro Rio. Ta vybojovali kanoista Martin Fuksa, kajakář Filip Šváb na dvoustovce a čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba.
Na dokvalifikaci hned navazuje Světový pohár, jehož se zúčastní 19 českých závodníků. Výsledky závodů Světového poháru budou rozhodovat o složení českého týmu pro olympijské hry. Proto se zde bude testovat také posádka čtyřkajaku s Jakubem Špicarem. Ten v Duisburgu usedne za háčka Daniela Havla, za ním budou Josef Dostál a na pozici zadáka Lukáš Trefil.
„Takto odjeli kluci trénink i s Honzou Štěrbou a uplatnění Kuby Špicara se jeví největší na druhém místě v lodi. Lukáš Trefil už vzadu jezdil před čtyřmi lety, čtyřkajak s ním jako se zadákem vyhrál Světový pohár v Poznani. Když si nyní sedl při pátečním tréninku dozadu, hned vypadal naprosto přirozeně,“ dodal reprezentační trenér Pavel Hottmar.
Světový pohár v Duisburgu se koná od 20. do 22. května. Hned v dalším týdnu se světová špička rychlostní kanoistiky představí v Česku při Světovém poháru v Račicích, který proběhne 27. – 29. května.
Posádky pro olympijskou dokvalifikaci: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (C2 1000 m), Jakub Zavřel, Jakub Špicar (K2 1000 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Martin Seidl, Ondřej Bišický (K2 200 m), Michaela Fasnerová (K1 200 m), Lucie Matoušková (K1 500 m) a Michaela Mlezivová s Anna Kožíškovou (K2 500 m).
Startovní listiny olympijské dokvalifikace najdete ZDE.
Posádky pro Světový pohár v Duisburgu: Josef Dostál, Jakub Zavřel (K1 1000 m), Filip Šváb, Lukáš Kusovský (K1 200 m), Jan Štěrba, Radek Šlouf (K1 500 m), Tomáš Veselý a Radek Šlouf (K2 1000 m), Martin Seidl, Ondřej Bišický (K2 200 m), Daniel Havel, Jakub Špicar, Josef Dostál, Lukáš Trefil (K4 1000 m), Martin Seidl, Filip Šváb, Lukáš Kusovský, Ondřej Bišický (K4 200 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Jaroslav Radoň a Filip Dvořák (C2 1000 m a C2 200 m), Filip Dvořák (C1 5000 m), Michaela Fasnerová (K1 200 m), Lucie Matoušková (K1 200 m a 500 m), Anna Kožíšková (K1 500 a 5000 m), Michaela Mlezivová a Anna Kožíšková (K2 500 m).
Stránky Světového poháru v Duisburgu najdete ZDE.
Informace o Světovém poháru v Račicích jsou ZDE.
Tagy: press, rychlostní kanoistika, nominace, Světový pohár