• Úvod
  • Vodní slalom
  • Články
  • Kateřina Hošková vyhrála a Vavřinec Hradilek dojel třetí v kvalifikaci mistrovství Evropy ve slalomu

První den mistrovství Evropy v Augsburgu lze z českého pohledu považovat za úspěch. Přísným kvalifikačním sítem prošli všichni naši reprezentanti a singlkanoistka Kateřina Hošková navíc v kvalifikaci vyhrála a Vavřinec Hradilek dojel mezi kajakáři třetí.

Na Evropě postupuje do semifinále pouze deset singlířek, dvacet singlkanoistů a třicet kajakářů. Na nepříliš náročné trati s jedenadvaceti povodnými a protivodnými brankami nebyly příliš velké rozdíly, ale české lodě nakonec všechny prošly dál. V ženském singlu potvrdila nejvyšší nasazení mistryně světa Kateřina Hošková. Malá Češka v první jízdě skončila čtvrtá, v druhém kole pak výrazně zrychlila a ani dva ťuky ji o vítězství nepřipravily. V cíli však výhru nepřeceňovala: "Je to dobrý vyhrát, ale nic to neznamená, protože v sobotu se pojede od nuly. Jsem docela překvapená, protože s dvěma ťukama jsem si moc na vítězství nevěřila," svěřovala se Hošková. Naši jedničku potěšil i postup Anny Kašparové a Moniky Jančové. "Já jsem to ani nevěděla, že Monika postoupila, ale jsem ráda že jdeme dál všechny tři," divila se v cíli Hošková.

Mužský kajak, který individuální kvalifikace dnes uzavíral, potvrdil výborné kvality našich borců v posledních letech. Vavřinec Hradilek skončil třetí, Luboš Hilgert pátý a Vít Přindiš devatenáctý. Vavřinec Hradilek byl se svým výkonem spokojený. "Obě jízdy jsem zajel výborně. Samozřejmě nějaké chybičky tam byly, ale na to, že za sebou máme dlouhé dvoutýdenní soustředění v Londýně, to bylo hodně dobré." Na otázku jestli je raději, když do semifinále vstupuje z předních pozic nebo zezadu, odpověděl Vávra typicky: "Skončil jsem až třetí, takže žádné zepředu to není a budu útočit ze zadních pozic," smál se Hradilek. S téměř dvousekundovým náskokem vyhrál domácí Paul Boeckelmann a celá třicítka se vešla do 6,27s. Do semifinále v kajaku nepostoupili někteří favorité. Slovinec Meglič nebo Brit Hounslow skončili už v kvalifikaci.

V kategorie singlkanoistů dělilo prvních dvacet borců přesně šest a půl vteřiny. Zvítězil Francouz Tony Estanguet. Nejlepší z našich byl Jan Mašek, který dojel devátý a stejně jako sedmnáctý Vítězslav Gebas postoupil až díky lepšímu druhému kolu. Stanislav Ježek by jako jediný Čech postoupil oběma jízdami, ta první, v níž se vyvaroval doteků branek, ho řadí na dvanácté místo. Příliš kvalifikace nesedla vedoucímu muži světového žebříčku ICF Francouzi Gargaudovi, který postoupil až jako poslední, dvacátý.

V odpoledních hlídkách skončily singlířky třetí, singlkanoisti čtvrtí a kajakáři pátí. Všechny týmy tak postoupily do sobotních finálových bojů o medaile.