Kanoe.cz

Zpráva ze školení instruktor + seminář vodní záchrany v roce 2015

Ve dnech 28.5. - 31.5.2015 proběhlo školení Instruktor, pořádané ČSK spolu s akreditovanou vodáckou školou Dronte. Vzdělávací program "Instruktor školní vodní turistiky" je určen pro všechny pedagogické pracovníky, zejména učitele, vychovatele, speciální pedagogy, pedagogy volného času, asistenty pedagogů, trenéry, vedoucí pedagogické pracovníky. Instruktor školní vodní turistiky je oprávněn samostatně organizovat a vést akce pro školu, zařízení sociální péče, nebo právnickou osobu vykonávající činnost školy, jejímž je zaměstnancem, a to na vodě do obtížnosti WW 2. ..........

Úroveň účastníků byla opravdu velmi dobrá, noví Instruktoři jistě v oddílech pomohou s mládeží a při zvyšování bezpečnosti na řekách.
3 členové ČSK se na poslední chvíli odhlásili se zvláštním zdůvodněním, ze kterého vyplynulo, že jinde papír Instruktor budou mít rychleji a levněji. To je ovšem nezákonné a logicky i nesmyslné.
Na školení Instruktor nebo Cvičitel je možno poskytnout členům ČSK příspěvek až 4000,- Kč / oddíl.
ČSK -VT účastníkům hradí pronájem kanálu, instruktoři navíc pro ČSK školí zdarma.

V rámci školení jsme poslední den umožnili účast veřejnosti na části záchrana, což mělo velký úspěch. Zúčastnilo se celkem 28 vodáků a 3 instruktoři. Řada lidí se hlásila na poslední chvíli, ale nikoho jsme neodmítli. Forma otevřeného semináře záchrany – OSEZ se osvědčila. Část fotek je na http://ulozto.cz/x5165Bzx/2015-05-31-zachrana-v-roudnici-zip

Všichni poctivě plavali, lovili, raftovali a vyzkoušeli si roli zachránce i eskymování raftu. Byli tu zkušení borci, kteří přišli provětrat svoje házečky a zalovit si, ale také začínající vodáci, kteří plavat i jezdit teprve zkoušejí, všichni ve věkovém rozpětí 50 let. Rád jsem potkal staré známé a také poznal pár nových lidí.
Protože zájemců na OSEZ bylo tolik, rozdělili jsme vodáky na 2 skupiny. Kanál v Roudnici to umožňuje. Pro některé šlo o první seznámení s vybavením a jeho používáním.
Nikdo se v průběhu akce nezranil, ztratila se pouze 1 karabina a někomu uplavalo nezdravé sebevědomí.
Připomínky jsou k některým typům lana, která jsou tvrdá, špatně se tudíž drží a prokluzují. Pokusím se připomínku zaslat výrobci. Stejně jako minulý rok měly některé vesty volné bezpečnostní popruhy. Zde je riziko posunutí přezky pod popruh. Tím ztratí vesta možnost rozepnutí.
Vybírejte si svou vestu a házečku pečlivě !

27.8. - 30.8.2015 proběhne Školení Cvičitel na rakouských řekách. Zájemci se stále mohou přihlásit.
Vzdělávací program "Cvičitel vodní turistiky" poskytuje potřebnou kvalifikaci organizátorům vodáckých akcí, vedoucím oddílů, lektorům vodáckých kurzů, průvodcům cestovních kanceláří. Kvalifikace opravňuje k získání živnostenského listu v oboru poskytování tělovýchovné a sportovní činnosti v oblasti vodní turistiky. Osvědčení o získání této kvalifikace opravňuje k organizaci a vedení akcí na vodě do obtížnosti WW 4.

V souladu se současnou právní úpravou jsou osvědčení vydávána na dobu neurčitou.
Žádný papír ale nezaručí doživotní udržení znalostí a dovedností svému šťastnému majiteli.
Pro klienty je cvičitel zárukou bezpečné plavby a pokud zapomene eskymovat a ztratí formu, je sám rizikem.

Sekce VT proto pro své členy doporučuje, kromě pravidelných zdravotních prohlídek, také odborné doškolení formou kursu nebo semináře nejdéle po 5 letech, jako tomu bylo dříve. Cílem je zejména udržení odborné úrovně cvičitelů a jejich fyzické kondice. První Seminář cvičitelů plánujeme na r. 2016.

Za výbor SVT

Miloslav Svoboda – Kuře
Učitel vodní turistiky a raftingu
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 605 222 448

P.S. - A jaký je Váš „doživotní názor“ ? Mělo by Ministerstvo upravit prováděcí vyhlášku ?
Chcete rychle a levně studovat ?

Publikováno: 2 roků 5 měsíců zpět Od Anonym #839
Avatar uživatele Anonym
Mám cvičitelské osvědčení z 9/10/2009 od UP v Olomouci. Jsem tedy stále cvičitel či ne? Pokud ne, co jsem a jak to mám v souladu se současnou právní úpravou obnovit?

Dík za odpověď
Klasik
klasik (zavináč) machr.cz


PS: Můj "doživotní názor" : Pravidelné odborné doškolení a zdravotní prohlídky jsou jistě správně a je to i pro mě zajímavé. Rozsah by ale neměl nepřiměřeně narůstat a stejně tak finanční náročnost. Rozsah by měl odpovídat účelu, tj.

1) Ověřit schopnosti (viz. poznámka o zapomenutí eskymování ... na to ověření by stačila 1-2 hodiny na vodě a test z teorie). Opakování tak proběhne samostudiem.

2) Poskytnout nové informace, zde již odhad nelze tak snadno udělat, ale lze předpokládat, že vývoj nejde tak rychle, že by od posledního školení bylo zapotřebí desítky hodin.

Vycházím z toho, že instruktor je v dobré kondici tělesně i duševně a opakovaný výklad není až tak nezbytný. Případný problém odhalí doktor na prohlídce (nejsem si jist, že by po mě byla doposud někdy vyžadována) či učitel při ověření schopností.

Chápu, že nic nejde dělat zadarmo, ale u většiny se jedná o dobrovolnické aktivity a tak vynucovat si dlouhá a drahá školení způsobí nedostatek instruktorů a dobrovolníků, kteří jsou často první přípravou pozdějších vrcholových sportovců a bez kterých by se mnozí ke kanoistice ani nedostali. Finanční příspěvek je jistě výborná podpora, ale neřeší vše. Významnější podpora by měla být snahou o maximální snížení náročnosti (peníze, čas ...) na efektivní získání potřebného vzdělání. Z tohoto pohledu považuji za neetické vybudovaní živnosti na pravidelném obnovování glejtu, který podmiňuje dobrovolnickou činnost. Možná je to i o oddělení dobrovolnické a komerční činnosti.