Kanoe.cz

Matulková s Jančovou uspěly v singlkánoi a vybojovaly první dva české bronzy na ME mladých slalomářů

První dvě kategorie přinesly Česku na mistrovství Evropy ve vodním slalomu U18 a U23 úvodní dva cenné kovy. V singlu žen se na stupně vítězů prosadila juniorka Jana Matulková a uspěla i Monika Jančová, která bodovala v kategorii U23.

Monika Jančová včera postoupila z kvalifikace až jako poslední, patnáctá s jednou padesátivteřinovou penalizací. Dnes se však loňská vicemistryně světa  předvedla v mnohem lepším světle. V semifinále Monika zajela čistě a to ji vyneslo na třetí místo. Ve finále Jančová ještě o šest vteřin zrychlila a díky čistému kontu v kolonce trestných vteřin si vyjela bronz. Mistryní Evropy se na řece Isére stala Britka Malory Franklinová a stříbro si z Francie odveze Španělka Nuria Villarublaová. V singlkánoi juniorek se na stupně vítězů prosadila Jana Matulková. Také její cesta za cenným kovem nebyla snadná. Matulková prošla do finálové jízdy z poslední osmé pozice. Osmá závodnice z nedávného mistrovství světa ve své poslední individuální jízdě na mistrovství Evropy ale zabrala a nestačila pouze na dvě suverénky závodu, vítěznou Britku Kimberley Woodsovou a Rakušanku Nadine Weratschnigovou. Stříbrná juniorka z dva týdny starého MS Anna Koblencová tentokrát dojela sedmá. Překvapivé je, že ani v jedné ze dvou singlkanoistických kategorií se žádná závodnice neprosadila na stupně vítězů při obou vrcholných akcích, které se během dvou týdnů konaly.

 
Bronzová singlkanoistka U18 Jana Matulková (foto: Alena Ceplová)


Úspěšný den českého vodního slalomu podtrhl fakt, že téměř všichni čeští junioři dokázali postoupil do následných semifinálových jízd.  Kvalifikace byla maximem pouze pro kajakářku Terezu Fišerovou, která skončila 27. a 28. singlkanoistu ME Romana Matulu. „Znovu se ukázalo, že uspět a postoupit na mistrovství Evropy je paradoxně těžší než na mistrovství světa. Přeci jen v Evropě už všechny národy mají velmi vysokou úroveň a proto je těžší projít dál v tvrdších evropských kvótách než v rozšířených počtech světového šampionátu," okomentoval výsledky kvalifikace šéftrenér juniorů Jiří Kratochvíl. Naopak na samém vrcholu výsledkové listiny se umístila juniorská kajakářka Karolína Galušková, která vyhrála s náskokem téměř pěti vteřin na dnešní mistryni Evropy v singlkánoi Kimberley Woodsovou. „Karolína zajela famózně druhou jízdu a dosáhla nejlepšího výsledku ze všech kajakářek včetně včerejších závodů třiadvacítek," chválil Galuškovou, která by postoupila do semifinále i mezi juniorskými kajakáři, Jiří Kratochvíl. Druhé místo vybojoval v úvodu ME singlíř Lukáš Rohan a zopakoval konečné pořadí z mistrovství světa v Liptovském Mikuláši. Do semifinále postoupila i sedmá kajakářka Amálie Hilgertová, která bude navazovat na svůj čerstvý titul mistryně. Do semifinále prošly i všechny tři české deblkánoe, kajakáři a singlíř Jakub Mrůzek. V semifinále se však karty rozdají zcela jinak. Závodit se od zítřku bude na horním extrémně náročném úseku a nově vytýčené trati. „Musím říct, že trať na semifinále se povedla. Stavěl ji náš trenér Pavel Přindiš spolu s Francouzem Pronem a postavili ji tak, že bude dostatečně náročná pro třiadvacítky, ale zvládnout by ji měli i junioři," popsal novou trať, na níž se pojede o medaile Kratochvíl. Zřejmě poprvé v historii se bude na tomto mistrovství závodit na dvou zcela jiných úsecích. Semifinálová a finálová trať totiž začíná mnohem výš než ta kvalifikační a její cíl je zhruba v polovině původního úseku. V pátek se o cenné kovy z mistrovství Evropy utkají třiadvacetiletí a v sobotu junioři. Šampionát uzavřou nedělní závody hlídek na původní spodní trati.

Bronzová singlkanoistka U23 Monika Jančová (foto: Alena Ceplová)

Mistrovství Evropy

Český pohár Skupiny ČEZ

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Generální partner logo Skupina ČEZ 

Hlavní partneři

logo LITOVELlogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM systemlogo AutoTreid      

Partneři

logo HIKOlogo PlantInspektalogo canon


Mediální partneři
logo Ceska Televizelogo Media Bohemia