• 1
  • 2

Lukáš Přinda zasvětil život vodnímu slalomu. A teď připravuje nový velký závod

lukas prinda fotoKdo se někdy točil kolem vodního slalomu, určitě ho zná. Lukáš Přinda alias Lukas byl aktivním vodním slalomářem, ale Loděnice v Troji byla dlouhá léta i jeho prací a životem. Tento rok je pro něj zlomový a plný nových výzev. Víte, že se v Troji letos chystá úplně nová soutěž vodních slalomářů?

Jak ses dostal k vodnímu slalomu a jak dlouho si už u tohoto sportu?

Tak, jak to je u většiny dětí, k vodě mě přivedli rodiče. Jezdil jsem od deseti let. Rodiče závodně nesportovali, ale jezdili rádi se mnou a bráchou turisticky, hlavně Ohři, odkud pocházím. Až po letech jsem se dozvěděl, že jedním z důležitých motivů bylo, že jsem se jako malý stranil dětského kolektivu. Třeba jsem z dálky pozoroval děti, jak si hrají na hřišti, ale nechtěl jsem si hrát s nimi. Rodiče nevěděli co se mnou až vyhledali rady dětské psycholožky. Ta jim poradila, ať mě dají na nějaký individuální sport, kde ale budu mezi lidmi. No a tak jsem u vody už tři čtvrtiny svého života. Často si říkám, že je neuvěřitelné, jak jeden okamžik může ovlivnit celý život. V tomhle případě v dobrém :)

Co byl podle tebe tvůj největší úspěch a co tě na tom sportu nejvíce baví?

Teď, když už nejezdím, u sportu zůstávám, protože se mi líbí přátelská atmosféra, která kolem vody veskrze panuje a mám ten sport tak nějak rád, když už jsem s ním vyrostl. Kdysi jsem četl, že člověk se cítí "doma" tam, kde prožije pubertu. Tu jsem prožil v juniorském reprezentačním družstvu, takže u slalomu. Omlouvám se všem trenérům, kteří to prožili se mnou (smích).

Jak tě napadlo začít dělat rozhodčího?

Když jsem skončil se závoděním, chtěl jsem u vody zůstat, být nějak aktivní. Dlouhodobě je rozhodčích nedostatek, závodníci často nejsou s výroky spokojeni. Je to hodně nevděčná funkce. Přišlo mi dobré využít toho, že jsem ještě nedávno jezdil a ty průjezdy branek mám ještě jaksi zažité. Objedu ale jen pár závodů za rok, chtělo by to víc nováčků. Nechce to někdo zkusit?

Na jakých závodech budeš působit příští rok a co chystáš?

Příští rok nás v Troji kromě nominace a MČR čeká mistrovství Evropy, premiérově, což bude spousta práce a také spousta zábavy a doufám, že také skvělých výsledků.
S Ludvíkem Medřickým jsme si už déle říkali, že by té zábavy mohlo být ještě trochu více a tak nás napadlo uspořádat rankingový závod. Přišla nám škoda, že závod téhle úrovně v ČR chybí. Líbil se nám formát závodu, jakým byl budějovický Wave, tedy dobře obsazený slalom, jako hlavní část, a k tomu různé fun-exhibiční soutěže, koncerty atd. Taková je tedy představa. Termín jsme záměrně zvolili uprostřed prázdnin (10. - 11. 8. 2018), kdy je pro všechny, kteří si nevyjedou místo v některé z reprezentačních sestav, jaksi hluché závodní období. Plynule navazujeme na dva rankingové závody, v Bratislavě (28.- 29. 7.) a Vídni (4.-5. 8.). Dá se to tedy pojmout jako letní série, doufáme, že to také naláká množství zahraničních závodníků.

Dá se tento závod srovnat s tak velkými závody, jako je SP v Troji, nebo s čím by se dal porovnat?

Chtěli bychom, aby závod byl srovnatelný s letošním provedením Českých pohárů, tedy obrazovka, komentátor, live výsledky, snad i odměny... Taková úroveň závodu je ve srovnání s jinými mezinárodními závody (pokud nepočítám MS a ME) vysoce nadstandardní. Má-li být slalom zajímavý pro sponzory i nezainteresovanou veřejnost, musí závod hezky vypadat a mít spád, účastnit se ho známé tváře. Jsem moc rád, že se podařilo takovouto úroveň nastartovat. Je kolem toho opravdu hodně práce a úsilí několika málo lidí.

Co by sis nejvíc přál do nového roku a na co se moc těšíš?

Zdravá a šťastná rodina, takové samozřejmé přání nesamozřejmých věcí... No a kromě toho bych si přál, aby se ten náš závod povedl tak, jak si představujeme a proběhl hladce. Hned z kraje roku se těším na oblíbený závod na běžkách - Boboloppet - 90km skrz celé Jizerky. To štěstí, když je člověk konečně v cíli se nedá popsat, doporučuju vyzkoušet :)

Foto: Jan Homolka

Tagy: press, slalom, Mistrovství Evropy


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidLitovelGalasportVGDHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00