Kanoe.cz

Ohlédnutí za Českým pohárem žáků ve sjezdu 2010

Poslední kapitolu Českého poháru žáků ve sjezdu 2010 napsal mistrovský závod v klasickém sjezdu 23. října. Zalistujme nyní krátce pohárovou kronikou a připomeňme si hlavní události letošní sezóny.

Mistrovský závod v klasickém sjezdu, který se konal 23. října na řece Lužnici blízko Bechyně, napsal poslední kapitolu Českého poháru žáků ve sjezdu 2010. Zalistujme nyní krátce pohárovou kronikou a připomeňme si hlavní události letošní sezóny.

Letos bylo pro sjezdaře žákovského věku (tj. ročník narození 1996 až 1999) připraveno celkem 10 závodů, čtyřikrát se bojovalo na klasické (dlouhé) trati, šestkrát se body rozdělovaly ve sprintu. Do celkového hodnocení se započítávalo sedm nejlepších výsledků.

Poprvé jsme se setkali v půli května ve slezské metropoli Opavě, kde se na stejnojmenné řece konaly i dva klasické sjezdy. Patrně si ještě dlouho budeme pamatovat velmi chladné a deštivé počasí, stejně tak jako obdivuhodný boj mladých závodníků s ním. Těsně před začátkem prázdnin jsme si užili naopak slunečných teplých dní v krásném prostředí údolí Berounky při dvou sprintech na slalomovém kanálu v Roztokách. Dovednosti ve sprintu dvakrát důkladně prověřila i slalomová dráha v Českém Vrbném již o dva týdny později. Na přelomu července a srpna jsme společně znovu zamířili k Opavě, kde se v rámci velkého vodáckého festivalu odjely také žákovský sprint i klasik na říčce Moravici v úseku mezi Hradcem nad Moravicí a Opavou. Tím byla završena základní část a čekaly nás již jen boje o medaile republikových mistrů všech lodních kategorií, a to mezi jednotlivci stejně tak jako mezi oddílovými družstvy, nejprve ve sprintu a následně i v dlouhém závodě. První sady cenných kovů se rozdělovaly na počátku září na řece Otavě ve strakonickém Podskalí. Celý seriál se pak uzavřel již zmíněným klasickým závodem v Bechyni.

Soutěžení během šesti měsíců na vodních terénech různého charakteru určitě důkladně prověřilo zdatnost a schopnosti žaček a žáků. Kdo tedy byli ti nejlepší, kteří se s předloženou výzvou poprali nejlépe a nasbírali nejvíce pohárových bodů?

Singlířské stupně vítězů kompletně ovládli borci z Moravy. Mezi mladšími zvítězil Jakub Kuča z Litovle následován Honzou Kaminským z Valašského Meziříčí a Michalem Šmoldasem opět z Litovle. Starší kategorii vyhrál Valach Vašek Kristek, další dvě místa patří Litovli zásluhou Honzy Patáka a Karla Šotoly. Stejné oddíly se radovaly i z výsledků mladších deblířů, které bylo následující: Jan Kaminský a Libor Čáň (Valmez), Michal Šmoldas a Jakub Kuča (Litovel), Jakub Křenek a Tadeáš Starý (znovu Valmez). Třetí místo ve starším žactvu putuje do Olomouce zásluhou Kuby Klevety a Honzy Vrublovského, druhou příčku vybojovali Filip Jelínek s Vojtou Zapletalem (společenství Bohemians - Kralupy) a naprosto suverénním způsobem zvítězila posádka Adam Klement a Matyáš Junek z Vysokého Mýta.

Poměrně početné bylo letos i zastoupení kajakářek. Mladší kategorii s převahou kraluje již druhým rokem Martina Satková z Brna, spokojeny s umístěním budou i Tereza Fišerová z Roudnice a Bára Čekalová z Klášterce nad Ohří. Ve starší kategorii patří největší díl radosti opavskému oddílu. Mezi první Terezu Brožovou a třetí Majku Mrázkovou se vklínila jen Simona Pospíchalová z Kadaně. Mužský kajak, to je kategorie nejobsazenější a nejnapínavější. Mezi více než čtyřmi desítkami borců se nakonec pořadí ustálilo takto. Žáci mladší: Vojta Zapletal, Ondra Koubík (Bohemians) a Honza Novotný (Olomouc). Žáci starší: Filip Jelínek, Adam Klement a Jan Olejník (SK Veselí). O vyrovnanosti svědčí i to, že vítěz Filip Jelínek dokázal vyhrát pouze tři závody z deseti. To se podařilo i veselskému Michalovi Tomečkovi, ale do pořadí na prvních třech místech nakonec nepromluvil.

Žačky a žáci ročníku narození 1996 budou příští rok soutěžit již v dorostenecké kategorii. Doufáme, že i díky seriálu žákovského poháru tento poměrně obtížný krok zvládnou se ctí a budou svým starším kamarádům důstojnými soupeři. Stejně tak se velmi těšíme, že přivítáme řadu nových hochů a dívek, například z těch, které jsme viděli ve Strakonicích i Bechyni při vložených neoficiálních závodech předžáků.

Dovolte, abych na tomto místě vyjádřil své hluboké uznání a poděkování všem obětavým pořadatelům, činovníkům, rozhodčím, trenérům a rodičům, bez jejichž pomoci a spoluúčasti by se náš pohár nemohl uskutečnit. Stejné poděkování patří i řadě sponzorů, jejichž zásluhou se nejlepší mohli potěšit i řadou hodnotných cen – musím jmenovat přinejmenším společnosti Supertubes, Hiko sport, Kick the waves, Phoenix Zeppelin, Stepok a A.K.F.

Příprava České poháru žáků ve sjezdu 2011 je již v plném proudu a budu moc rád, když se i nadále budeme při této příležitosti u kudrnaté vody potkávat.

Martin Smolka
SCM Bohemians Praha

Konečné pořadí ČPž.

MS Rio 2018

logo Rio2018

1.SP Liptovský Mikuláš

4.SP Tacen

Krumlovský maraton

KVM 2018

Finále SP La Seu

3.SP Augsburg

Instagram #czechcanoe

MS juniorů a U23

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Mistrovství Evropy

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF