Kanoe.cz

V Solkanu začíná v pátek mistrovství světa ve sjezdovém spritu. Češi chtějí medaile

Od pátku do neděle se ve slovinském Solkanu pojede o tituly mistrů světa ve sjezdu na divoké vodě. Řeka Soča po měsíci přivítá elitu světového sjezdu a Češi opět budou patřit k favoritům na medaile. V půlce května se rozdělovaly o šedesát kilometrů výše evropské tituly v dlouhém sjezdu a sprintu při šampionátu v Bovci, tentokrát na závodníky čeká čistě sprintový šampionát a také netradiční program mistrovství.

Novinkou, kterou sjezdaři ještě nezažili jsou páteční finálové jízdy kajakářek a deblkanoistů, které se pojedou od deváté hodiny večer. V nezvyklém večerním čase za umělého osvětlení budou bronzovou medaili z loňského světového šampionátu obhajovat deblíři Michal Šrámek s Lukáš Tomkem - aktuální čtvrtá loď Evropy z Bovce. „Je to trošku jiné než ve dne, když se člověk přesně nesoustředí na vodu, tak ho může oslnit světlo ze břehu, ale rozhodně je to zajímavé," popsal své pocity z nočních jízd Tomek. V kategorii deblířů bude ve Slovinsku silná konkurence. Kromě skvělých Francouzů zasáhnou do bojů o medaile domácí miláčci Sašo Taljat s Lukou Božičem. Osmá loď olympijského závodu ve slalomu v Londýně bude rozhodně patřit k velkým favoritům na zlato a to i proto, že v roce 2010 získali oba tituly mistrů světa ve sjezdu i sprintu při MS ve španělském Sortu.

Do sobotního závodu kajakářů je přihlášeno 60 borců z 21 zemí a čtyř kontinentů. Největším favoritem na zisk světového titulu bude dvojnásobný mistr světa z posledních dvou let, domácí Nejc Žnidarčič. Na nepříliš těžké trati to však nebude mít tak jednoduché a to i přes to, že v posledních letech vládne sjezdovému sprintu. Po dvouleté pauze se totiž na vrcholné sjezdové akci představí mistr světa ze španělského Sortu v roce 2010 Belgičan Maxime Richard, který loni startoval na olympijských hrách v rychlostní kanoistice a také Slovinec Jaka Jazbec, jenž naposledy porazil Žnidarčiče na velké akci, když zvítězil před dvěma lety na mistrovství Evropy v srbském Kraljevu. K favoritům na zisk cenného kovu bude patřit i náš Tomáš Slovák, který před měsícem podlehl pouze fenomenálnímu Slovinci Žnidarčičovi a z evropského mistrovství dovezl stříbro. „Už se na závody těším, dlouho taková konkurence nebyla a jsem zvědavý jak to dopadne. Letos jsem po dlouhé době na mistrovství Evropy vyjel individuální medaili a doufám, že bych další mohl přidat i tady," prohlásil dva dny před svým závodem držitel celkem čtyř individuálních bronzových medailí z mistrovství světa Tomáš Slovák. Na jubilejní desátý titul mistra světa má políčeno Kamil Mrůzek. Nejlepší kajakář všech dob, který je excelentní především na dlouhých tratích, v roce 2011 ale šokoval svět sprintovým stříbrem mezi jednotlivci, pravidelně však startuje v závodě družstev, v němž Češi dlouhodobě patří k nejlepším. Sám Mrůzek však ví, že dostat se do tříčlenné české hlídky nebude jednoduché. „Já rozhodně na nic na této akci neútočím. Myslím, že mě čekají dvě jízdy a pojedu domů," smál se ve čtvrtek ráno před tréninkem Mrůzek, který narážel na to, že už postup z dvoukolové kvalifikace do finále bude mimořádně náročný. Nutno ovšem dodat, že podobně skeptický byl Mrůzek i před dvěma lety v Augsburgu, kde nakonec dojel druhý. Pravda ale také je, že Mrůzkovi by určitě více vyhovovala delší a techničtější trať.

Stejně jako před měsícem bude v singlu mužů na startu chybět Chorvat Emil Milihram. Čtyřnásobný mistr světa v dlouhém sjezdu se letos neukázal na jediném závodu a ani mistrovství světa v nedalekém Slovinsku nezměnilo jeho názor na start. Milihram pevnou rukou v posledních letech vládl sjezdu na klasické trati, ve sprintu však sbírají trofeje Francouzi a hlavně Guillaume Alzingre, který podobně jako Slovinec Žnidarčič vyhrál v této disciplíně poslední dva světové šampionáty, k nimž přidal i titul mistra Evropy, kromě toho však Alzingre ovládá spolu se svým parťákem Claudepierrem i kategorii deblkanoí. Francouzskou dominanci by rád zlomil Čech Ondřej Rolenc, který dovezl individuální medaili ze všech vrcholných akcí v posledních dvou letech, na nichž startoval. Rolenc navíc, stejně jako Alzingre, bude bojovat i v deblu a to se svým o generaci starším trenérem z Pardubic Janem Šťastným. „Trénink dělím mezi debl a singl. Na singlu jsem ještě ani nejel celou trať v kuse naplno. Je docela náročné to dát dohromady a vždy po jízdě na deblu se přeorientovat na singl, tak uvidíme co v závodě," rozhovořil se o startech ve dvou kategoriích třetí muž mistrovství Evropy ve sprintu z minulého měsíce Ondřej Rolenc. Těsně po evropském šampionátu ve slalomu, který o víkendu hostil polský Krakov, bude o sjezdové kovy bojovat bronzový singlíř slalomové Evropy Slovák Matěj Beňuš. Excelentní vodní slalomář rozhodně není ve sjezdu žádný začátečník, před lety vybojoval dva tituly juniorského mistra světa a sbíral i medaile mezi seniory při světových pohárech. „Přijel jsem právě autem z Bratislavy a už v neděli letíme na slalomový svěťák do Cardiffu. Od loňského mistrovství světa v Bourgu jsem na sjezďáku neseděl, tak jsem zvědavý jak to dopadne. Trať není moc těžká a to by mi mohlo sedět," hlásil včera v osm hodin večer u kanálu v Solkanu Beňuš.

Zajímavé by měly být na Soči i souboje singlkanoistek. Do světového šampionátu se tentokrát přihlásil dosud nebývalý počet jedenácti závodnic z osmi zemí a k vidění bude suverénně nejkvalitnější mezinárodní závod v této nejmladší lodní kategorii. Češky do něj vyrazí ve vůbec největším obsazení tří závodnic, kromě vicemistryně Evropy Radky Valíkové a bývalé mistryně světa v závodě hlídek na kajaku Lenky Lagnerové, vyzkouší ostrost seniorské konkurence i mistryně Evropy z loňské sezony mezi juniorkami, a to právě ze slovinského  Solkanu, Eliška Čapáková.

Program MS ve sprintu v Solkanu:
Pátek 14. června 2013 - závod kajakářek (K1W) a deblkanoistů (C2M)
10:00                                     Kvalifikace 1. jízda C2M, K1W
13:00                                     Kvalifikace 2. jízda C2M, K1W
21:00                                     finále C2M, K1W

Sobota 15. června 2013 - závod singlkanoistů (C1M), kajakářů (K1M) a singlkanoistek (C1W)
10:00                                     Kvalifikace 1. jízda C1W, K1M, C1M
13:00                                     Kvalifikace 2. jízda C1W, K1M, C1M
16:00                                     Finále

Nedělě 16. června 2013
12:00                                     Týmy 1. jízda
14:00                                     Týmy 2. jízda

Předběžná startovní listina na páteční kvalifikaci K1 ženy a C2 muži:
http://www.socakayak.si/mma/-/20130611161640/
Předběžná startovní listina na sobotní kvalifikaci K1 muži, C1 muži a  C1 ženy:
http://www.socakayak.si/mma/-/20130611213929/
Živé výsledky během MS na stránce:
http://www.123result.com/Live.aspx?EventId=ICFTacen2013&User=slovenia&Season=CS_2013Stránky MS ve sprintu 2013: http://www.socakayak.si/sp_eng/eng/

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Mistrovství Evropy U23 a juniorů ve slalomu

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

Instagram #czechcanoe

SP Troja 2017

WRR Markkleeberg

ME U23 a juniorů ve slalomu

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF