• 1
  • 2
  • 3

Máme zlato! Kajakářka Amálie Hilgertová je mistryní Evropy

amalie hilgertovaAsi nikdo to nečekal právě od 21leté kajakářky Amálie Hilgertové. Ve svojí druhé reprezentační sezóně v seniorském týmu, prvním velkém seniorském finále dokázala pro Česko vybojovat titul mistryně Evropy ve vodním slalomu. První individuální medaile na letošním ME v Pau (30. 5. – 2.6.).

Kajakářky a singlkanoisté dnes (1. 6.) bojovali ve francouzském Pau o individuální medaile na mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Jedinou finalistkou byla Amálie Hilgertová. Do finále se nepodíval kanoista Lukáš Rohan, po chybě ve středu tratě, ani kajakářky Veronika Vojtová s Kateřinou Kudějovou.

hilgertova podiumAmálie Hilgertová byla v semifinále na osmé pozici. „Ta jízda rozhodně nebyla bezchybná a na spoustě míst mi to tam drhlo. Přijde mi to, že ta trať není tak moc těžká, ale jsou tam místa, které se dají dost podcenit. Když nesledujete tu vodu, tak můžete skončit jinde, než chcete,“ řekla Amálka po semifinále s časem 112,67 s.

Ve finále předvedla svěřenkyně Michala Buchtela klidnou, vyrovnanou a suverénní čistou jízdu se skvělým závěrem. S časem 104,95 s se proti semifinále zrychlila o takřka osm vteřin.

„Že jsem vyhrála? To fakt nechápu, jak se to povedlo, nějak mi to ještě nedochází. Snad jsem jen udělala všechno, co se dalo a tak, jak jsem chtěla a měla udělat. Všechno šlo tak, jak jsem doufala. Je to pro mě určitě největší úspěch. Já jen doufám, že na další medaili nebudu čekat tak dlouho, jak na tuto,“ těšila se dojatě v cíli Amálka, která byla juniorskou mistryní světa v Liptovském Mikuláši v roce 2013.

rohan sf 2Stříbro patří zkušené Britce Mallory Franklinové, která za Hilgertovou zaostala o 19 setin. Bronz bere Jasmin Schornbergrová z Německa (+2,57 s).
Německá závodnice Ricarda Funková suverénně prosvištěla do cíle za obhajobou prvenství z Prahy – Troje, ale na poslední, desátou pozici ji odsunula padesátivteřinová penalizace branky číslo 20.

Dva doteky stály mistryní světa z roku 2015 postup do finálové desítky. Kateřina Kudějová si zapsala dotek na brance číslo 12 a 20, a k postupu jí chybělo víc než pět vteřin. Skončila na 14. místě. O dvě místa pod ní pak dokončila Veronika Vojtová s jedním dotekem.

4130160837931123462 MG 1046Brána číslo 10 byla dnes osudová pro jediného českého singlkanoistu v semifinále mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Pau. Lukáš Rohan, který postupoval jako druhý nejlepší z kvalifikace, si na této brance připsal padesátivteřinovou penalizaci a finálová desítka pro něj byla tím pádem uzavřená. Svoje zklamání v závěru neskrýval, protože cílil mnohem výš, než na konečné 18. místo. Titul mistra Evropy vybojoval Slovinec Benjamin Savšek a zopakoval svůj titul z Markkleebergu 2015.

V neděli bude šampionát ukončen závodem kajakářů a singlkanoistek.