Kanoe.cz

Vavřinec Hradilek vyhrál světový pohár na olympijském kanále v Seu d Urgell

Dvě medaile vylovili dnes z umělého vodního kanálu v Seu d Urgell čeští vodní slalomáři při světovém poháru. Do finálové desítky se ve Španělsku probojovali pouze tři Češi, ale všichni se nakonec umístili hodně vysoko. Po zdravotních problémech a tréninkovém výpadku si dnes zlepšil náladu Vavřinec Hradilek, který pod Pyrenejemi nenašel přemožitele. Už v kvalifikaci skončil Hradilek druhý, když podlehl pouze svému reprezentačnímu kolegovi Vítu Přindišovi.

Ze semifinále Hradilek postoupil jako jediný náš kajakář. Ve finále předvedl Vávra druhý nejlepší čas ovšem bez trestných vteřin a díky tomu se raduje z třetího vítězství v jednom ze závodů série světových pohárů v kariéře. „Tentokrát jsem i kvůli zdravotním problémům k závodům přistoupil trochu jinak. Jel jsem na prostředky branek a hlídal si průjezdy. Důležitý bylo, že jsem zvládl semifinále, v němž jsem udělal docela velkou chybu a navíc mi rozhodčí připsali ťuk, který jsem neměl. Ve finále jsem zajel opravdu hodně rychle první polovinu. Dole už jsem trochu zpomalil, protože jsem fakt nemohl, trať totiž byla opravdu fyzicky náročná," popsal svůj závod Hradilek. Vítězství je o to cennější, že náš borec porazil celou špičku včetně olympijského vítěze z Londýna Itala Molmentiho, který při svém prvním startu ve světovém poháru v této sezoně skončil čtvrtý. Hradilel uspěl i přes to, že ho delší dobu trápí problémy se zády, které ho v tomto týdnu nepustily ani do tréninku. „S naším fyzioterapeutem Tomášem Dvořákem, jsme se tomu problému dost věnovali a opravdu mi hodně pomohl a záda byly na vodě v pohodě," dodal Hradilek. Suverénně nejlepší čas dne předvedl na kajaku domácí Samuel Hernanz, kterého na konečnou třetí pozici srazily dva doteky na dvou protivodných brankách. Šedesát bodů za vítězství pomohlo Hradilkovi také v celkovém pořadí světového poháru Po třetím z pěti závodů už náš kajakář figuruje na osmém místě a je nyní nejlepším Čechem, Jiří Prskavec po dnešku klesl na místo deváté. Hradilkovi ale o umístění v celkovém hodnocení SP moc nejde. „Teď si dám tréninkovou pauzu, tu jsem měl stejně v plánu. Kvůli tomu, že jsem ale nejezdil na vodě, tak ta pauza asi nebude tak dlouhá. Zřejmě ale vynechám poslední dva svěťáky a budu se soustředit až na Lipno a domácí mistrovství světa v Praze," poodhalil své plány do přípravy, v níž se hodlá věnovat i cyklistice a dalším doplňkovým sportům Hradilek.

Druhý medailový úspěch české výpravy se zrodil v kategorii singlkanoistek. Úřadující mistryně světa, Kateřina Hošková, skončila ve finále na třetím místě, když nestačila na vítěznou Australanku Foxovou a Francouzku Loirovou. Hoškové se ve Španělsku daří, medaili si z pod Pyrenejí vezla i loni, kdy ve finále singlkanoistek skončila na druhém místě.  Vítězná Australanka si upevnila vedení v celkovém hodnocení kategorie a Hošková zatím s přehledem drží druhé pořadí.

O pověstný chloupek unikl třetí cenný kov české výpravě v singlu mužů. Michala Jáněho dělila od bronzu jediná setina sekundu, o kterou byl rychlejší Němec Sideris Tasiadis. Vítězem se na olympijském kanále v Seu stal Slovinec Anže Beržič, který se jako jediný dostal pod magickou hranici sta vteřin. Michal Jáně mohl vyjet druhé letošní umístění na pódiu světového poháru, přitom do finále šel až jako poslední, desátý. Účast ve finále si těsně nevyjel vítěz kvalifikace Stanislav Ježek, kterému na desátého Jáněho chyběla desetina sekundy a musel se spokojit s jedenáctou příčkou. I přes to, že Ježek nepostoupil do finále, udržel si druhé místo v celkovém hodnocení série. Na čele kategorie singlkanoistů vystřídal Slováka Beňuše Němec Tasiadis. Poprvé letos uniklo finále i kajakáři Jiřímu Prskavcovi, tomu uzavřela cestu do elitní desítky padesátivteřinová penalizace za těsný průjezd branky číslo osmnáct, kam se našemu kajakáři vešla pouze část hlavy. Odpoledne se pod Pyrenejemi jedou závody hlídek, zítra světové poháry v Seu zakončí soutěže deblkanoistů a kajakářek.
Výsledky z SP v Seu:
http://events.slalom.canoeicf.com/live-results-page
Celkové pořadí SP vodních slalomářů:
http://events.slalom.canoeicf.com/standings/standings-2013

 

Partneři ČSK DV


letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů