Kanoe.cz

Prskavec a Kudějová budou obhajovat světové tituly. Na nejcennější medaile mají i další Češi

V Liptovském Mikuláši se od zítřka bude bojovat o tituly mistrů světa ve vodním slalomu ve věkových kategoriích juniorů a U23. Areál Ondreje Cibáka pod Tatrami je dobře znám českých kanoistům, což však není hlavní důvod, proč budou Češi patřit k velkým favoritům celého šampionátu.

Tím nejdůležitějším faktorem, který pasuje českou reprezentací na čelní místo v medailových prognózách, jsou výsledky, kterých naše lodě v poslední době dosahují. Kajakáři Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová budou na Váhu obhajovat historicky první tituly mistrů světa, které vyjeli loni v americkém Wausau. V momentálním hodnocení světového poháru pak Prskavec a dvojice deblířů Jonáš Kašpar – Marek Šindler a Ondřej Karlovský – Jakub Jáně figurují vůbec nejvýše ze všech závodníků, kteří na Slovensko přijeli bojovat o světové medaile v kategorii do třiadvaceti let. Zmíněného Prskavce a Karlovského s Jáněm navíc zdobí medaile ze seniorského mistrovství Evropy, které se na začátku června jelo v polském Krakově. I přes skvělé výsledky v této sezoně to však naši závodníci nebudou mít v žádném případě jednoduché. „Celkem se prezentovalo 45 zemí a díky tomu, že se jedná o dvě kategorie, tak to bude historicky největší závod. Celkově bude přes 500 startů a jsou tu některé opravdu hodně exotické země,“ hlásí z Liptovského Mikuláše šéftrenér českých juniorů Jiří Kratochvíl.  K velkým favoritům na nejvyšší umístění patří v Lipťáku i Kratochvílova svěřenkyně Karolína Galušková, která v závodě kajakářek před rokem podlehla na MS pouze Australance Jessice Foxové. Australská stříbrná medailistka z olympiády v Londýně je v Lipťáku soupeřkou pro Kateřinu Kudějovou a další závodnice U23 a tak bude chtít Galušková po dvou světových stříbrech a loňském evropském titulu dosáhnout na premiérový titul z mistrovství světa. Černým koněm by v závodě singlkanoistek mohla být všestranná Martina Satková, která si v neděli přivezla tři individuální tituly juniorské mistryně světa ve sjezdu z rakouského Loferu. V závodě singlířek to však nebude vůbec jednoduché. Ve startovní listině juniorek je celkem 32 závodnic a nechybí ani nedávná vítězka světového poháru z Cardiffu Britka Woodsová. Poprvé se na mezinárodní scéně představí i mladší sestra fenomenální Australanky Jessicy Foxové Noemie. Dnes odpoledne už byla odhalena kvalifikační trať, kterou stavěla rodačka z Liptova a dvojnásobná olympijská vítězka Elena Kaliská. „Trať, kterou Elena postavila, není nijak náročná. Na kvalifikaci to tak má být a myslím, že je dobře, že tam nejsou nějaké záludnosti. Kdo na to má, ten by si to v kvalifikaci měl odjet,“ hodnotil úvodní trať pro MS juniorů a U23 Kratochvíl. 


Adeptů na medailová umístění je v českém týmu daleko více. V českých barvách pojede obhájkyně světového stříbra v závodě singlkanoistek U23 Monika Jančová. Na startu bude i juniorský singlkanoista Lukáš Rohan, který si loni odvezl z USA stříbro v závodě deblkanoistů a obsadil osmé místo mezi singlíři. Jako obvykle je však mnohem složitější odhadnout výsledky juniorských závodníků, kteří ještě za sebou na mezinárodní scéně nemají žádné měření sil se soupeři. Středa a čtvrtek budou patřit kvalifikačním jízdám. V pátek se v areálu Ondreje Cibáka odjedou semifinálové jízdy a boje o medaile v individuálních závodech i soutěžích družstev se rozhoří o víkendu.


Stránky MSJ a U23 v Liptovském Mikuláši:
http://slalom-juniorwm.icf.kunden.team23.de/sk/%C3%BAvod

Živé výsledky včetně video přenosu na stránce:

http://events.slalom.canoeicf.com/live-results-page

 

Partneři ČSK DV


letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů