Bylo to důstojné rozloučení s kariérou, shodli se "Volfíci"

(Rozšířeno a přidány fotky) Praha - Chtěli se důstojně rozloučit s kariérou, nakonec nechybělo mnoho a deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem odešli na absolutním vrcholu. Takhle se loučí čtyři setiny pod ním. Přesně tolik jim chybělo na slalomářském mistrovství světa v Praze-Troji ke zlaté medaili. Oba se ale shodli, že prožili senzační sportovní konec.

"Každá medaile z mistrovství světa by byla super," hlásili před šampionátem. "Takže je to parádní loučení," shodli se dnes. "Chtěli jsme se rozloučit důstojně, povedlo se to náramně," prohlásil zadák Štěpánek. "Přál jsem si medaili, ale nechtěl jsem o tom mluvit, abych to nezakřikl," dodal.

Čeští mistři světa ze závodů hlídek 2013

Nyní v jejich myslích převládá štěstí a úleva. "Nostalgie bude třeba za týden," tvrdil Štěpánek. O dnešní den jim ale úplně nešlo. Seděli spolu v jedné lavici ve škole a v lodi celkem 23 let. "Myslím, že jsme výsledků udělali za kariéru dost, dnes jsme si to užili," řekl Volf. Společně mají z vrcholných akcích dvanáct individuálních medailí, z toho čtyři zlaté.

Dnes neprohráli zlato, ale vyhráli stříbro. Byť k triumfu jim chyběly jen čtyři setiny sekundy. Když ale byli na své první reprezentační akci na ME v Roudnici nad Labem v roce 1998, skončili druzí o jedinou setinu. "Takže jsme na to zvyklí, ale já bych bral i bronz," uvedl Štěpánek.

Zleva: Eva Ornstová,Štěpánka Hilgertová, Kateřina Kudějová a maskot Véna

Přestože před domácím publikem cítili velkou zodpovědnost a trochu i stres, situaci zvládli. Možná i díky tomu, že se jim celou sezonu moc nevedlo a zůstali stranou pozornosti. "Směřovali jsme to k tomuto závodu a poprali jsme se s tím důstojně," uvedl Volf. "Ten rachot kolem tribuny byl ale obrovský, měl jsem z toho husí kůži," uznal Štěpánek.

Zvládli i skutečnost, že vyhráli kvalifikaci a v semifinále byli druzí. Přitom raději útočí zezadu, nemají rádi čekání, když vědí, jak závodí soupeři. "Ale už jsme asi dost staří a zkušení," usmíval se Volf. "Ale hodnotit kariéru nebudu, to snad až někdy u krbu s vnoučaty v klíně," podotkl Štěpánek.

Nerozlučnou dvojicí zůstanou ale i po aktivní kariéře. Volf bude manažerem oddílu Dukla Brandýs nad Labem, Štěpánek převezme po Ondřeji Mohoutovi své dosavadní soupeře Jonáše Kašpara s Markem Šindlerem a Ondřeje Karlovského s Jakubem Jáněm.

Zleva: Jaroslav Volf, Jonáš Kašpar, Jakub Jáně, Marek Šindler, Ondřej KArlovský, Ondřej Štěpánek a maskot MS Véna

"Budu muse poslouchat," řekl Štěpánek. "Zítra do práce ještě nemusíš," mrkl na svého nyní už podřízeného Volf. "Já si potřebuji s naším šéfem sednout a domluvit se, co všechno to obnáší. O chod oddílu jsem se nikdy moc nestaral. Měli jsme perfektní servis na závodech a šlo to trochu mimo mě. Musím se trochu přeorientovat na kancelářskou práci," uvedl Volf.
Štěpánek bude mít ale laťku nastavenou vysoko, vždyť jeho noví svěřenci byli čtvrtou a šestou lodí na mistrovství světa. "Budu tu práci mít lehkou, jsou to hotoví závodníci. Medailí jsem měl jako závodník hodně, tak doufám, že si tu radost ještě někdy užiju také jako trenér," dodal Štěpánek.

Autor: ČTK

Volf, Štěpánek završili kariéru v deblkanoi světovým stříbrem

Praha - Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek završili společnou kariéru v deblkanoi stříbrem z domácího mistrovství světa v Praze-Troji. Bitvu o druhý společný titul prohráli v peřejích Vltavy o pouhé čtyři setiny sekundy s britskou posádkou David Florence, Richard Hounslow. Další dvě zlaté na konto české výpravy přidaly hlídky kajakářek i deblkanoistů, domácí reprezentace tak posbírala šest medailí.

Volf se Štěpánkem rozšířili českou sbírku individuálních kovů z MS vodních slalomářů v Praze o druhé individuální stříbro. Nejlepším kajakářem byl již v sobotu Vavřinec Hradilek, druhý skončil Jiří Prskavec. Společně se sobotním druhým místem týmu kanoistek čeští vodní slalomáři zakončili pražský šampionát s bilancí 3-3-0.

Poslední českou medailí v deblkanoích na mistrovství světa bylo zlato "Volfíků" právě na šampionátu v Praze v roce 2006. Volf se Štěpánkem mají ve sbírce také stříbro a bronz z olympiády, další stříbro z MS v Augsburgu 2003, tři tituly mistrů Evropy a další tři stříbra a bronz z kontinentálních šampionátů.

"Je to parádní zakončení kariéry, chtěli jsme medaili a povedlo se to," shodli se. Čtyři setiny je nemrzely, ukončit kariéru se jim podařilo na vrcholu. "Spíš čtyři setiny pod vrcholem," usmíval se Volf, ale nesmutnil. "Tohle bylo dobré vyvrcholení kariéry. Ten dnešní den nebyl až tak důležitý, výsledků jsme za kariéru udělali dost, ale je jasné, že tohle je takové hezké loučení," uvedl.
Štěpánek s ním souhlasil. "Mladí nás celý rok honili, konečně jsme je porazili a hned je z toho medaile," radoval se zadák. "Ale je lepší skončit včas, necháme jim to. Máme kvalitní nástupce," dodal Štěpánek.

V dnešním finále deblistů jely tři české posádky. Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem skončili čtvrtí, Ondřej Karlovský a Jakub Jáně šestí. O medaile mezi kajakářkami jela Kateřina Kudějová, jež obsadila osmou příčku. Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová vypadla v semifinále a následné hovory o dalších plánech v kariéře pětačtyřicetiletá stálice odmítla.
Kudějová coby vítězka dopoledního semifinále odstartovala poslední, ale v druhé polovině trati se musela vrátit do povodné branky a časová ztráta ji připravila o medailové naděje. Světový titul přidala k loňskému zlatu z londýnské olympiády Émilie Ferová z Francie, jejíž čas byl o pět sekund horší než výkon Kudějové ze semifinále.

"Nevyšlo to, co se dá dělat. Finále jsem měla, to je hlavní," prohlásila Kudějová. Už když do problémové branky najížděla, věděla, že je zle. "To se prostě občas stane. Jela jsem trochu na riziko, věděla jsem, že už nemám co ztratit, to finále už mi nikdo nevezme. Je to zkušenost," dodala.

Náladu si však Kudějová i Hilgertová spravily s Evou Ornstovou v týmovém závodu. A zlatou tečku na závěr udělali deblíři, kteří splnili roli favoritů suverénním vítězstvím.

Dnešní finále v Troji byla ze strany závodníků velmi nervózní, vždyť žádná z kajakářek nejela čistě a každá si připsala minimálně čtyři trestné sekundy. Mezi deblkanoisty projely celou trať čistě jen dvě lodě. Mezi nimi byl vítězný Brit Florence, který si tak po zlatu ze závodu kanoistů odveze z Prahy dva individuální tituly.

Mistrovství světa vodních slalomářů v Praze:
Muži:

C2: 1. Florence, Hounslow (Brit.) 114,10 (0 tr. sekund), 2. Volf, Štěpánek (ČR) 114,14 (2), 3. L. Škantár, P. Škantár (SR) 115,63 (0), 4. Kašpar, Šindler (ČR) 116,56 (4), 5. Szczepanski, Pochwala (Pol.) 118,69 (6), 6. Karlovský, Jáně (ČR) 121,90 (4), 7. Picco, Biso (Fr.) 123,14 (2), 8. Kai Müller, Kevin Müller (Něm.) 124,19 (4).
3xC2: 1. ČR (Karlovský/Jáně, Kašpar/Šindler, Volf/Štěpánek) 130,54 (6), 2. Slovensko 136,89 (10), 3. Británie 141,59 (6).

Ženy:
K1: 1. Ferová 115,74 (4), 2. Newmanová (obě Fr.) 117,94 (6), 3. Schornbergová (Něm.) 118,99 (4), 4. Dukátová (SR) 119,95 (6), 5. Mannová (USA) 120,62 (6), 6. Lafontová (Fr.) 123,36 (6), 7. Lawrenceová (Austr.) 124,97 (4), 8. Kudějová 130,53 (4), ...v semifinále 15. Hilgertová (obě ČR) 119,06 (4).
3xK1: 1. ČR (Hilgertová, Kudějová, Ornstová) 127,55 (0), 2. Německo 138,72 (4), 3. Slovinsko 138,94 (6).