Kanoe.cz

Světový pohár ve vodním slalomu startuje v Troji

tk stulČeští vodní slalomáři budou po týdnu znovu závodit na umělé slalomové trati v Praze-Troji. Po domácím šampionátu a závodě Českého poháru sem znovu zavítá Světový pohár ICF. Zatímco loni se konal až po olympiádě v Riu, tentokrát bude v Praze seriál začínat. Mezi největší domácí naděje bude patřit kajakář Jiří Prskavec, bronzový medailista z OH i nedávného mistrovství Evropy.

Čtyřiadvacetiletý Prskavec minulý týden v Troji získal titul mistra republiky a zvítězil i v nedělním závodě Českého poháru. "Myslím si, že minimálně na tom mistrovství republiky to nebylo vůbec přesvědčivé. Třeba se mi zase zadaří. Asi jsem nikdy neměl takou formu, že bych dopředu mohl říct, že vyhraju. Ale samozřejmě pro to udělám maximum," řekl dnes novinářům.

svetak tiskovka 13Má pocit, že mu pomalu odchází forma vyladěná k mistrovství Evropy. "Už to není takové, jaké to bylo na Evropě. Tenhle týden jsem se snažil trochu víc odpočívat a věřím, že to ještě udržím do toho víkendového závodu," uvedl.

Loni čeští kajakáři závod SP v Troji naprosto ovládli. Za vítězným Prskavcem skončili Ondřej Tunka, Vavřinec Hradilek a Vít Přindiš. Zahraniční konkurenti na to nezapomněli. "V Tacenu všichni říkali, že sem jedou a že letos nechtějí, aby to zase bylo mistrovství České republiky," vyprávěl Prskavec.

Po nepříliš vydařené domácí nominaci, ve které se neprobojoval mezi tři nejlepší české kajakáře pro vrcholné akce, se na závod v Troji chystá i stříbrný olympijský medailista z Londýna Hradilek. Po technické stránce měl na vodě výborný pocit a v době ME zapracoval i na fyzické kondici. "Doufám, že se to projeví a že budu odpočatý na sobotu, pokud se do semifinále dostanu. S mou formou je možné cokoliv," řekl Hradilek.

svetak tiskovka 3Kanoista Vítězslav Gebas, který na ME nepostoupil do finále, si posteskl, že se mu zatím v závodních jízdách nedaří prodat výsledky jarní přípravy. Také proto, že se mu krátce před startem sezony narodila dcera. V zájmu úspěchu v Troji proto přikročil doma ke změnám. "Odstěhoval jsem zbytek rodiny na chatu, abych se trochu prospal. Doufám, že to bude v závodě znát," prozradil.

V pátek jsou v Troji na programu kvalifikace všech kategorií. V sobotu pojedou semifinále a finále deblkanoisté, kanoistky a kajakáři. V neděli vyvrcholí soutěže kajakářek, kanoistů a smíšených deblkanoí.
Kanoistům v rozpočtu na slalomářský SP chybí milion od státu

Na pořádání závodu Světového poháru v Praze dostal Český svaz kanoistů od státu jen polovinu z požadovaných dvou milionů korun. O zkrácení dotace na polovinu se pořadatelé definitivně dozvěděli zhruba před týdnem. Na snižování nákladů tak neměli čas. Chybějící milion státní podpory představuje zhruba pětinu z celkového rozpočtu 5,3 milionu korun.

tiskovka zavodniciPředseda svazu Jan Boháč na tiskové konferenci označil rozhodnutí ministerstva školství za nesystémové. Odporuje podle něj pravidlům, která tento úřad stanovil. "Vzhledem k tomu, že to není nijak vysoká suma, vzhledem k tomu, že je to prestižní a vysoce postavená soutěž, a také vzhledem k tomu, že jsme skutečně světová špička v tomto oboru, tak jsme vždycky ty peníze dostávali. Speciálně po úspěšné olympiádě v Riu jsme tudíž v šoku, proč jsme byli najednou kráceni o padesát procent," doplnil Boháč.

Předseda organizačního výboru Jiří Rohan doufá, že ministerstvo své rozhodnutí ještě přehodnotí. Na kvalitu závodů, které se uskuteční od pátku do neděle, by to ale nemělo mít vliv. Organizátoři měli v době, kdy se dozvěděli o snížení dotace, nasmlouvané všechny dodavatele a zaplacené zálohy.

Nižší státní podporu, než očekávali, dostali kanoisté také na srpnové mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Račicích. Na akci s celkovým rozpočtem 43 milionů žádali o 15 milionů. Ministerstvo jim schválilo dotaci o čtyři miliony méně.

Do konce června může svaz domluvit s dodavateli levnější řešení. "Budeme třeba stavět v Račicích menší tribunu, budeme omezovat bezbariérové přístupy, které jsou velmi nákladné," řekl Boháč.

Ve hře je také varianta jednání s mezinárodní federací o vyřazení závodů handicapovaných kanoistů. Podle Boháče by to ale byla mezinárodní ostuda. "Budeme se snažit spíš uspořádat závody v plném rozsahu. Šetřit tam, kde to závodníci neuvidí. Bohužel diváci to třeba uvidí," řekl.

Stejně jako další sportovní svazy ani kanoisté ještě nedostali peníze z programu V, který je klíčový pro jejich činnost. Na základě únorového rozhodnutí ministerstva počítali s více než dvaceti miliony korun. V nové výzvě svaz o peníze nežádal, protože její podmínky považuje za nesplnitelné.

ČTK

Foto: Adam Svoboda

Instagram #czechcanoe

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Víte kdo vyhrál?

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

2019 Oceania Championships

ICF Ranking Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF