Ondřej Rolenc je mistrem světa. Baroň s Kristkem mají stříbro.

V první závodní den juniorského MS ve Švýcarsku získali Češi dvě medaile. Pozici nejlepšího singlíře potvrdil Ondřej Rolenc, který jasně ovládl závod a stal se mistrem světa. V deblech si pro překvapivé stříbro dojela posádka Petr Baroň – Aleš Kristek. (Přidány tři fotogalerie a další krátké video)

Český juniorský tým na MSJ ve sjezdu ve Švýcarsku

Těsně za medailí skončil na čtvrté pozici singlkanoista Radek Pavlík. Do nejlepší desítky se prosadila ještě pátá deblovka Suchánek – Jílek, osmá kajakářka Valíková a devátý kajakář Hála. Úvodní kategorií dlouhého sjezdu byla deblkánoe. Ze začátku zaútočili Češi Baroň s Kristkem. Mladíci nasadili stabilní tempo, které se jim podařilo udržet až do cíle. Naše deblíře porazili až poslední Němci Plate – Weber, což znamenalo pro české barvy stříbro. Suchánek s Jílkem trochu přepálili start, na dlouhé trati jim docházely síly a propadli se na páté místo. Po deblech si řeku Engelberger Aa půjčili singlíři. Na titul Marka Rygla z roku 2007 chtěl navázat Ondřej Rolenc a jeho přání se více než splnilo. Rolenc sice na prvním mezičase ztrácel, ale poté se česká jednička rozjela do strojového tempa a k jeho dobru naskakovala vteřinka za vteřinkou. Ondřej dokonce na trati dojel kolegu Radka Pavlíka, který startoval minutu před ním a v cíli zvítězil o neuvěřitelných 39 sekund před druhým Slovincem Cofem. Na Radka Pavlíka zbylo nepříjemné čtvrté místo. Třetí Čech Vladimír Slanina skončil 15.

Mistr světa Ondřej Rolenc (uprostřed)

Po kanoistických disciplínách přišly na řadu kajaky. Nejprve se divákům představily děvčata.  Šok pro domácí si připravila Melanie Mathysová, která předstihla největší favoritku Violu Rissovou a získala pro Švýcarsko historické zlato. Na naší jedničku Radku Valíkovou zbylo v silné konkurenci osmé místo. Mladičká Klára Paďourová dojela 17. a Nikola Janoušková 20. Mužský kajak odstartoval Ondřej Novák, který včera kvůli lehké viróze vynechal trénink. Dnes se však Novákovi dařilo a dlouho vedl. V závěru se však před něj přeci jen začali tlačit další borci a Novák skončil 18. Nejlepším Čechem je devátý Richard Hála, kterého porazili pouze tři Francouzi, čtyři Němci a jeden Ital a jeho deváté místo je velkým příslibem do dalších let. Spokojený je i 15. Filip Křišťan, který se hlavně těší na páteční sprint. Jiří Tykal dopádloval na 21. pozici. Mistrem světa je Francouz Antoine Sudrie. Zítra program pokračuje závodem hlídek na dlouhé trati.