Kanoe.cz

Konference Českého svazu kanoistů zvolila novým předsedou Jana Boháče

Předseda Sekce rychlostní kanoistiky Jan Boháč nahradí v čele Českého svazu kanoistů dosavadního prvního muže Jaroslava Pollerta. Jednomyslnou volbou o tom rozhodla řádná konference ČSK.

"Po Michalu Ježkovi a Jaroslavu Pollertovi to nebudu mít jednoduché. Český svaz kanoistů je elitním svazem a já budu potřebovat vaši podporu a součinnost. Pokud bych dělal něco špatně, musíte mi to včas říct," řekl Jan Boháč, jenž neměl protikandidáta.
Konference zvolila dosavadního lídra Jaroslava Pollerta čestným předsedou svazu, v jehož čele stál zástupce kanoistiky na divoké vodě posledních osm let. Pollert ve zprávě o činnosti a hospodaření připomněl skvělé výsledky reprezentantů na olympijských hrách i dalších akcích a sílu svazu, jeho základna činí téměř 12 tisíc členů.
"Svědčí o tom, že jsme stabilizovaný svaz, kde každý ví, co má dělat," dodal Pollert. "Chtěl bych novému předsedovi popřát udržení vysoké tolerance a přátelských vztahů. Kanoistika je u nás respektovaným sportem. Hodně zdaru do další činnosti."
Konference také schválila převod majetku Sportcentra Račice do Národního olympijského centra vodních sportů, který doporučila i revizní komise svazu. "Převod přispěje k nižšímu finančnímu i administrativnímu zatížení svazu," uvedl předseda revizní komise Jindřich Langr, jehož konference zvolila do funkce i na další období.

TEXT Barbora Žehanová

pdf - USNESENÍ KONFERENCE ČSK

pdf - ZÁPIS Z KONFERNCE ČSK

 

 

Chci, aby kanoistika byla mezi nejúspěšnějšími českými sporty na olympiádě 2016, říká nový předseda Jan Boháč

Dosud stál úspěšně v čele rychlostních kanoistů, teď se však Jan Boháč stane předsedou celého Českého svazu kanoistů. Hodlá pokračovat v práci svých předchůdců a budovat mládežnickou základnu vodáckého sportu, aby kanoistika nadále patřila mezi úspěšné olympijské sporty.
"Oba moji předchůdci, jak v posledních osmi let Jaroslav Pollert, tak před ním osm let Michal Ježek, dokázali především kormidlovat svaz klidnými vodami, bez konfliktů a vyhrocených situací. Nastavili pravidla jeho vnitřního života, která přinášejí stabilitu a podmínky pro činnost vícero kanoistických aktivit. Především v tom bych chtěl pokračovat, neboť v tom vidím základ úspěchu svazu jako celku," řekl.
Co je třeba v kanoistice zlepšit do budoucna? Jaká je vaše vize?
"Určitě je vždy co zlepšovat, jen se cíle musejí nastavit realisticky. Svaz kanoistů oslavil loni sté výročí existence, řada řídících procesů proto poměrně dobře funguje a dlouhodobě se osvědčila. Mimo jiné i stabilní vynikající výsledky reprezentantů a desetitisíce vodních turistů na řekách do jisté míry vypovídají o dobré práci svazu a jeho členů. Právě s aktivitou členů spolkový život stojí a padá. Moje vize je proto jednoduchá. Vytvářet našemu sportu takové podmínky, aby se nadále rozvíjel, přinášel všem vodákům skvělé zážitky a ceněné sportovní úspěchy."
Jak toho chcete dosáhnout?
"To souvisí s financemi, které se musí hledat na všech stranách. Především se musíme se postarat o mládež a její trenéry, aby se stále vytvářela základna členů, kteří nás v budoucnu zastoupí. Musíme preferovat olympijské disciplíny, ale nesmíme nechat bez podpory ani ostatní. Chci, aby kanoistika byla mezi nejúspěšnějšími českými sporty na olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016."
Kanoistika patří k medailově vysoce úspěšným sportům. V rychlostní kanoistice, kterou vedete, se výsledky výrazně zvedly díky čtyřleté koncepci zavedené v době neúspěchů kolem olympiády v Pekingu 2008. Na čem byla postavená?
"Kanoistika je dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších olympijských sportů. Základem je, jako všude, práce s talentovanou mládeží. Ta vychází z našich oddílů, které se snažíme od roku 2005 k práci s mládeží systematicky motivovat. Vodní slalom je prakticky od olympiády v Barceloně 1992 konkurenceschopný a má potenciál sbírat nejcennější medaile."
V čem byl problém rychlostní kanoistiky?
"Nezareagovala zcela včas na zvyšující se konkurenci a moderní trendy v přípravě. Krize vyvrcholila při kvalifikaci na olympijské hry 2008. Rady jsme bez ostychu hledali v zahraničí a trenéři – v čele s Martinem Doktorem, který dotáhl reprezentaci k úspěchům v Londýně – se je nebáli použít. Nyní žijí obě olympijské sekce z dobře připravené mládeže, moderních tréninkových metod a především skvělých trenérů. V oddílech i v reprezentaci. Úžasnými úspěchy, včetně titulů mistrů světa a Evropy, se však mohou pochlubit i neolympijští sjezdaři a maratonci."
Svaz kanoistů však nezastupuje jen vrcholový sport, ale také vodní turistiku a stovky tisíc lidí, kteří jezdí na vodě. Jaké plány máte v této oblasti?
"Statistiky uvádějí o počtu vodáků čísla, kterým se až nechce věřit, ale v létě to na některých řekách opravdu je jako na Václaváku. Sekce svazu, která se o vodní turistiku stará, se proto zaměřuje vedle pořádání vodáckých akcí také na výchovu a prevenci rizik, jež jsou se sjížděním řek spojena. Například pro zvýšení bezpečnosti vodních turistů na jezech chceme hledat společnou platformu se všemi aktéry, včetně státních institucí, a prosazovat dostupná opatření, která existující rizika sníží. Zde je také dobré nebát se využít zkušeností ze zahraničí."
V Česku se konalo mistrovství světa ve vodním slalomu, příští rok zde bude evropský šampionát v rychlostní kanoistice a v roce 2017 i ten světový. Budete usilovat o další velké mezinárodní akce?
"Na pořádání vrcholných akcí se zaměřujeme již delší dobu. Jak v Troji, tak v Račicích jsou pro ně jakž takž podmínky, proto bojujeme diplomatickými zbraněmi vcelku úspěšně, i když konkurence je stále vyšší. Proto vítáme koncepci Českého olympijského výboru a vznik Národních olympijských center a investic do jejich rozvoje. Je to jediná cesta, jak stárnoucí areály v Račicích a v Troji přizpůsobit soudobým potřebám a zůstat ve hře i pro další období. Bezpochyby největší atrakcí v nejbližší době bude mistrovství světa 2017 v rychlostní kanoistice v Račicích, na kterém se může objevit až sto reprezentačních týmů. Pokud budou v našich areálech podmínky, budeme o velké akce usilovat i nadále. Protože je to vždy motor pro daný sport. Po všech stránkách. Vzpomeňte na loňský světový triumf Vavřince Hradilka v Troji. Nebo se podívejte na biatlon. Můžeme jim jen gratulovat."

Kdo je Jan Boháč
Narodil se v roce 1963, pochází z vodácké rodiny z Hradce Králové, za který dlouho závodil na kajaku. Poté působil sedm let v Dukle Praha. Účastník semifinále mistrovství světa 1987 a olympijských her 1988 v Soulu následně pracoval do roku 1998 jako sekretář kanoistického svazu. Od roku 2005, kdy je předsedou Sekce rychlostní kanoistiky Českého svazu kanoistů, nastartoval systémovou práci s mládeží. V roce 2007 prosadil působení zahraničního experta u reprezentace a v roce 2008 k němu připojil Martina Doktora v roli reprezentačního trenéra. Rychlostní kanoisté nyní patří ke světové špičce. Vedle toho se spolkovému životu věnuje jako generální sekretář České unie sportu.

J.Bohac