Ježek a Hilgert mají bronz ze Svěťáku

Dva medailové zásahy si připsali čeští slalomáři v první den bojů o cenné kovy na druhém podniku Světového poháru ve Francii. Singlkanoista  Stanislav Ježek a kajakář Luboš Hilgert shodně dojeli na řece Durance třetí.

Do finálových jízd se protlačil ještě kajakář Jiří Prskavec a singlkanoista Tomáš Indruch. Indruch, druhý muž  semifinále, ve finále dojel devátý, Jiří Prskavec se v ranním semifinále prosadil na místo třetí, v závěrečném jízdě vinou ťuku klesl na konečnou šestou pozici. Těsně za finále na jedenáctém místě dokončil závod kajakář Vavřinec Hradílek.

V alpském městečku L’Argentiere dnes vůbec nepanovaly příznivé podmínky pro slalom na divoké vodě. Silný vítr rozhoupával branky nad  řekou Durance a slalomáři to měli hodně komplikované. S fyzicky náročnou tratí a větrem se však Češi dokázali vyrovnat velmi dobře. Do finálových bojů zasáhly hned čtyři naše lodě.  První  českou medaili z vod Durance si pro sebe urval singlkanoista Stanislav Ježek, který po stříbru z minulého týdne ve Slovinsku znovu dojel mezi třemi nejlepšími. Ve Francii jeho výkon stačil na bronz. Vítězem se po skvělé jízdě, a hlavně její první polovině, stal Slovák Matěj Benuš. Druhý Čech na startu, Tomáš Indruch, vstupoval do finále díky druhému času ze semifinále jako předposlední. Zkušený český singlíř držel naději na medaili až do závěrečných metrů. V náročném přesazení branek 18, 19 však dvakrát ťukl a bylo po nadějích. Tomášovi nakonec patří ve finále singlířů deváté místo.

Stanislav Ježek - bronz na SP Argentiere 2011 / Autor: Tomáš Dvořák

V kategorii kajakářů se do finále dostala rovněž dvojice českých lodí. Ze třetího místa postoupil junior Jiří Prskavec a ze čtvrtého Luboš Hilgert. Na závěr kajaků už hodně foukalo a možná i to mělo za následek dotek na čtyřce, který si hned v úvodu připsal Hilgert. Jízda Luboše však byla velmi rychlá a po skvělém zvládnutí zrádných přesazených branek nad cílem ztrátu z ťuku smazal a ujal se vedení. Jiří Prskavec do závodu vletěl také hodně usilovně. K jeho času však rychle naskočila dvousekundová penalizace za údajný ťuk na jednoduché brance číslo dva. Další dotek přidal Prskavec na osmnáctce a po finále mu patřilo až osmé místo. Po protestech na neviditelný štouch z úvodu jízdy mu rozhodčí tuto penalizaci umazali a mladý kajakář poskočil na šesté místo. Vítězem se stal Slovinec Peter Kauzer, který ovládl i semifinále a ve finále předstihl druhého Španěla Hernanze.

Luoš Hilgert - bronz na SP Argentiere 2011 / Autor: Tomáš Dvořák

V kategorii singlkanoistek naše jediná zástupkyně Kateřina Hošková skončila v semifinále. Závod singlířek se stal záležitostí Australanek, které obsadily všechna pódiová umístění. Nejlepší byla Jessica Foxová, která porazila vítězku prvního závodu SP Rosalyn Lawrencovou.