Kanoe.cz

V Solkanu začíná v pátek mistrovství světa ve sjezdovém spritu. Češi chtějí medaile

Od pátku do neděle se ve slovinském Solkanu pojede o tituly mistrů světa ve sjezdu na divoké vodě. Řeka Soča po měsíci přivítá elitu světového sjezdu a Češi opět budou patřit k favoritům na medaile. V půlce května se rozdělovaly o šedesát kilometrů výše evropské tituly v dlouhém sjezdu a sprintu při šampionátu v Bovci, tentokrát na závodníky čeká čistě sprintový šampionát a také netradiční program mistrovství.

Novinkou, kterou sjezdaři ještě nezažili jsou páteční finálové jízdy kajakářek a deblkanoistů, které se pojedou od deváté hodiny večer. V nezvyklém večerním čase za umělého osvětlení budou bronzovou medaili z loňského světového šampionátu obhajovat deblíři Michal Šrámek s Lukáš Tomkem - aktuální čtvrtá loď Evropy z Bovce. „Je to trošku jiné než ve dne, když se člověk přesně nesoustředí na vodu, tak ho může oslnit světlo ze břehu, ale rozhodně je to zajímavé," popsal své pocity z nočních jízd Tomek. V kategorii deblířů bude ve Slovinsku silná konkurence. Kromě skvělých Francouzů zasáhnou do bojů o medaile domácí miláčci Sašo Taljat s Lukou Božičem. Osmá loď olympijského závodu ve slalomu v Londýně bude rozhodně patřit k velkým favoritům na zlato a to i proto, že v roce 2010 získali oba tituly mistrů světa ve sjezdu i sprintu při MS ve španělském Sortu.

Do sobotního závodu kajakářů je přihlášeno 60 borců z 21 zemí a čtyř kontinentů. Největším favoritem na zisk světového titulu bude dvojnásobný mistr světa z posledních dvou let, domácí Nejc Žnidarčič. Na nepříliš těžké trati to však nebude mít tak jednoduché a to i přes to, že v posledních letech vládne sjezdovému sprintu. Po dvouleté pauze se totiž na vrcholné sjezdové akci představí mistr světa ze španělského Sortu v roce 2010 Belgičan Maxime Richard, který loni startoval na olympijských hrách v rychlostní kanoistice a také Slovinec Jaka Jazbec, jenž naposledy porazil Žnidarčiče na velké akci, když zvítězil před dvěma lety na mistrovství Evropy v srbském Kraljevu. K favoritům na zisk cenného kovu bude patřit i náš Tomáš Slovák, který před měsícem podlehl pouze fenomenálnímu Slovinci Žnidarčičovi a z evropského mistrovství dovezl stříbro. „Už se na závody těším, dlouho taková konkurence nebyla a jsem zvědavý jak to dopadne. Letos jsem po dlouhé době na mistrovství Evropy vyjel individuální medaili a doufám, že bych další mohl přidat i tady," prohlásil dva dny před svým závodem držitel celkem čtyř individuálních bronzových medailí z mistrovství světa Tomáš Slovák. Na jubilejní desátý titul mistra světa má políčeno Kamil Mrůzek. Nejlepší kajakář všech dob, který je excelentní především na dlouhých tratích, v roce 2011 ale šokoval svět sprintovým stříbrem mezi jednotlivci, pravidelně však startuje v závodě družstev, v němž Češi dlouhodobě patří k nejlepším. Sám Mrůzek však ví, že dostat se do tříčlenné české hlídky nebude jednoduché. „Já rozhodně na nic na této akci neútočím. Myslím, že mě čekají dvě jízdy a pojedu domů," smál se ve čtvrtek ráno před tréninkem Mrůzek, který narážel na to, že už postup z dvoukolové kvalifikace do finále bude mimořádně náročný. Nutno ovšem dodat, že podobně skeptický byl Mrůzek i před dvěma lety v Augsburgu, kde nakonec dojel druhý. Pravda ale také je, že Mrůzkovi by určitě více vyhovovala delší a techničtější trať.

Stejně jako před měsícem bude v singlu mužů na startu chybět Chorvat Emil Milihram. Čtyřnásobný mistr světa v dlouhém sjezdu se letos neukázal na jediném závodu a ani mistrovství světa v nedalekém Slovinsku nezměnilo jeho názor na start. Milihram pevnou rukou v posledních letech vládl sjezdu na klasické trati, ve sprintu však sbírají trofeje Francouzi a hlavně Guillaume Alzingre, který podobně jako Slovinec Žnidarčič vyhrál v této disciplíně poslední dva světové šampionáty, k nimž přidal i titul mistra Evropy, kromě toho však Alzingre ovládá spolu se svým parťákem Claudepierrem i kategorii deblkanoí. Francouzskou dominanci by rád zlomil Čech Ondřej Rolenc, který dovezl individuální medaili ze všech vrcholných akcí v posledních dvou letech, na nichž startoval. Rolenc navíc, stejně jako Alzingre, bude bojovat i v deblu a to se svým o generaci starším trenérem z Pardubic Janem Šťastným. „Trénink dělím mezi debl a singl. Na singlu jsem ještě ani nejel celou trať v kuse naplno. Je docela náročné to dát dohromady a vždy po jízdě na deblu se přeorientovat na singl, tak uvidíme co v závodě," rozhovořil se o startech ve dvou kategoriích třetí muž mistrovství Evropy ve sprintu z minulého měsíce Ondřej Rolenc. Těsně po evropském šampionátu ve slalomu, který o víkendu hostil polský Krakov, bude o sjezdové kovy bojovat bronzový singlíř slalomové Evropy Slovák Matěj Beňuš. Excelentní vodní slalomář rozhodně není ve sjezdu žádný začátečník, před lety vybojoval dva tituly juniorského mistra světa a sbíral i medaile mezi seniory při světových pohárech. „Přijel jsem právě autem z Bratislavy a už v neděli letíme na slalomový svěťák do Cardiffu. Od loňského mistrovství světa v Bourgu jsem na sjezďáku neseděl, tak jsem zvědavý jak to dopadne. Trať není moc těžká a to by mi mohlo sedět," hlásil včera v osm hodin večer u kanálu v Solkanu Beňuš.

Zajímavé by měly být na Soči i souboje singlkanoistek. Do světového šampionátu se tentokrát přihlásil dosud nebývalý počet jedenácti závodnic z osmi zemí a k vidění bude suverénně nejkvalitnější mezinárodní závod v této nejmladší lodní kategorii. Češky do něj vyrazí ve vůbec největším obsazení tří závodnic, kromě vicemistryně Evropy Radky Valíkové a bývalé mistryně světa v závodě hlídek na kajaku Lenky Lagnerové, vyzkouší ostrost seniorské konkurence i mistryně Evropy z loňské sezony mezi juniorkami, a to právě ze slovinského  Solkanu, Eliška Čapáková.

Program MS ve sprintu v Solkanu:
Pátek 14. června 2013 - závod kajakářek (K1W) a deblkanoistů (C2M)
10:00                                     Kvalifikace 1. jízda C2M, K1W
13:00                                     Kvalifikace 2. jízda C2M, K1W
21:00                                     finále C2M, K1W

Sobota 15. června 2013 - závod singlkanoistů (C1M), kajakářů (K1M) a singlkanoistek (C1W)
10:00                                     Kvalifikace 1. jízda C1W, K1M, C1M
13:00                                     Kvalifikace 2. jízda C1W, K1M, C1M
16:00                                     Finále

Nedělě 16. června 2013
12:00                                     Týmy 1. jízda
14:00                                     Týmy 2. jízda

Předběžná startovní listina na páteční kvalifikaci K1 ženy a C2 muži:
http://www.socakayak.si/mma/-/20130611161640/
Předběžná startovní listina na sobotní kvalifikaci K1 muži, C1 muži a  C1 ženy:
http://www.socakayak.si/mma/-/20130611213929/
Živé výsledky během MS na stránce:
http://www.123result.com/Live.aspx?EventId=ICFTacen2013&User=slovenia&Season=CS_2013Stránky MS ve sprintu 2013: http://www.socakayak.si/sp_eng/eng/

MS Rio 2018

logo Rio2018

1.SP Liptovský Mikuláš

4.SP Tacen

Krumlovský maraton

KVM 2018

Finále SP La Seu

3.SP Augsburg

Instagram #czechcanoe

MS juniorů a U23

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Mistrovství Evropy

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF