Kanoe.cz

Světové poháry ve sjezdu poprvé na bosenském Vrbasu

Seriál světových pohárů startuje i pro sjezdaře na divoké vodě. Týden po světovém šampionátu ve slovinském Solkanu se sjezdaři přesunou jen o pár set kilometrů na východ. Poprvé v historii se světové poháry sjezdařů přesunou na Vrbas do bosenské  Banja Luky.

Česká republika bude mít na prvním ze dvou zastávek světových pohárů v této sezoně pouze torzo týmu z nedávného mistrovství světa a Evropy. Do závodů zasáhne pouze pět sjezdařů z ČR. Sílu bude mít naše výprava v kajaku. Na startu nebude chybět stříbrný muž mistrovství Evropy v dlouhém sjezdu Kamil Mrůzek a týden po největším úspěchu kariéry bude na bronzovou medaili ze sprintového mistrovství světa navazoval Richard Hála. Mladý kajakář navíc složí síly s Michalem Šrámkem a poprvé zakleknou do společné deblkánoe, v níž Hála vystřídá Lukáše Tomka.

Řeka Vrbas se v místě sprintové tratě prořezává hlubokým kaňonem. Pro sjezdaře je tato trať novinkou, pro české vodáky však nikoliv. Konalo se zde mistrovství Evropy juniorů a U23 ve vodním slalomu (rok 2011) a také raftové mistrovství světa v roce 2009. Podobně jako před týdnem v Solkanu zvolili i pořadatelé v Banja Luce variantu nočních finálových sprintů za umělého osvětlení. Zatímco kvalifikace se pojedou přes poledne v neuvěřitelném horku a dusnu, tak finále se odstartuje až ve 20:30 v sobotu večer. Sprintová trať je velmi nevyzpytatelná. Kvůli zúžení do kaňonu voda v řece pulzuje, vytváří víry a tím neustále mění směr proudu, což je pro závodníky velmi nepříjemné. Nedělní dlouhý závod má délku zhruba  třináct minut, z toho polovina je po úplném „oleji", tedy stojaté vodě. Zbytek tratě se zařezává do kaňonu Vrbasu, v němž se vlny střídají s hladkými úseky bez peřejí. Světové poháry jsou generálkou na několik budoucích mezinárodních závodů, které Vrbas bude hostit v příštích letech. Už za rok se zde uskuteční mistrovství Evropy juniorů, o rok později juniory při evropském šampionátu vystřídají senioři a silně tři roky Vrbasu zakončí vrchol v podobě seniorského mistrovství světa v roce 2016.

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Mistrovství Evropy U23 a juniorů ve slalomu

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

Instagram #czechcanoe

SP Troja 2017

WRR Markkleeberg

ME U23 a juniorů ve slalomu

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF