Kanoe.cz

Překvapení na Sázavě

Víkendové české poháry ve sjezdu přesunuté z Otavy na Sázavu jsou za námi. Poprvé v historii se česká špička představila na peřejích u Krhanic. Druhý pohárový víkend už také částečně odpověděl na otázku, kdo že to bude reprezentovat za 5 týdnů na mistrovství Evropy v Bosně a Hercegovině.

Na skrovném vodním přídělu se odehrálo i pár sportovních překvapení. Největším je asi vítězství ve dlouhém sjezdu dvou elitních singlkanoistů Lukáše Uncajtíka a Jana Neseta mezi deblkanoisty s obrovským náskokem 28s před dalšími pronásledovateli.

 

První překvapení se událo v sobotním sprintu v kategorii kajakářů. Za suverénem sprintu Tomášem Slovákem totiž dojel Karel Slepica z Olomouce. Ačkoliv překvapení není to správné slovo. Předloňský mistr světa juniorů ve sprintu dokázal už minulý týden, že se s ním bude muset počítat. V obrovsky vyrovnaném boji o stupně vítězů se tentokrát setinky přiklonily na jeho stranu a Slepica poprvé v životě stanul na stupních vítězů při závodě českého poháru. Obrovskou formu, kterou si do Krhanic přivezl, potvrdil Slepica bronzem v nedělním dlouhém sjezdu. Nominace na mistrovství Evropy je tedy v kajaku pořádně zamotaná a o postupujících se rozhodne až v přímém souboji o týden později na Kamenici. Jistý postup zatím má pouze Tomáš Slovák ve sprintu a Kamil Mrůzek s Alešem Markem v klasickém sjezdu.

 

Další nominovaní se zrodili v singlkánoi. Kvalifikace se v letošním sezóně počítá zvlášť ve sprintu a zvlášť v dlouhém sjezdu a jistotu startu mají vždy čtyři nejlepší lodě v dané kategorii a disciplíně. Ve sprintu si nominační definitivu vybojoval sobotní vítěz Lukáš Novosad z Českého Krumlova a stříbrný singlíř Jan Neset z Litovle. V dlouhém závodě, který pro nejlepší borce v kategorii C1 znamenal 15 minut práce, si premiérové vítězství v závodě českého poháru vyjel Marek Rygel z Dolních Kounic. Věkem teprve dorostenec, který byl v loňském roce vyhlášen jako nejlepší juniorský kanoista ČR dokázal, že má momentálně špičkovou formu. Rygel porazil v sázavským mělčinách o sedm vteřin Lukáše Uncajtika a oba si prohodili pořadí z minulého týdne. Uncajtik i Rygel si tím také zajistili místa na květnovém ME v dlouhém závodě.

 

V kategorii žen se rovněž událo jedno překvapení. Postarala se o něj svým bronzem Petra Slováková ve sprintu. Bývalá trojnásobná juniorská mistryně světa ve sjezdu se v posledních letech věnovala výhradně olympijskému slalomu. Letos se však rozhodla vrátit zpět a ve svém druhém závodě dosáhla na stupně vítězek. No a nemuselo zůstat jen u bronzu, když od druhé Kateřiny Vacíkové ji dělily jen dvě desetiny sekundy. S obrovským náskokem získala sprintový triumf Lenka Lagnerová a zopakovala prvenství z minulého týdne. V dlouhém sjezdu se pořadí na prvních dvou místech prohodilo a Vacíková poprvé v tomto roce dokázala zvítězit nad Lenkou Lagnerovou, která udělala velký kus práce a zaznamenala obrovské zlepšení.

 

Mezi deblkanoisty si zlato ve sprintu vyjel Lisický s Vlčkem před Šálkem s Říhou, což pro obě posádky znamenalo nominaci na Evropu. Před nedělním dlouhým závodem se spekulovalo, jestli specialisti singlíři Uncajtim s Nesetem dokážou potrápit Lisického s Vlčkem. Minulý týden dostali Unca (L. Uncajtik) s Bobrem (J. Neset) od specialistů příděl přes 20 vteřin. Na dnešní závod si však právě od Lisoňů (Lisický – Vlček) zapůjčili jejich náhradní loď a dal se očekávat mnohem vyrovnanější souboj. Ten se však nekonal. Závod se totiž vyvíjel ve zcela jasném duchu. Uncajtik s Nesetem, kteří už za sebou měli jeden náročný závod, za to od počátku pořádně vzali a v cíli z toho bylo fantastické vítězství s náskokem 28s před Lisickým s Vlčkem. Oba specialisti z C1 si tím také kromě zlata z českého poháru vysloužili i nominaci na mistrovství Evropy v dlouhém sjezdu. Před borci teď leží nelehká otázka, ve které z obou disciplín nastoupit. V oblíbené singlkánoi nebo „vedlejší“ deblkánoi? Dnešním výsledkem naznačili, že v jejich případě by se rozhodně nejednalo jen o účast, ale ve hře by dozajista byl i nějaký z cenných kovů. Uvidíme jak se chlapi rozhodnou. Mají na to ještě pár týdnů čas.

 

Kromě sprintu a klasického sjezdu se jelo i mistrovství republiky ve sjezdových družstvech. S mírnou nadsázkou si pro „tradiční“ zlato dojeli kajakáři a kajakářky Olomouce a to posedmé respektive popatnácté v řadě. Singlkanoe patřila výběru Litovle a v deblkánoích se ze zisku zlatých medailí radovali závodníci Bohemians Praha.

 

Příští víkend se jede další kolo českých pohárů a to na Kamenici pod Tanvaldem. Doufejme, že tentokrát to s vodou dopadne lépe a údolní nádrž v Josefově Dole bude schopna zajistit dostatečný průtok pro konání pohárových závodů.

 

Výsledky sobotního sprintu

Výsledky nedělního klasického sjezdu

Výsledky MČR družstev

Průběžné výsledky nominace na ME seniorů

Fotogalerie - Kanoistika Plzeň

 

1.SP Liptovský Mikuláš

MS juniorů a U23

3.SP Augsburg

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Instagram #czechcanoe

Mistrovství Evropy

Český pohár Skupiny ČEZ

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Mistrovství Evropy U23 a juniorů ve slalomu

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

ME U23 a juniorů ve slalomu

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF