• 1
  • 2
  • 3

Ani letos český kajakář SP nevyhrál, Přindiš skončil druhý

Vit Pindi IČeským kajakářům zůstává celkové vítězství ve Světovém poháru zapovězeno. Vít Přindiš propásl šanci na celkový triumf, z vedoucí pozice průběžného hodnocení ho v posledním finálovém závodu v Tacenu sesadil Francouz Mathieu Biazizzo. Přindiš nepostoupil do finále, byl šestnáctý a figuruje na konečném druhém místě v SP stejně jako předloni. Ve finále dnes byla pouze kanoistka Tereza Fišerová, která obsadila sedmé místo.

Na stupních vítězů v celkovém hodnocení SP byli čeští kajakáři celkem devětkrát. Druhý byl Luboš Hilgert starší v letech 1989 a 1992, v sezoně 2011 skončil druhý Vavřinec Hradilek. Ten byl i třetí v letech 2009, 2010 a 2012, loni byl bronzový Ondřej Tunka. Ten letos neudržel průběžné druhé místo před Tacenem a po dvacátém místě klesl na konečnou pátou pozici.

Přindiš mohl doufat v celkový triumf i ze břehu při sledování finále. Právě Biazizzo byl totiž jediným mužem, který ho mohl z vedoucí pozice sesadit, což se mu nakonec díky čtvrtému místo podařilo o dva body. „Je to hezký být druhý podruhé v kariéře, ale bylo to blízko a dva body je strašně málo. Je vidět, že ty dvojnásobné body dělají v tom pořadí neplechu,“ hodnotil po závod Přindiš.

Organizátoři, kteří před závodem kanál opravovali a trochu pozměnili, museli nakonec trať zkrátit o šest branek. Důvodem byl prasklý kus betonu ve spodní části a celý závod tak měl pouze 14 branek. „Nebylo by to bezpečné,“ zdůvodnili pořadatelé zkrácení tratě.

K incidentu došlo v průběhu semifinále kanoistů, mezi nimiž olympionik Vítězslav Gebas minul branku a byl třicátý. Ve finále kvůli zkrácení trati tak bylo nakonec celkem patnáct kanoistů.

“Byla tam obrovská díra. Pořadatelé pak rozhodli, že kajakáři pojedou jako další kategorie místo singlířek, takže jsem měl asi 50 minut na rozjždění. Byl jsem kvůli tomu naštavaný,” povídal Přindiš. “Takže to byl spíš stres. Udělal jsem maximum, jel jsem čistě, ale byla to spíš taková rubárna, než technická jízda,” řekl.

V Tacenu chyběli kajakáři Jiří Prskavec, bronzový olympijský medailista z Ria, a Vavřinec Hradilek, kteří dali přednost odpočinku po sezoně. V Tacenu nejsou ani olympionici kajakářka Kateřina Kudějová i deblkanoisté Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem