• 1
  • 2

Sníh i slunce, dřina i výlety. Vodní slalomáři se na Slovensku už zabydleli

jira prskavec mV dějišti letošního Mistrovství Evropy ve vodním slalomu zatím vládne pohoda, nic zatím nenapovídá tomu, že se tam v pátek rozhoří dramatické boje o jediné olympijské místo mezi třemi kajakáři. „Dost nám přeje počasí a tréninky jdou pěkně od ruky,“ pochvaluje si jeden z nich Vít Přindiš pár dnů před startem šampionátu v Liptovském Mikuláši. Ale před čtrnácti dny tomu bylo ještě jinak.

Česká špička v čele s olympioniky Vítězslavem Gebasem, Kateřinou Kudějovou a debl kanoisty Jonášem Kašparem a Markem Šindlerem bude bojovat o medaile na trati v areálu Ondreja Cibáka v Liptovském Mikuláši, ale pozornost bude upřena na kajakáře, vedle Přindiše se o místo v olympijském týmu poperou Vavřinec Hradilek a Jiří Prskavec.

JIRI PRSKAVEC1Na prvním soustředění před dvěma týdny zažili kajakáři návrat zimy. „Déšť se změnil v největší vločky, co jsem za poslední dvě zimy viděl, nikdy jsem v takové vánici nejezdil. Do očí to bilo jako na lyžích,“ popisuje Vavřinec Hradilek pocity ze soustředění. Jeho sparingpartner Přindiš se musel z tréninků nakonec léčit: „Začalo foukat, vydržel jsem na vodě hodinu, ale asi jsem chytil rýmu.“

Teď si podmínky na vodě pochvalují. „Oproti soustředění před čtrnácti dny je téměř pořád sluníčko, jen občas lehká přeháňka, ale nic velkého. Já jsem se snad definitivně dostal z nemoci, která mě na začátku minulého týdne začala trápit,“ popisuje svoje pocity Přindiš. „Naštěstí jsem to brzy podchytil a nerozjelo se to do ničeho většího. Nervozita zatím žádná není, ale tuším, že to brzy přijde,“ přiznává stříbrný muž z Vídně před dvěma lety. Mimo tréninky tráví čas lehkými výlety do Tater nebo odpočinkem.

Mistryně světa Kudějová je na pokoji s kajakářkou Karolínou Galuškovou. „Ta se furt učí, tak si občas dáváme učící kroužek. Do toho si občas pustím film a hraju hry na mobilu. Chystáme se i na výlet do hor,“ pochvaluje si už jistá olympionička. „Na ME se těším, jsem zvědavá, jak se mi to pojede, když je už tlak z nominace za mnou. Zatím připravena úplně nejsem, ale ty závody si chystám užít!“

 DSC3159Stříbrný z OH v Londýně 2012 Hradilek nezačal olympijskou nominaci úspěchem, ale po pátém a desátém místě z Veltrus si připsal dvě vítězství v Troji. To znamená, že bude na Slovensku startovat s 28 nominačními body. Jeho tréninkový partner Přindiš má o bod víc. „Budeme se snažit zajet výsledek. Finále by mělo být v našich silách, tam si to budeme chtít rozdat,“ plánuje Hradilek. Mistr světa Jiří Prskavec odjel na šampionát s 31 body a jen s jediným cílem – být nejlepší z Čechů. „Medaile nebude podstatná,“ konstatuje. Jsou tedy možné tři konečné scénáře: když vyhraje Hradilek, Přindiš je druhý a Prskavec bude třetí, do Ria poletí Hradilek. Když vyhraje Přindiš, letí on. Když vyhraje Prskavec, nebo je druhý za Hradilkem, kvalifikuje se Prskavec.

Umělá slalomová trať na řece Váh patří k nejstarším na světě – po areálu v Augsburgu jde o vůbec nejstarší funkční trať určenou pro mezinárodní slalomářské závody, vybudovaný v roce 1978.
Pod štíty tatranských kopců se rozhodne o kajakáři, který bude reprezentovat na Olympiádě v Riu. Největší šanci má stále dvojnásobný držitel titulu mistra Evropy Jiří Prskavec. Ten loni skončil v Markkleebergu šestý, což bylo mezi českými závodníky nejlepší umístění.

Výsledky ze závodů budou k dispozici online na internetu.
Web ME: http://euro.ktklm.sk
Web Slovenskeho zvazu kanoistiky na divokej vode (SZKDV): www.canoeslalom.sk
FB šampionátu: https://www.facebook.com/canoeliptov/?fref=photo
FB SZKDV: https://www.facebook.com/CanoeSlalomTeamSlovakia/?fref=ts

Tagy: press, slalom, nominace, Mistrovství Evropy


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidLitovelGalasportVGDHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00