Kanoe.cz

Deblíři Jonáš Kašpar a Marek Šindler oznamují konec kariéry

SP 308Dlouholetí reprezentanti České republiky a účastnící LOH v Riu de Janeiru 2016 ve vodním slalomu na divoké vodě se rozhodli ukončit aktivní sportovní kariéru sezónou 2018.

[Praha, CZ – 14. března 2018] Hlavní příčinou je rozhodnutí IOC o vyřazení kategorie deblkánoistů z programu olympijských her, přičemž nejde o rozhodnutí samotné, ale o změny, které v jejich důsledku nastaly na mezinárodní scéně.

Doma pro posádku sice nenastávají razantní změny ani ze strany Českého svazu kanoistů, ani zaměstnavatele ASC DUKLA Praha, což dává teoreticky prostor pokračovat. Problémy ale mají v zahraničí, kde většina národních svazů orientuje svou politiku podpory pouze na olympijské kategorie, což přinutilo řadu posádek učinit stejný krok jako české duo. A právě závodění a porovnání se s konkurencí byl hlavní hnací motor obou sportovců. Pro oba byla možnost sportovat a reprezentovat otázkou SP 63cti od útlého věku a rozhodně oba odmítají, že by z jejich strany šlo o krok motivovaný finančně.

Za rychlým koncem kariéry, která se podle slov obou sotva dostala na vrchol, stojí do značné míry právě jednání ICF směrem k závodníkům a národním svazům. Svá stanoviska zveřejňuje pozdě a s nečitelnou dlouhodobou vizí. Například poslední stanovisko ke skladbě závodů mistrovství světa a světových pohárů bude známé až v půlce března, tedy v době, kdy se většina závodníků vrací ze zahraničí a má za sebou prakticky kompletní zimní přípravu. Prostor na reakci tak prakticky nezůstává.

Přesednout nejde Společně dvojce vylučuje možnost změny kategorie a pokračování například na singl kánoi.
Specifika jednotlivých kategorií jsou natolik vzdálená a konkurence na domácí scéně tak silná, že šance na úspěch v podobě proniknutí do reprezentace je velice malá. A nechtějí svou kariéru uměle natahovat ať už samostatně nebo na nově vzniklé kategorii C2MIX.

Derniéra na domácím šampionátu v Praze

Poslední rozloučení s fanoušky na domácím poli proběhne na začátku června, kdy hostí mistrovství Evropy pražská Troja. I přes ztížené možnosti financování přípravy přislíbila většina Evropské deblířské špičky z minulých let, že na šampionát dorazí. Mimo domácí borce potvrdili účast třeba aktuální mistři světa, Francouzi Klaus – Pesche.

O posádce Kašpar – Šindler

Posádka pocházející z Opavy spolu začala závodit v roce 2003. Na úspěšná žákovská léta navázali v juniorských letech ziskem jak individuálních, tak týmových titulů mistrů Evropy a světa. V roce 2009 přestupují z mateřského oddílu, Kanoe Klub Opava, do Armádního sportovní centra DUKLA, kde v kategorii do 23let získali jak titul mistrů Evropy (Bourg st. Maurice – FRA, 2013), tak titul světových šampiónů (Sydney – AUS, 2014). V roce 2016 se reprezentovali ČR na Olympijských hrách v Riu de Janeiru, kde obsadili 8. místo. Na mistrovství Evropy ve slovinském Tacenu přidali o rok později medaili za 3. místo.

Foto: Jan Homolka, kanoe.cz

Instagram #czechcanoe

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Víte kdo vyhrál?

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

2019 Oceania Championships

ICF Ranking Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF