Kanoe.cz

Komu z mladých závodníků vydržela forma?

Zjistíme už v sobotu. Jen několik desítek hodin zbývá do startu MČR žáků ve Valašském Meziříčí. Zdejší trať je pro mnohé velká neznámá, ačkoli se zde již s úspěchem v roce 2007 konal závod ČPž, který ukázal, že „přírodně-umělá“ dráha v Bečvě je pro žáčky takřka ideální…

 

Na kolik titulů může letos dosáhnout fenomenální Ondra Hošek z Brna??? Zbyly mu síly na nejdůležitější závod? Rozhodně to nebude mít jednoduché. Jeho letošní soupeři nic nevzdávají a doufají, že poctivá prázdninová dřina přinese ovace a slávu právě jim. V kajaku si na mistrovský titul brousí zuby pražská dvojice Jan Raška a Matěj Šiman. Své do toho určitě bude chtít říct (tedy spíše zapádlovat) i Honza Zvolánek z Bechyně. V mladších kajakářích bude z pozice leadera startovat Tomáš Šoltýs z Opavy. Podobně jako u Ondry Hoška na jeho chyby budou čekat "stíhači" Pavel Šupolík a Vojta Zapletal z Veltrus, kteří v závodech Českého Poháru dokázali, že mají síly i na medaili nejcennější.

 

V ženském kajaku není pochyb o tom, že pokud přijede Karolína Galušková ze Sušic, tak ostatní pojedou "až" o stříbrnou medaili. Při systému dvou pokusů je téměř nemožné, že by tato nadějná kajakářka s převahou nezískala titul mistryně republiky. Mimo sušickou závodnici lze velice dobře předpokládat, že v této kategorii uvidíme na stupních vítězů hlavně reprezentantky z Opavy. Mimo suverénku Kateřinu Mrůzkovou je to hlavně Sabina Foltýsová. Své místo na stupínku bude rozhodně chtít i Mária Mrázková. V nejmladších kajakářkách to bude doufejme více oddílově pestré. Dosavadní jistota, se kterou jezdí Martina Satková z Brna by jí měla vydržet i na vodě ve Valmezu, ale jednoduché to nebude mít ani ona, protože Simona Pospíchalová z Kadaně určitě nehodlá jezdit tak daleko, aniž by se pokusila zabojovat o zlato.

 

Při pohledu mezi singlíře je jasné, že v celé dosavadní sezóně je to hlavně boj mezi všeumělem Ondrou Hoškem a nekorunovaným králem posledních let Jakubem Mrůzkem (Opava). Že by se mohli mezi sebou podělit o zlato a stříbro nelze očekávat, protože vycházející hvězdička z Veltrus Roman Matula určitě podmínil svou letní přípravu právě tomuto závodu a nikdo přesně neví, co může předvést. Ale Roman určitě není jedinou hrozbou ohrožující klid Ondry s Kubou. Klidné spaní jim narušuje i domácí závodník Vladimír Zátopek, který přes zimu poskočil výkonnostně těsně za favority. To co je ale důležité je že Láďa bude závodit na domácí půdě, což může být bezesporu obrovská výhoda, i když na druhou stranu právě to může být nepříjemný faktor do závodění. V mladších závodnících je jasným favoritem Jan Větrovský, od kterého lze očekávat, že si nenechá uniknout prvenství ani v tomto závodě. Přesto se o nečekané pokusí několik dalších žáků. Nejblíže k tomu snad budou mít Adam Lerch z Klášterce a Matouš Petřík z Prahy.

 

V posledních letech je deblová kategorie na vzestupu a to je samozřejmě velice dobře vidět jak na počtu závodníků, tak na jejich výkonnosti a hlavně jejich výsledcích. Počáteční suverenitu pražské dvojice Raška-Šiman v posledních závodech výrazně narušuje brněnsko-pražský tandem Hošek-Rohan. Poslední Pohár v Kroměříži navíc ukázal, že ani v deblech to nebude boj dvou lodí, ale střídavé předjíždění sušicko-bechyňské posádky Pechlát-Zvolánek a valašskomeziříčských reprezentantů Jakuba Franka s Václavem Kristkem slibuje napínavou podívanou.

 

Mezi sjezdaři je v posledních letech bohužel daleko méně odvážných borců. Nezbývá než doufat, že usednout do "silnější kubatury" se rozhodnou i někteří slalomáři. Mezi jasné favority v těchto kategoriiích patří určitě brněnská šampiónka Martina Satková mezi kajakářkami a letos neporažený domácí závodník Marek Žniva na singlkánoi. Valašskomeziříčská kanoistika má letos premiérově velice silné zastoupení mezi žačkami a kromě Barbory Bayerové si na placku brousí zuby i stále se zlepšující Nikola Huňková společně s Barborou Kaminskou. Nadvládu Valmezu na kánoích určitě plánují potvrdit i další skvělí singlíři a kromě zmíněného Žnivy se můžeme těšit i na vystoupení Zátopka, Kristka i Franka.

Nezbývá nic jiného než si počkat, kdo z favoritů úspěšně zakončí letošní žákovské klání, kdo neustojí tlak a také komu se podaří zazářit. Nejednou jsme již mohli vidět, že i celý rok opomíjení závodníci naladí formu přesně ve správný čas a seberou vítr z plachet těm, kteří celý rok vévodí tabulkám.

 
 
Autor
Radomír Fusek mladší

1.SP Liptovský Mikuláš

MS juniorů a U23

3.SP Augsburg

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Instagram #czechcanoe

Mistrovství Evropy

Český pohár Skupiny ČEZ

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Mistrovství Evropy U23 a juniorů ve slalomu

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

ME U23 a juniorů ve slalomu

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF