Kanoe.cz

Překvapení na Sázavě

Víkendové české poháry ve sjezdu přesunuté z Otavy na Sázavu jsou za námi. Poprvé v historii se česká špička představila na peřejích u Krhanic. Druhý pohárový víkend už také částečně odpověděl na otázku, kdo že to bude reprezentovat za 5 týdnů na mistrovství Evropy v Bosně a Hercegovině.

Na skrovném vodním přídělu se odehrálo i pár sportovních překvapení. Největším je asi vítězství ve dlouhém sjezdu dvou elitních singlkanoistů Lukáše Uncajtíka a Jana Neseta mezi deblkanoisty s obrovským náskokem 28s před dalšími pronásledovateli.

 

První překvapení se událo v sobotním sprintu v kategorii kajakářů. Za suverénem sprintu Tomášem Slovákem totiž dojel Karel Slepica z Olomouce. Ačkoliv překvapení není to správné slovo. Předloňský mistr světa juniorů ve sprintu dokázal už minulý týden, že se s ním bude muset počítat. V obrovsky vyrovnaném boji o stupně vítězů se tentokrát setinky přiklonily na jeho stranu a Slepica poprvé v životě stanul na stupních vítězů při závodě českého poháru. Obrovskou formu, kterou si do Krhanic přivezl, potvrdil Slepica bronzem v nedělním dlouhém sjezdu. Nominace na mistrovství Evropy je tedy v kajaku pořádně zamotaná a o postupujících se rozhodne až v přímém souboji o týden později na Kamenici. Jistý postup zatím má pouze Tomáš Slovák ve sprintu a Kamil Mrůzek s Alešem Markem v klasickém sjezdu.

 

Další nominovaní se zrodili v singlkánoi. Kvalifikace se v letošním sezóně počítá zvlášť ve sprintu a zvlášť v dlouhém sjezdu a jistotu startu mají vždy čtyři nejlepší lodě v dané kategorii a disciplíně. Ve sprintu si nominační definitivu vybojoval sobotní vítěz Lukáš Novosad z Českého Krumlova a stříbrný singlíř Jan Neset z Litovle. V dlouhém závodě, který pro nejlepší borce v kategorii C1 znamenal 15 minut práce, si premiérové vítězství v závodě českého poháru vyjel Marek Rygel z Dolních Kounic. Věkem teprve dorostenec, který byl v loňském roce vyhlášen jako nejlepší juniorský kanoista ČR dokázal, že má momentálně špičkovou formu. Rygel porazil v sázavským mělčinách o sedm vteřin Lukáše Uncajtika a oba si prohodili pořadí z minulého týdne. Uncajtik i Rygel si tím také zajistili místa na květnovém ME v dlouhém závodě.

 

V kategorii žen se rovněž událo jedno překvapení. Postarala se o něj svým bronzem Petra Slováková ve sprintu. Bývalá trojnásobná juniorská mistryně světa ve sjezdu se v posledních letech věnovala výhradně olympijskému slalomu. Letos se však rozhodla vrátit zpět a ve svém druhém závodě dosáhla na stupně vítězek. No a nemuselo zůstat jen u bronzu, když od druhé Kateřiny Vacíkové ji dělily jen dvě desetiny sekundy. S obrovským náskokem získala sprintový triumf Lenka Lagnerová a zopakovala prvenství z minulého týdne. V dlouhém sjezdu se pořadí na prvních dvou místech prohodilo a Vacíková poprvé v tomto roce dokázala zvítězit nad Lenkou Lagnerovou, která udělala velký kus práce a zaznamenala obrovské zlepšení.

 

Mezi deblkanoisty si zlato ve sprintu vyjel Lisický s Vlčkem před Šálkem s Říhou, což pro obě posádky znamenalo nominaci na Evropu. Před nedělním dlouhým závodem se spekulovalo, jestli specialisti singlíři Uncajtim s Nesetem dokážou potrápit Lisického s Vlčkem. Minulý týden dostali Unca (L. Uncajtik) s Bobrem (J. Neset) od specialistů příděl přes 20 vteřin. Na dnešní závod si však právě od Lisoňů (Lisický – Vlček) zapůjčili jejich náhradní loď a dal se očekávat mnohem vyrovnanější souboj. Ten se však nekonal. Závod se totiž vyvíjel ve zcela jasném duchu. Uncajtik s Nesetem, kteří už za sebou měli jeden náročný závod, za to od počátku pořádně vzali a v cíli z toho bylo fantastické vítězství s náskokem 28s před Lisickým s Vlčkem. Oba specialisti z C1 si tím také kromě zlata z českého poháru vysloužili i nominaci na mistrovství Evropy v dlouhém sjezdu. Před borci teď leží nelehká otázka, ve které z obou disciplín nastoupit. V oblíbené singlkánoi nebo „vedlejší“ deblkánoi? Dnešním výsledkem naznačili, že v jejich případě by se rozhodně nejednalo jen o účast, ale ve hře by dozajista byl i nějaký z cenných kovů. Uvidíme jak se chlapi rozhodnou. Mají na to ještě pár týdnů čas.

 

Kromě sprintu a klasického sjezdu se jelo i mistrovství republiky ve sjezdových družstvech. S mírnou nadsázkou si pro „tradiční“ zlato dojeli kajakáři a kajakářky Olomouce a to posedmé respektive popatnácté v řadě. Singlkanoe patřila výběru Litovle a v deblkánoích se ze zisku zlatých medailí radovali závodníci Bohemians Praha.

 

Příští víkend se jede další kolo českých pohárů a to na Kamenici pod Tanvaldem. Doufejme, že tentokrát to s vodou dopadne lépe a údolní nádrž v Josefově Dole bude schopna zajistit dostatečný průtok pro konání pohárových závodů.

 

Výsledky sobotního sprintu

Výsledky nedělního klasického sjezdu

Výsledky MČR družstev

Průběžné výsledky nominace na ME seniorů

Fotogalerie - Kanoistika Plzeň

 

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Mistrovství Evropy U23 a juniorů ve slalomu

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

Instagram #czechcanoe

SP Troja 2017

WRR Markkleeberg

ME U23 a juniorů ve slalomu

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF