Tři letošní mistři Evropy i bronzový z OH Peking na festivalu Wave 2009

wave-logo.jpg, 5 kB(2.8.2009 – České Budějovice) Čtvrtý ročník největšího vodáckého festivalu v České republice už zná své vítěze – bronzový medailista z OH v Pekingu, Benjamin Boukpeti, se musel sklonit v ICF Slalom Race i před vítězným Tomášem Maslaňákem. Chuť si však spravil vítězstvím v atraktivní disciplíně Samba Boater Cross. Pro slalomáře zajistil video srovnání závodníků Dartfish.

wave-logo.jpg, 5 kB Od pondělí do středy trénovali mladí slalomáři pod vedením světových es vodního slalomu v rámci mezinárodního tréninkového kempu. Mezi trenéry byl mistr světa v hlídkách z roku 2007 Nicholas Peschier či juniorský mistr Evropy Jan Vondra.

„Hlavního závodu, ICF Slalom Race, se letos zúčastnili závodníci ze 16 zemí a byli mezi nimi i tři novopečení mistři Evropy v juniorské kategorii či kategorii do 23 let“,hodnotí ředitel festivalu Wave Martin Toncar a dodává: „letos jsme opět do programu zařadili nové disciplíny. Exhibici frisbee a extrémní závod Pub Rest Cup.“

Ve vodním slalomu se největší souboj čekal v kategorii kajakářů, kde se čtyři nejlepší srovnali do jedné vteřiny. Vítězství vybojoval Čech Tomáš Maslaňák před Francouzi Benjaminem Buys a Etiennem Daille. Bronzový medailista z OH v Pekingu Benjamin Boukpeti chyboval ve spodní části tratě a nakonec skončil na 13. místě. Spolu s Nicholasem Peschierem ale vyhrál závod Samba Boater Cross. Extrémní závod, ve kterém jedou čtyři platové turistické kanoe vytyčenou tratí současně.

Mezi singlkánoisty, dominoval čerstvý mistr Evropy do 23 let Slovák Matěj Beňuš před Francouzem Baptistem Delaplacem a českým slalomářem Pavlem Foukalem. V kategorii kajakářek nedaly Česky nikomu šanci a obsadily první čtyři místa. Nejrychlejší byla Eva Ornstová. V deblech zopakovali loňské vítězství Václav Hradílek se Štěpánem Sehnalem.

„Věříme, že velkým posunem dopředu je i spolupráce se společností Dartfish, díky které mohli účastníci tréninkového kempu sledovat své jízdy na videu i během tréninku“, říká Jakub Prüher a doplňuje: „navíc se při závodě mohli závodníci podívat na srovnání dvou různých průjezdů v jedné pasáži a díky tomu se rozhodnout, která varianta průjezdu je rychlejší.“ Řada videí, ve kterých se proti sobě postavili například Tomáš Maslaňák s Matějem Beňušem či Kateřiny Hošková a Kudějová, najdete na webu festivalu www.wave-festival.com.