Vodácká 30 se vydařila

pred-startemV sobotu se na Šerlichu v Orlických Horách sešli vodáci všech disciplín z celé republiky aby poměřili své síly na vodě – tentokráz zmrzlé. Na startu 16. Ročníku Vodácké 30 se za krásného počasí sešla necelá padesátka vodáků, kteří startovali v pěti kategoriích. K dispozici bylo bohaté zázemí penzionu Hájenka a servisní středisko SWIX, které mnozí závodníci využili k poslední, finálnní úpravě mázy na sníh s teplotou -6.

Hromadný start závodu byl v báječné, přátelské atmosféře hodinu po poledni, a hned na startu bylo vidět, že si to mezi s sebou rozdávají Ti nejotrlejší borci a bohyně české kanoistiky.

Závod se jel volnou technikou, což umožnilo těm nejlepším překonat dosavadní rekord tratě technikou skate a zároveň umožnilo využití tradiční techniky, všem zastáncům klasického píchání. Obavy z celorepublikového nedostatku sněhu byly zažehnány bohatou 35cm silnou vrstvou sněhu na upravené trati ve výšce okolo 1000 m nad mořem. Výškový profil trati s potenciálem 300 metrů stoupání a klesání prověřil techniku slalomářů při průjezdech „protivodných“ serpentýn, sjezdaři si užili rychlých sjezdů z nejvyšší hory Orlického hřebene -Velké Deštné a našlo se i pár dlouhých rovinek pro rychlostňáky a veslaře, kteří konečně viděli kam to vlastně jedou.

Ihned po startu se uthla parta deseti bruslařů kteří v kolektivním duchu zdolávali pětikilometrové stoupání na hřeben. Po sjezdu z Deštné, na táhlých sjezdech a stoupáních se pole závodníků pomalu začalo natahovat a trhat. Čas průjezdu kontrolou na Pěticestí ukazoval 28 minut po startu a naznačoval , že sníh je opravdu rychlý a borci ve formě. Rychlé tempo průjezdu prvních pěti nejlepších závodníků občerstvovačkou, kterou nestihli v zápalu boje ani využít sliboval dramatický finiš o bednu.

První v cíli s časem 1:11:53 se úsměvem ve tváři objevil Lukáš Kubričan z ASC Dukla, který se tímto časem zapsal do hystorie Vodácké 30 a zároveň se stal nejrychlejším vodákem zimní sezony 2014-2015. Ihned v závěsu za vítězem, svedlo velký boj na posledních deseti kilometrech trati trio juniorů ze Žamberka, kteří do cíle dojeli s minutovými odstupy v pořadí Vojta Procházka, Kuba Stejskal a Ondra Procházka. Na klukách ze Žamberka bylo jasně vidět, že jeli na domácí trati a že si to takhle rozdávají v tréninkových dávkách často.

Další průjezdy cílem už byli v kratších intervalech, ale vždy s úsměvem a mohutnou podporou fanoušků v cíli. Na druhém a třetím místě v kategorii Muži Pro se umístil Jan Císař z Pardubic a Šimon Šťastný jedoucí za KVS Praha.

Ani ženy se nenechaly zahambit a mnohým chlapům to pěkně nandaly v pořadí Kateřina Moravcová snejrychlejším ženským časem 1:27:06 , na druhém Lucka Matoušková a třetí Eva Ornstová obě z ASC Dukla.

Organizátoři dali možnost zazářit i všem kteří běhají v zimě po horách Pro radost a tuto kegorii jasně vyhrál místní chalupník Zdeněk Kondor Vorel závodící za TJ Synthesia Pardubice. Druhý dojel Luděk Preininger a na třetím se umístil Vašek Jedlička z SK Žamberk.

Veteráni mají mistra z řad hradeckých veslařů Pavla Horáčka, druhý za ním dojel Pavel Šára jedoucí za TJ Lokomotiva Braník a na třetím „Mechovák“ Vláďa Hladík.

Atmosféra závodů byla neopakovatelná, počasí vyšlo na jedničku, organizace jela jak namazaný stroj a díky sponzorům: Hiko, HUDY Sport, Kutlíci, Sněžnice Sasquetch, Fischer-SKI, Pinguin, SWIX, Pádla Petr Panenka, ZET KAYAKS, tiskárně Silueta, a taky KAYAKFANATIC se na Masarykově chatě na Šerlichu udělalo důstojné vyhlášení výsledků, které volně přešlo do promítání filmů a fotek nejen z vodácké expedice bratrů Kutlvašrových (8. a 13. Místo v kategorii Pro radost) na ruskou Altaj.

Dík patří všem spoluorganizátorům z KVT Pardubice a Vodáci Choceň, kteří se zasloužili o fantastickou atmosféru a fair play závody.

Sestříhané video z celého závodu od Kuby Stejskala najdete na YouTube: Vodácká 30

Aleš Křivka

pred-startem  pred-startem-2   a-bylo-odstartovano   na-peticesti  masarykova-chata-na-serlichu   zleva-Matouskova-Moravcova-Ornstova   zleva-Prochazka-Prochazka-Stejskal  veterani   muzi-pro