Kanoe.cz

Favorité nominace rychlostních kanoistů vítězili i během druhého dne

NZ dostal havelDalší zlaté medaile posbírali v Račicích favorité prvních letošních nominačních závodů rychlostních kanoistů. Kajakář Josef Dostál vyhrál kilometr, kanoista Martin Fuksa dvoustovku. Deblkanoisté Filip Dvořák a Tomáš Janda přidali vítězství na kilometru, stejně jako Jakub Špicar s Danielem Havlem na poloviční trati na deblkajaku. Jana Ježová kralovala kanoistkám na dvoustovce. S Lenkou Součkovou vyhrály na deblkanoi. Sprinterská trať kajakářek patřila Kateřině Slivanské a na kilometru zvítězila Anna Kožíšková.

Kajakář Josef Dostál si ještě na vodě pogratuloval s druhým Danielem Havlem a hned rozebírali závod na kilometrové trati, v němž skončil třetí Jakub Špicar. „Foukal dost silný protivítr, takže trenér vymyslel taktiku: Jeď na špičce, ale s rezervami. To se dobře řekne, je to ideální průběh trati. Vždycky jsem si protáhl záběr a držel jsem si pěkné tempo, o kterém jsem si myslel, že jsem schopný jím dojet do cíle. Dalším klukům protivítr moc nesvědčí, takže jsem ušetřil i trochu sil a říkal jsem si, že to odbouchnu na posledních dvou stech metrech, aby nikdo nezafinišoval a nepředjel mě. Jenže to bylo moc brzo, protože mi došly síly. Ale náskok jsem už udržel docela jasně,“ popisoval Dostál.

NZ fuksa 200Ani kanoista Martin Fuksa neměl žádné velké potíže. „Na dvoustovce vždycky odstartuju, jedu, pak je cíl a já doufám, že vyhraju. A vyhrál jsem. Jen mě mrzí protivítr z toho důvodu, že si tu nemůžu zajet dobrý čas, abych se vnitřně uklidnil. Ale zase mě nakopávají vítězství, tak doufám, že v pondělí přidám ještě jedno na pětistovce a pak se budu připravovat na mezinárodní závody,“ řekl Fuksa, který zvítězil před Filipem Dvořákem a mladším bratrem Petrem.

Dvořák společně s parťákem Tomášem Jandou vyhrál s výrazným náskokem kilometr deblkanoistů před Petrem Fuksou a Danielem Kořínkem a dvojicí Vojtěch Ruso a Jakub Březina. „Bylo to zdánlivě jasné, ale začátek byl hodně vyrovnaný. Úplně se nám nepovedl start, trochu jsme nabourali do bloku. Přestože jsme měli dobré tempo v průběhu trati a povedlo se nám udělat rozhodující náskok na zbytek pole, mě osobně to dneska v protivětru hodně bolelo a konec už byl utrpení,“ řekl Dvořák.

Janda dodával: „Start se nám úplně nepovedl, ale na nás jsme to relativně rychle napravili. Máme tu splněno, co jsme chtěli, takže jsme spokojení.“

Podruhé vyhráli také Jakub Špicar a Daniel Havel, byť měli disciplíny v programu v opačném pořadí – po sobotním kilometru je čekala pětistovka. „Závod byl těžký. Nám podmínky s protivětrem fakt příliš nesvědčí, moc jsme se nesešli v souhře, ale nebylo to tak špatné na ten stav, jaký panoval na vodě,“ řekl Špicar.

Havel přidával: „Už jsme nebyli do závodu tak nabuzení, protože jsme věděli, že hlavní nominace, o které nám šlo, jsme splnili v sobotu. Tohle byla spíš tréninková jízda, trochu jsme si to protrpěli. Ale lepší to zažít tady než třeba na Světovém poháru v Szegedu.“ Druhé místo na pětistovce deblkajaků patřilo Lukáši Neprašovi s Lukášem Trefilem, třetí byli Pavel Davídek a Josef Dostál.

Ženy soupeřily s juniorkami v neděli na sprinterské dvoustovce, kajakářky se navíc utkaly na kilometru. Dvoustovku kajakářek vyhrála Kateřina Slivanská před juniorkami Štěpánkou Sobíškovou a Kateřinou Zárubovou. „Vzhledem k větru to byl náročný závod, ale jelo se mi dobře, start se mi docela povedlo. Jsem spokojená,“ řekla Slivanská.

NZ jezova200Dlouhodobě nejlepší česká kanoistka Jana Ježová vyhrála po pětistovce i dvoustovku. Druhá za ní dojela Denisa Řáhová, která na tutéž pozici útočila i v sobotu, jenže před cílem pětistovky spadla do vody. Třetí místo patřilo Lence Součkové. „V rozjížďce se zdálo, že budou ideální podmínky a že bychom si mohly zajet nějaké hezké časy, které bychom mohly potom prezentovat na našich sociálních sítích, stejně jako naše soupeřky ze zahraničí. Jenže ve finále zase hodně foukalo. Závod to byl ale dobrý,“ říkala Jana Ježová.

Zlatou medaili dostala po boku Lenky Součkové za závod deblkanoí. „Na dvoustovku jsme se moc těšily, máme ji rády, jsou to takové bomby, pecky. Už při rozjíždění jsme věděly, že se nám pojede dobře,“ dodala Lenka Součková.

Kajakářka Anna Kožíšková byla během dne těsně čtvrtá na dvoustovce, pak se ale ještě přeladila na vítězství na kilometrové trati. „Tenhle závod byl hodně těžký, jely jsme v sedm večer a byl to pátý závod během dne. Navíc jedeme poprvé s juniorkami, je pro mě těžké závodit proti mladým. Musím se srovnat s tím, že mě chtějí porazit. A nepomáhá ani protivítr. S tím musí člověk bojovat v hlavě. Je to pro všechny stejné, ale já přeci jen nejsem moc těžká. Ale obstála jsem.“

Kompletní výsledky najdete ZDE.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost