• 1
  • 2
  • 3

Kanál v Riu s českou stopou navštívil prezident Zeman

prezidentVe čtvrtek se otevřel Český dům, už před tím ale spustil provoz další projekt, který se dá bez nadsázky nazvat „českým“. Kanál pro slalomáře totiž spolu se svým synem navrhoval Jaroslav Pollert starší. Tvůrce dráhy se přijel na své dílo podívat přímo do Ria a uvítal při tom i prezidenta Miloše Zemana. Česká stopa ale na barevném olympijském stadionu pokračuje mnohem dál.

Do dějiště her se totiž vydala i osmnáctiletá kajakářka Amálie Hilgertová. Juniorská mistryně světa a neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové pojede coby předjezdkyně závodníků.

Další důležitou Češkou je videorozhodčí Alena Mašková nebo spolukomentátor České televize Vavřinec Hradilek. „Láká mě skočit hned do vody,“ přiznal stříbrný medailista z Londýna, který boj o nominaci prohrál s Jiřím Prskavcem.

Hradilek si tak poprvé vyzkouší roli komentátora. Jako expert České televize bude jedním z 37 lidí rozsáhlého štábu, který se stará o další unikát – přenosy do celého světa totiž z olympijského kanálu zajistí právě Česká televize.

Překážky jako lego

A to by bylo, aby to našim barvám na tomhle zbrusu novém stadionu necinklo. V den zahájení se kolem vody projíždí spolu s prezidentem Zemanem tvůrce „duše“ slalomářského kanálu, Jaroslav Pollert starší. Šikovným nápadem spolu se svým synem ušetřili stavitelům spoustu času.

„Bylo tu strašné zpoždění a nikdo nic nedělal. Nevěděli, kam co dát, jak udělat vodní terén. Potřebovali tomu dát duši,“ komentuje Pollert okamžik, kdy se k projektu dostali. Následně doma, na stavební fakultě ČVUT, navrhli funkční model kanálu v měřítku 1:13.

Nebýt modelu, překážky by se podle Pollerta instalovaly ještě teď. Je to alchymie, která musí být dotažena do nejmenších detailů podle fyzikálních zákonů. „Třeba v Sydney model neměli a překážky tam rozmisťovali jedenáct měsíců. Tady byly jako lego smontované asi za deset dnů,“ komentuje.

Voda teče z kopce

„A co vy, zvládl byste to?“ vtipkuje Jiří Prskavec s prezidentem Zemanem při pohledu na proudící vodu. Čeští kajakáři se potkali s hlavou státu po dopoledním tréninku. „Já bych to zvládl jenom jednou a pak bych měl státní pohřeb,“ odpověděl český prezident.

Zeman se následně vyptával Pollerta na kouzlo stavby slalomářského kanálu. „Někdo si myslí, že když jezdil na vodě, může to postavit. Ale chce to ještě znalost dalších věcí. Základ je ale jasný už dávno. Teoreticky i prakticky jsem poznal, že voda teče z kopce,“ pronesl Pollert s tajemným úsměvem.

Jak se Jířa Prskavec odreagovává po sezoně? Dozvíte se tady...

Zdroj: www.czechteam.info

 


Partneři vodního slalomu

Skupina ČEZUniqaAutoTreidLitovelGalasportVGDHikoAirMarinePLANTinspektaAlpinePRO

 

Příprava Juniorské reprezentace probíhá za Podpory

NadaceCEZ

 

Fyzioterapii ReprezentaČníhO družstVA "A" zajišťuje

Monada - klinika komplexni rehabilitace

 

Facebook ICF

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00