Kanoe.cz

Kudějová a Hilgertová mají titul mistryň světa. Rohan s Říhou dojeli druzí.

Poslední den mistrovství světa vodních slalomářů U18 a U23 snad ani nemohl pro českou výpravu probíhat lépe. Ve všech individuálních kategoriích naše lodě braly medaile a nejsou to medaile ledajaké! Titul mistryně světa U23 obhájila Kateřina Kudějová, která v Liptovském Mikuláši vyhrála kvalifikaci, semifinále i závěrečnou jízdu finálovou. Druhý individuální titul mistryně světa vyjela pod  Tatrami mezi juniorskými kajakářkami Amálie Hilgertová. Hilgertová byla nějakou dobu druhá za hlavní favoritkou Karolínou Galuškovou.

Nepřesvědčivý průjezd Galuškové na brance číslo šest  ale nakonec rozhodčí ohodnotili padesátkou a Hilgertová se vyhoupla do čela. V singlech jsme měli pouze po jednom zástupci, ale jak Martin Říha mezi třiadvacetiletými, tak Lukáš Rohan v kategorii juniorů dosáhli na medaili, která má v případě obou borců stříbrnou hodnotu. Do výčtu dnešních výborných výsledků přidejme ještě páté místo Veroniky Vojtové a osmou pozici Pavlíny Zástěrové mezi kajakářkami U23 a sedmé místo Karolíny Galuškové mezi juniorskými kajakářkami.

Kateřina Kudějová chytla na světový šampionát v Liptovském Mikuláši formu jako hrom. Všechny její jízdy (obě kvalifikace, semifinále i finále) byly nejlepšími a po zásluze obhájila loňský titul z amerického Wausau. Do finále startovala česká závodnice jako poslední a na závěr mistrovství nabrala na své pronásledovatelky nejmenší náskok v průběhu celého týdne. Od druhé Italky Hornové dělily Kudějovou pouhé dvě desetiny sekundy. Kudějová tentokrát nebyla ani nejrychlejší a nezajela ani čistou jízdu (ačkoliv o ťuku na brance číslo pět by se dalo minimálně vážně spekulovat) a přesto se po roce stala opět nejlepší kajakářkou světa do třiadvaceti let a nejlepším možným způsobem zakončila své působení v této věkové kategorii. Druhý světový titul pro český vodní slalom se zrodil rovněž v kajaku žen, lépe řečeno juniorek. Na vítězství měla políčeno Karolína Galušková, která byla největší favoritkou šampionátu a po dojezdu závodu to skutečně vypadalo, že dojde na papírové předpoklady, když Galušková i se dvěma ťuky vedla s obrovským náskokem před druhou Amálií Hilgertovou. Jenže průjezd Galuškové brankou číslo šest dával tušit, že vše může dopadnout úplně jinak. Rozhodčí nakonec její těsný průjezd ohodnotili padesátkou a Galušková se propadla na sedmé místo. Neštěstí jedné české závodnice paradoxně znamenalo štěstí té druhé. Při premiéře na světové scéně si Amálie Hilgertová v šestnácti letech veze z Liptovského Mikuláše do Prahy titul mistryně světa. Nositelka slavného jména, neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové, pokračuje v rodinné tradici a jméno Hilgertová asi jen tak z vodního slalomu nezmizí. Parádní výsledky českých kajakářek ještě vyšperkovala pátým místem Veronika Vojtová a osmá Pavlína Zástěrová v kategorii do třiadvaceti let.

Skvělé vystoupení českých lodí pokračovalo i v závodech singlkanoistů. Ačkoliv jsme měli jak mezi juniory, tak i v kategorii U23  pouze jednoho zástupce, vyjeli si oba zástupci světové stříbro. Nejprve si čistou jízdou řekl o medaili Martin Říha. Třetí muž semifinále kategorie U23 zajel čistě a vklínil se mezi dva domácí borce. Třetího Jerguše Baďuru přitom porazil Říha o pouhou jednu setinu sekundy. Baďura na mezičasech vedl a o lepší než bronzovou medaili přišel podjetím předposlední protivodné branky číslo sedmnáct. Mistrem světa se stal po perfektní jízdě Patrik Gajarský. V kategorii juniorů si pro stříbro dojel včerejší dvojnásobný vítěz v deblu U23 Lukáš Rohan. Vítěz semifinále jel jako poslední a už v první polovině tratě nebral dva doteky. Rohanova jízda ale byla plynulá a další chyby se už nedopustil a nakonec dojel druhý za Francouzem Cedrikem Joly. Češi tak na MS U18 a U23 vyjeli osm individuálních medailí a ještě vylepšili bilanci z loňského roku, kdy z amerického Wausau dovezli naši závodníci rovněž osm individuálních kovů, ale o jeden titul méně než letos. Odpoledne zakončí MS v Liptovském Mikuláši závody družstev kajakářek a singlkanoistů.

Stránka živých výsledků MS U18 a U23: http://events.slalom.canoeicf.com/live-results-page

Momenty sportu

Momenty sportu

Mistrovství Evropy

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Generální partner logo Skupina ČEZ 

Hlavní partneři

logo LITOVELlogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM systemlogo AutoTreid      

Partneři

logo HIKOlogo PlantInspektalogo canon


Mediální partneři
logo Ceska Televizelogo Media Bohemia